Skocz do zawartości

Jarpen Zigrin

Administrator
  • Zawartość

    11,319
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Posty dodane przez Jarpen Zigrin


  1. Mieszko II obejmował władzę po swoim ojcu u szczytu jego potęgi. Chrobremu udało się nie tylko znacznie powiększyć obszar państwa, ale także koronować się tuż przed śmiercią. Jednak jego syn już w kilka lat utracił wszystkie zdobycze ojca, a młoda monarchia wczesnopiastowska pogrążyła się w poważnym kryzysie społecznym i politycznym.

     

    https://historia.org.pl/2020/05/02/mieszko-ii-i-kryzys-monarchii-wczesnopiastowskiej/


  2. Najazd księcia czeskiego Brzetysława na Polskę był jednym z najbardzej wyniszczających ataków w jej historii. Kraj pogrążony w chaosie buntów i pozbawiony władzy był łatwym łupem. Brzetysław wykorzystał to łupiąc, rabując, niszcząc i zabierając w niewolę wielu Polaków. Wywiezione wówczas z Gniezna relikwie św. Wojciecha, po dziś dzień znajdują się w Pradze.

     

    https://historia.org.pl/2020/05/04/najazd-brzetyslawa-czyli-jeden-z-najbardziej-wyniszczajacych-w-historii-atakow-na-polske/


  3. Kazimierz I Odnowiciel zastał Polskę zrujnowaną przez kryzys monarchii, powstały po śmierci jego ojca, Mieszka II. Mimo beznadziejnej sytuacji, udało mu się skutecznie odbudować nie tylko jedność terytorialną kraju, ale także przywrócić w nim struktury administracji państwowej i kościelnej, dzięki czemu w pełni zasłużył na swój przydomek.

     

    https://historia.org.pl/2020/05/06/kazimierz-odnowiciel-i-odbudowa-zrujnowanego-panstwa-polskiego/


  4. Bezprym. Okrutny i zapomniany pierwszy zdrajca Polski

     

    Bezprym był pierworodnym synem Bolesława Chrobrego. Jednakże pierwszy król na swojego następcę wybrał Mieszka. Ten po objęciu rządów wygnał Bezpryma, który znalazł się na Rusi. Tam rozpoczął antypolskie działania zakończone sojuszem niemiecko-ruskim, który doprowadził do pierwszego rozbioru Polski, a Bezprymowi zapewnił miano narodowego zdrajcy.

     

    https://historia.org.pl/2020/05/09/bezprym-okrutny-i-zapomniany-pierwszy-zdrajca-polski/


  5. Przegrać z samym sobą. Czyli jakie znamy z historii przykłady wojen, misji, operacji itp., które na pozór były doskonale przygotowane i gdyby nie błędy własne, nawet niewymuszone przez przeciwnika, odniosłyby zapewne sukces. Jednak ze względu na serię błędów lub jednostkowe błędy skończyły się katastrofą. Mimo, iż gdyby je wyeliminowano z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością zakończyłyby się inaczej.


  6. 10 godzin temu, secesjonista napisał:

    Na pewno miało być to: "2000%" (?), może raczej: 2000£? Wystarczy sprawdzić przeciętny koszt budowy i wyposażenia statków podobnych do tych, które wystawiła królowa, "Garland" - 660 ton, 330 men. a "Foresight" - 300 ton, 180 men

     

    2000 to zbyt mało, łup zarekwirowany po rabunku wynosił ok. 140 000 funtów. Aczkolwiek cytowany przez Ciebie fragment mówi już, że maksymalnie 90 000 z tego trafiło do Elżbiety.

     

    Przyjmując, że dała 3 000 a wyjęła 90 000, to mamy 3000% zysku.

     

    PS bardzo dziękuję za wszystkie uwagi!


  7. Cytuj

    To oczywiste, że nikt nie oczekuje od tego typu artykułu czegoś na kształt pełnej biografii czy monografii, ale uwagi jakobera mają pewien sens. Jaki jest sens tworzenia artykułu powtarzającego wszystko to co znajdziemy na polskojęzycznej Wiki? Ja bym jednak wolał przeczytać coś więcej.

     

    Niestety nawet w książkach o historii Hiszpanii nie ma lub są szczątkowe informacje o Ryksie. Niestety nie odniosła ona żadnej większej roli w historii. 

    Zgadzam się, że Balzer jest pomocny co do genealogii innych wymienionych w artykule, ale co do Ryksy jest wzmianka albo nie ma prawie nic.

    Mimo wszystko szkoda było rezygnować z tej historii. Natknąłem się na nią przy okazji pisania, któregoś z artykułów o historii Hiszpanii.


  8. Przeanalizuję Wasze poprawki i zmodyfikuję artykuł. Dziękuję!

     

    Co do tytułu on miał znaczenie lokalne, tj. na Półwyspie Iberyjskim. Mówiąc o Hiszpanii trzeba pamiętać, że w średniowieczu na tym terenie funkcjonowały niezależne królestwa. Stąd w Hiszpanii takie silne separatyzmy. Dopiero u progu nowożytności zostały one połączone w jeden organizm, ale tak naprawdę ich pewna odrębność pozostała do dziś. Zatem cesarz Hiszpanii podkreślał fakt, że jakiś król zdobył władzę nad Hiszpanią, ale rozumianą jako władza nad kilkoma królestwami. Z reguły taka władza, aż do czasu zjednoczenia była dość krucha. Ale Alfons VII jako najpotężniejszy człowiek na Półwyspie Iberyjskim był z pewnością ważną postacią w kontekście niemieckiej rywalizacji z Francją. 

     

    Artykuł jest ciekawostką, nie pretenduje do monografii czy naukowego artykuły na temat tej postaci. Ma po prostu czytelnikowi przypomnieć o takim mariażu. Nota bene spotkał się z reakcjami wielkiego zdziwienia, bo raczej losy księżniczek nie są omawiane w szkole :) Warto też zwrócić uwagę, że na temat Ryksy nie ma zbyt wiele źródeł w polskim języku, nie wiem jak jest w Hiszpanii, ale tym językiem nie władam.


  9. W dniu 4.10.2011 o 7:45 PM, Jarpen Zigrin napisał:

    Wkrótce ogłoszenie wyników Nobla z literatury. Od kilku lat mówi się o Zagajewskim. Różewiczu, a nawet Tokarczuk. Jak myślicie, czy mają szansę i czy w ogóle zasługują na taką nagrodę? A może jakiś inny Polak zasługuje na Nobla z literatury?

     

    Jestem profetą. To teraz Zagajewski ;)


  10. Arabski podbój Hiszpanii doprowadził do zniszczenia Królestwa Wizygotów i ustanowienia na Półwyspie Iberyjskim niezależnego Emiratu Kordoby. Przez kilka wieków, do czasu zakończenia rekonkwisty, Arabowie budowali swoje państwo nazywane Al-Andalus. Dziś symbolami ich obecności w Hiszpanii są liczne zabytki.

     

    https://historia.org.pl/2019/11/20/arabski-podboj-hiszpanii-al-andalus-na-polwyspie-iberyjskim/


  11. Rekonkwista to okres 780 lat walk chrześcijan z muzułmanami o panowanie na Półwyspie Iberyjskim. Trwała, od podboju Hiszpanii przez Arabów, do upadku ostatniego państwa muzułmańskiego w Granadzie. W okresie rekonkwisty królestwa chrześcijańskie rywalizując między sobą, knując intrygi, zmieniając sojusze, łącząc się i dzieląc, ostatecznie odniosły zwycięstwo nad najeźdźcami z południa.

     

    https://historia.org.pl/2019/12/06/rekonkwista-w-hiszpanii-780-lat-walk-chrzescijan-z-arabami-na-polwyspie-iberyjskim/


  12. Zdobycie przez Anglików portugalskiego statku „Madre de Deus” można przyrównać do wygrania na loterii. W ładowniach okrętu znajdowały się niewyobrażalne skarby, tak duże, że ten łup śmiało można nazwać największym w historii Anglii. Ładunek wart był tyle ile połowa państwowego skarbu Elżbiety I.

     

    https://historia.org.pl/2019/12/30/najwiekszy-lup-w-historii-anglii-zdobycze-ze-statku-madre-de-deus-dalo-krolowej-anglii-2000-zysku/


  13. Traktat z Tordesillas dzielił kulę ziemską na strefy wpływów pomiędzy Portugalią i Hiszpanią. Wyznaczona umową linia zahaczała o terytorium Brazylii, o czym nie mieli pojęcia Hiszpanie. Tym samym Portugalczycy nie tylko zapewnili sobie hegemonię w Afryce i na Oceanie Indyjskim, ale zagwarantowali sobie prawa do północno-wschodniej Ameryki Południowej. 

     

    https://historia.org.pl/2019/12/24/traktat-z-tordesillas-czyli-jak-portugalczycy-wykiwali-hiszpanow-dzielac-swiat-na-strefy-wplywow/


  14. Nie tylko pogoda była czynnikiem, który spowodował nieudaną inwazję Wielkiej Armady na Anglię. Nie mniejsze znaczenie miała istna kumulacja wybitnych dowódców w służbie Jej Królewskiej Mości oraz konstrukcja angielskiej floty, która uniemożliwiła Hiszpanom zastosowanie ich ulubionej morskiej taktyki - abordażu. Ostatecznie pokonana Wielka Armada musiała wracać do domu niebezpieczną drogą wiodącą na północ od Wysp Brytyjskich.

     

    https://historia.org.pl/2019/12/28/morska-bitwa-o-anglie-wyprawa-hiszpanskiej-wielkiej-armady-na-wyspy-brytyjskie/


  15. W dniu 1.09.2018 o 11:03 AM, euklides napisał:

    Chyba trochę przesadzasz. Przecież imię Ludwika Węgierskiego zna każde dziecko. No i jest on chyba przykładem zainteresowania się nami przez zachód. Bo tak na dobrą sprawę to nie wiadomo kto się kim bardziej interesował, my nimi czy oni nami.

     

    Dlaczego? W Polsce był nieobecny, władzę sprawowali regenci. Ludwik koncentrował się na innych frontach. Znany jest w Polsce przede wszystkim z przywileju koszyckiego, z niczego więcej już nie.

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.