Jump to content

toporow

Użytkownicy
 • Content count

  32
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by toporow

 1. Witam. Zasady quizy są takie jak zwykle - kto odpowie dobrze zadaje pytanie. Pytania musza dotyczyć Polski za panowania Piastów. Jeśli padnie pytanie, a nikt w ciągu dwóch dni na nie nie odpowie, wtedy pytanie może zadać każdy user (oczywiście nie musi na poprzednie odpowiadać). Więc ja zadaję pierwsze pytanie: Jeden z książąt piastowskich, wojując we Włoszech u boku cesarza, został wyznaczony na pojedynek przez olbrzymiego Włocha. Piast obalił przeciwnika w pierwszym starciu, zyskując wielką sławę. Kto to był?
 2. Pare screenów (dam w linkach, aby nie zamulać całego tematu): http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...te_and_wall.jpg http://www.polska.pl/gal/117/153/135/med.jpg http://www.polska.pl/gal/29/220/231/med.jpg http://www.polska.pl/gal/56/206/219/med.jpg http://www.polska.pl/gal/163/61/40/med.jpg http://www.polska.pl/gal/139/173/248/med.jpg No to zaczynam . Jak każdy wie, była to najlepsza twierdza w Polsce w latach brązu, bardzo solidna, bo przetrwała aż do naszych czasów... Co Wy o niej myślicie?? I jeśli ktoś znajdzie ładne screeny proszę dawać
 3. Najmniej lubiany szkolny przedmiot?

  Ja najbardziej nie lubię fizyki, plastyki (inaczej sztuka) i muzyki.
 4. 1320 r. - koronacja Władysława Łokietka na króla Polski Ta data wydaje mi się najbardziej prawdopodobna, ponieważ Władysław Łokietek miał już pełnię władzy w Polsce i może dlatego, że mój historyk tak nam wmawiał na lekcji :tongue:
 5. Najgorszy z Piastów

  No nie wiem, ale dla mnie też Bolesław Krzywousty, który podzielił Polskę na dzielnicę i to bardzo osłabiło państwo.
 6. Sięgając do kroniki Jana Długosza można przeczytać: Drugą wzmiankę o tym mieczu znaleźć można w wieku XVII, u archidiakona katedry poznańskiej, Zalaszowskiego, który w dziele "Ius regni Poloniae" napisał: Kopię tego miecza można podziwiać w katedrze poznańskiej.
 7. Quiz Polska Piastów

  No to jak nikt nie daje znaku życia to ja muszę znów odświeżyć Quiz. Pytanie: Tłumiąc w 1312 roku bunt krakowskich mieszczan, rycerze Łokietka zabijali każdego, kto nie wymówił poprawnie ".............................................". Jakie słowa musieli wymawiać buntownicy?
 8. Na pewno inaczej żyli za Mieszka, a inaczej za Bolesława Chrobrego. Bolesław Chrobry prowadził taka politykę, że trzeba bylo dużo pieniędzy na wojsko (bo nieustannie wojował), więc powiększyły się daniny, a co za tym idzie - ludzie biednieli (oczywiście nie wszyscy, bo np. chłopi musieli "tylko" ciężej pracować).
 9. Ulubione polis

  No najbardziej lubię Spartę za ich wychowanie, no i może także dlatego, że mieli tak sławnego wodza jak Leonidas
 10. Ja jestem raczej tak pół na pół , ale bardziej chyba humanistą Dobrze umiem Polski, Historię jak i Chemię.
 11. Król chłopów

  Według mnie Kazimierz Wielki dobrze robił, że dał więcej "swobody" chlopom. Można nawet powiedzieć, że nasz dawny król upodabniał cos w rodzaju demokracji lub republiki. Niestety wyższym randze i bogatszym obywatelom to by sie napewno nie przydało, więc szydzili z króla tak obraźliwym przydomkiem.
 12. Trzeba przyznać Władysłowi Łokietkowi, że na walczył się w celu zjednoczenia ziem polskich. No i w sumie to on przywrócił na trwałe Królestwo Polskie, zapewnił mocną podstawę, aby na tym terenie mogła rozwinąć się polska tożsamość narodowa. Bo w końcu, w przeciwieństwie do Wacława II, był on uważany za rodzimego, "prawdziwego Piasta".
 13. Quiz Polska Piastów

  szpek_chomik no teraz mogę Ci uznać :wink: Ale wystarczyło odpowiedzieć, że przydomek "śmiały" nazywano osoby, które były odważne jak i pochopnie postępowały. Teraz Ty zadajesz pytanie szpek_chomik.
 14. Quiz Polska Piastów

  szpek_chomik, odpowiedź raczej jest pół pełna :tongue: . A nie chodzi mi kto dostał taki przydomek, tylko co on robił, że miał właśnie taki przydomek, chodzi mi właśnie o zachowanie, typu odwaga :wink:. Nie mogę jednak tego uznać ponieważ przydomek "śmiały" charakteryzował się też innym bardzo ważnym zachowaniem. Prosze dalej odpowiadać :wink:
 15. Quiz Polska Piastów

  Czyli mogę zadać nowe pytanie :wink: Coś prostego, by trochę rozruszać towarzystwo :wink: W średniowieczu kogo nazywano "śmiałym"? (tzn. z jakich powodów)
 16. Polskie krucjaty

  Ja przeczytałem gdzieś (nie pamiętam bo to juz dawno było), że Polacy nie brali czynnego udziału w krucjatach ponieważ mówili: "A po co pchać sie tysiące kilometrow do Palestyny gdy poganie, których można nawracac sa tuz pod bokiem (Pomorzanie, Prusowie, Polabianie). Toć przecie i nasz ksiaze Henryk Sandomierski zycie stracil probując ogniem i mieczem "nawrocic" Prusow. Jakze mogl papież karac ksiazat i rycerzy walczących o wiare na krancach katolickiego swiata z diabelskim pogaństwem?"
 17. Quiz Polska Piastów

  nazaa dobrze, teraz Ty :wink:
 18. Quiz Polska Piastów

  w4w niestety nie szpek_chomik proszę: syn Władysława Wygnańca i Austriaczki Agnieszki
 19. Quiz Polska Piastów

  darkelf niestety nie
 20. 1. Jezus Chrystus 2. Hitler 3. Stalin 4. Jan Paweł II 5. Napoleon
 21. Ulubiona postać historyczna...

  Zdecydowanie moją ulubioną postacią historyczną jest Bolesław Chrobry . Już w jakichś tematach wypowiadałem się o nim i nie będę sie powtarzał :tongue:
 22. Mój ulubiony okres historyczny to

  hmm mnie najbardziej fascynuje średniowiecze
 23. Ilu ludzi ma Twoje nazwisko?

  Moje jest nawet popularne 38548
 24. Bitwa, którą chciałbyś zobaczyć

  Bitwa pod Grunwaldem, Odsiecz Wiedeńska, Bitwa pod Racławicami, Bitwa powietrzna o Anglię.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.