Jump to content

Ludwik Götten

Użytkownicy
 • Content count

  14
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Ludwik Götten

 1. Quiz kto to powiedział?

  Brawo Nautilosie! To fragment mowy Saint-Justa z procesu Ludwika XVI. Twoja kolej. Pozdrawiam
 2. Ulubione cytaty z książek

  Takie odniosłem wrażenie, ale to nie miejsce na dyskusję o Łysiaku. Z chęcią porozmawiam o nim w jakimś odpowiednim temacie. Jeśli poczułeś się urażony moją uwagą - wybacz. Pozdrawiam
 3. Ulubione cytaty z książek

  Lekko grafomańskie te cytaty z Łysiaka... Dla odmiany coś autentycznie dobrego: Gdy się obudziłem, olśniło mnie, że pośród wszelkich mądrości narodów, pomiędzy nieprzebranymi skarbami przysłów, brylantami wszechwiedzy, diamentami ostatecznego zrozumienia, nic nie da się porównać ze skromnym polskim zdaniem, które brzmi: Życie jest jak gówno na kole - raz jest w górze, raz jest w dole. Nie znam niczego w dorobku poznawczym kultur i cywilizacji, w uniwersalnym wysiłku filozofii od Sumeru poprzez Grecję, Konfucjusza, Talmud i chrześcijaństwo aż do szkoły wiedeńskiej, egzystencjalizmu i logiki formalnej, co dałoby się porównać z głębią tego stwierdzenia. Co z równą precyzją i siłą obrazowania oddałoby to, o co właściwie chodzi. Tak mnie ta myśl pocieszyła, że wstałem z łóżka i od razu się ogoliłem. Leopold Tyrmand - "Dziennik 1954"
 4. Film/dokument/program historyczny

  Sobota 23.08 23:15 - Charles Bukowski - dokument o jednym z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych pisarzy amerykańskich XX w. Niedziela 24.08 23:15 - Goralenvolk - film o kolaboracji społeczności góralskiej z hitlerowskimi Niemcami. Oba dokumenty na TVP Kultura.
 5. 65. Rocznica Powstania Warszawskiego

  1. David Bowie (to byłoby prawdziwe wydarzenie) 2. Rage Aganist The Machine 3. Björk
 6. Quiz co to za miejsce?

  Brawo Mostostalu! Twoja kolej.
 7. Quiz kto to powiedział?

  Kto i w jakich okolicznościach wypowiedział te słowa: Jeżeli lud rzymski po sześciuset latach panowania cnót obywatelskich i nienawiści do tyranów, jeżeli Wielka Brytania po śmierci Cromwella, pomimo jego niespożytej energii, ujrzała znowu zmartwychwstałych królów — jakże ci z nas, którzy są dobrymi obywatelami i przyjaciółmi wolności, nie mają się zatrwożyć widząc, że topór drży w naszych rękach i że lud już w pierwszym dniu wolności czci pamięć własnych kajdan!
 8. Quiz kto to powiedział?

  Jan Mazurkiewicz "Radosław".
 9. Quiz co to za miejsce?

  Barokowy, a jakże! :-) Same tylko zamki i kościoły, więc dla odmiany: Głośna niedokończona budowla. Pozdrawiam
 10. Quiz co to za miejsce?

  Kościół na wodzie w Zwierzyńcu.
 11. Ulubione cytaty z książek

  Miedziany jeździec patrzył na mnie z wyżyny złomu. Gmach zbudowałem, co przestoi wieki. Na kościach zbudowany, w których tłukły się kiedyś ludzkie serca. Czaszkami siedliskiem myśli - brukowałem drogi. I któż ty jesteś przechodniu? Jestem sam. Gdzie Bóg Twój? Nie mam boga, stoję na wichrze, sam wśród nocy. Gdzie ojczyzna twoja? Nie jestem związany z żadną cząstką ziemi, nawet z tą, która weźmie moje ciało. Kto jesteś? Człowiek-człowiek tylko. I mówiłem sam do siebie w tę czarną noc. Nie dasz życiu, aby skradło ciebie, aby z twojego serca, twojego mózgu budowało, co zechce. To tylko będziesz, co sam zechcesz. Więcej nic. I spokojnie urągałem nocy, urągałem chłodnemu rankowi, który wstawał. Leżeć będę pośród was, kamienie, nic nie wezmę z sobą, ale też nic nie oddam. Jestem sam, nie proszę cię, nocy, byś mi gwiazdami świeciła. Nie proszę cię, wietrze, byś mi nie oślepiał oczu. Nie proszę was, kamienie, by w was biło serce. Sam jestem i młot trzymam w ręku. Godzę w samą twą pierś, czarna, twarda nocy. Stanisław Brzozowski - "Płomienie"
 12. Czy komunizm jest formą religii?

  Prawdziwie interesujące dla nas dzisiaj pytanie brzmiałoby: Czy kapitalizm jest formą religii? Na co twierdząco odpowiadał chociażby Walter Benjamin.
 13. Mój ulubiony zespół to...

  Joy Division to diament w mierzwie muzyki lat osiemdziesiatych. Ktorej kleistym i rozpackanym przykladem jest dla mnie i New Order. Wiec sie zgadzamy. Lu Tzy A The Smiths, Morrissey, Stone Roses, Roxy Music, Brian Eno, Bauhaus itd. itp. Post-punk, Nowa Fala a nawet New Romantic (jeśli zaliczyć do tego nurtu Japan, wczesne płyty Ultravox czy Adama Anta) to były prawdziwe muzyczne wydarzenia. Ośmielę się nawet powiedzieć, że wśród najwybitniejszych przedstawicieli muzyki lat 80-tych Joy Division było jednym z mniej ciekawych zespołów (dzisiaj wracają do mody na fali filmu "Control"). Pozdrawiam
 14. Emir Kusturica

  Niestety po "Undergroundzie" nie nakręcił już niczego wielkiego, ostatni film "Zavet" też jest przeciętny. Czekam na jego dokument o Maradonie z muzyką Manu Chao. Polecam także jego wczesne, trochę mniej znane filmy "Czy pamiętasz Doly Bell?" i "Ojca w podróży Służbowej" (ten drugi został wydany niedawno razem z "Czasem Cyganów"). Pozdrawiam
 15. Wojna hiszpańska 1936-1939

  "Mnie zadziwia natomiast jak społeczeństwo tak podzielonej etnicznie Hiszpanii było w stanie udźwignąć ciężar tej wojny? Przecież takie prowincja jak Katalonia i Kraj Basków chciały szerokiej autonomi bez wzgledu czy będą rządzić republikanie czy faszyści. Co kierowało tymi ludźmi w razie konieczności opowiedzenia się po jednej ze stron?" Virtualbob Katalonii nadano w 1932 roku status autonomiczny. Katalończycy mogli utworzyć własny rząd (Generalitat), który chociaż podległy rządowi w Madrycie (np. w zakresie fiskalnym czy podatkowym) miał jednak wiele realnej władzy. Ich wybór był więc oczywisty. Także w przypadku Kraju Basków, chociaż projekt uchwalenia statutu w tej prowincji nie powiódł się, ewentualne rządy republikanów gwarantowały więcej wolności i poszanowanie dla bogatej baskijskiej kultury. Prawdą jest natomiast, że Navarra przyłączyła sie do spiskowców. Trzeba jednak pamiętać, że była to twierdza karlistów. Pozdrawiam
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.