Skocz do zawartości

kiszuriwalilibori

Użytkownicy
  • Zawartość

    15
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Posty dodane przez kiszuriwalilibori


  1. Wprawdzie to nie emerytura, ale mój pradziadek dostał na odchodnem srebrny zegarek z dedykacją "Za choroszuju strielbu". Nie wiem czy to rzeczywiście wyróżnienie, czy wszystkich tak traktowano; ale przypadek pewny.

    Co się tyczy kar w WP a własciwie LWP to służyłem, ale znałem je tylko ze słyszenia; jeden z dowódców kompanii dawał karanemu do wyboru albo zomz albo lanie (ręką)w tyłek.


  2. Ja może podrzucę argumenty nie wprost że Polanie wschodni i zachodni to ten sam szczep.

    1. Jest kilka nazw plemiennych na Wschodzie i Zachodzie - Wolinianie/Wołynianie Można to tłumaczyć przypadkiem ale można i tak, że plemiona migrowały. Generalnie chyba w wypadku innych plemion - i bynajmniej nie tylko słowiańskich - fakt ze w jednym źródle ich siedziby są wskazywane tu a w innym źródle tam nie budzi wątpliwości, ze chodzi o to samo plemię. Dlaczego tak trudno przyjać w wypadku Polan? Przywiązanie do autochtonizmu?

    2. Nestor najpierw pisze o Polanach a potem jakoś tak "znikają " spod Kijowa. O ile się orientuję latopis Nestora jest najstraszą kroniką Rusi. Może więc piszący po nim już o Polanach nie pamiętali. NB "zniknięcie ze źródła" dobrze koresponduje z migracją.


  3. CYTAT

    Nie było czegoś takiego jak miasta pruskie które nie były jednocześnie miastami krzyżackimi.

    A np: Prusy Królewskie ?

    No oczywiście, ale to są pierwotnie miasta krzyżackie. Chyba, żebym coś mylił.

    A cod tego czy prwo chełmińskie było skokiem cywilizacyjnym czy nie - nie bedę się spierał, fundator miał do wyboru różne wzorce i w pewnej liczbie przypadków wybierał właśnie te. Więc jeżeli nie skok cywilizacyjny to przynajmniej nowe opcje.


  4. Czy stosowaliśmy prawo magdeburskie czy jakieś "malborskie"?

    Stosowaliśmy chełmińskie, np. w Warszawie i Płocku.

    Jako przykład przytoczę działalność handlową jaką prowadził zakon krzyżacki [pomijając tu wysoki poziom rozwoju miast pruskich, dla których stanowił konkurencję].

    Nie było czegoś takiego jak miasta pruskie które nie były jednocześnie miastami krzyżackimi. To im trza przyznać- "zurbanizowali" Prusy


  5. A ktoś zna przykłady piastowskich misji chrystianizacyjnych na ziemie które nie były Piastom podporządkowane? Konkretnie chodzi mi o Pomorze - gdy oderwało się od naszego państwa i trwało w pogaństwie takich misji nie było
    .

    Konkretnie to nie masz racji bo wkrótce przed sprowadzeniem Zakonu do Prus działalność misyjna prowwadziła bp. Christian korzystając ze wsparcia polskiego.


  6. Wracając do tematu.

    Legenda o Wandzie to zapewne echo lektury dzieła pt. " Łąki złota i kopalnie drogich kamieni" al-Masudiego.

    w tym dziele jest wymieniony władca Slowian imieniem Avandza -skąd do Wandy już niedaleko. Zgodnie z tym zipiskiem Avandza miała prowadzić liczne wojny, takze z Grekami - stąd zapewne Kadłubek dołożył od siebie Macedończyka.

    Muszę też wspomnieć, że to odczytanie al Masudiego jest "zachodnie" gdyż ten sam fragment odczytywany przez prof. Lewickiego brzmi zupełnie inaczej (dotyczy jakoby miasta Al Firag identyfikowanego z Pragą). Przekład zachodni jest dopiero od niedawna znany ( dzieki mnie osobiście i dzięki temu, że umieszczono go w sieci)


  7. Polanie nie są pierwotną ludnością Wielkopolski, jeżeli przeczytacie sobie spisy plemion słowiańskich u niektórych kronikarzy to z pewnoscią zauważycie ich brak. Najprawdopodobniej przywędrowali na te ziemie z okolic Kijowa, gdzie wzięli udział w zakladaniu tegoż miasta - państwa. Ponieważ są plemieniem słowiańskim stąd brak śladów obcej kultury.

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.