Jump to content

Grocal

Użytkownicy
 • Content count

  29
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Grocal

 1. Olimpiady

  Finalista olimpiady Wiedzy o UE - Pułtusk. Jeszcze Losy i UE Szczecin czekają, więc nuda w tym zakresie mi nie grozi.
 2. Pułkownik Ryszard Kukliński

  A ja myślę, że się biegle do tego przyczyniły. No to w takim razie czekam na silniejsze argumenty, które spowodowały, że do tego wybuchu nie doszło. Nie mówię, że Beck jest winien wybuchowi IIwś, ale spowodował to, że stawialiśmy silny opór do końca kampanii wrześniowej, podczas gdy Czechosłowację Fuhrer zajął stosunkowo pokojowo. Ale nie chcę zaczynać na ten temat polemiki, bo podkreślam, że nie uważam, że Beck postąpił źle, podałem tylko przykład kolejnej spornej sytuacji a propos twojego cytatu.
 3. Pułkownik Ryszard Kukliński

  To jest jedna strona medalu. Druga jest taka, że "dzięki" Beckowi zginęło miliony Polaków (choć wcale nie twierdzę że źle postąpił). Tak samo możemy patrzeć na sprawę pułkownika - honor albo brak rozlewu krwi. Beck wybrał inaczej, Kukliński wybrał inaczej. I nie da się względnie tego ocenić. I wcale nie lekceważyłbym tego wpływu Kuklińskiego na wybuch wojny lub nie. Amerykanie mając kwity o przygotowaniach bojowych UW mieli silną kartę przetargową, a ZSRR nie było na tyle głupie, żeby wpychać się w tego konia trojańskiego. Napewno to nie był główny powód umorzenia inwazji, ale ważny bez wątpienia.
 4. Zdrada aliantów (?)

  Z chęcią się zapoznam, ale chyba mnie z kimś pomyliłeś drogi Ciekawy
 5. Pułkownik Ryszard Kukliński

  No dobra to ustosunkuj się tylko do tego - co by było gdyby nie złamał tej przysięgi i wojska UW ruszyły na Zachód? Bo ty chyba nie zdajesz sobie sprawy z wagi sytuacji. Mogły zginąc miliony ludzi, a ty się czepiasz złamania głupiej przysięgi.
 6. Ostatnio przeczytałem...

  Ostatnio "Postrzyżyny" Hrabala i kolejny kryminał Christie.
 7. Wojny Polski z Turcją w XVII w.

  Ale nie zapominajmy że zarówno Turcja, jak i Polska nie straciły swojej wagi w Europie z powodu własnych wojen, ale wzrostu dominacji Szwecji czy Rosji; czy jak w wypadku Turcji po założeniu Świętej Ligi, a dla Polski powstań wewnętrznych czy wyniszczających wojen na większości granic. Dorzućmy do tego rozrastanie się magnaterii, liberum veto, zmniejszanie pozycji króla, konfederacje, rokosze i mamy odpowiedź. A wcześniejsze dobre stosunki to raczej wynik "sułtanowania" Sulejmana Wspaniałego, który wraz z Roksolaną miał bardzo dobre stosunki z ostatnimi Jagiellonami. Batory również robił wszystko, by do spięcia z południowym sąsiadem nie doszło, koncentrując się na walkach z Maskwą.
 8. Pułkownik Ryszard Kukliński

  No to ja się zrewanżuję: primo - po wielu latach mozolnego, bezzwrotnego przekazywania informacji mógł w przyszłości dostać figę z makiem; wiedział, że nic nie dostanie w zamian, chyba że kulę w łeb po wykryciu. secundo - to nie on poprosił o profity po szczęśliwej ucieczce do Stanów, tylko Pentagon zaproponował mu dobra, które stały się potem przeklęte dla jego syna. Zresztą masz jakieś dowody że otrzymał tę willę i jacht, a nie sam się jej dorobił? Wiadomo że ułatwili mu start, ale w końcu ryzykował - za przeproszeniem - własną d*** dla bezpieczeństwa na świecie.
 9. Pułkownik Ryszard Kukliński

  No właśnie Andersie, nie znasz szczegółów. Prawnik z ciebie byłby niezły, bo i mordercę byłbyś wybronił Nic nie brał w zamian i to przyznał zarówno on, jak i władze amerykańskie (a nie chcę mi się już wierzyć w taki "proNATOwski" układ do tego stopnia, żeby tutaj mówili nieprawdę). Moja konkluzja: "zdrada zdradzie nierówna, ale też zdrada".
 10. Quiz co to za wydarzenie?

  Zamordowanie Przemysła II w Rogoźnie.
 11. Pułkownik Ryszard Kukliński

  oj bo wkraczasz na niebezpieczny grunt ...
 12. Twoja orientacja polityczna

  Podobnie jak Anders jestem KoLibrem, więc zaznaczyłem "inna".
 13. Pułkownik Ryszard Kukliński

  Napisałem, że wykazał się odwagą i bohaterstwem, bo chyba nikt nie ma wątpliwości, że jego przedsięwzięcie wymagało takich cech. Jest godna naśladowania, ale nie w dosłownym znaczeniu. Mam tutaj na myśli potrzebną każdemu iskrę buntu przeciw regułom. Mówicie ciągle o 'kapusiu, donosicielu' - więc się pytam. Ci którzy chodzili na spotkania PZPR i meldowali o najmniejszych przewinieniach takimi nie byli, bo wszystko oddbywało się w kraju. Bo gdzie Kukliński miał szukać drogi, jeśli chciał przeciwstawić się temu co widizał w 68' w Pradze? W kraju nie mógł na nikogo liczyć. Zresztą teraz oceniamy jego postępek, kiedy siedzimy już w ciepłych domach w wolnej, demokratycznej Polsce. Ciekawe jak bysmy mówili, jakby zamiast Polski był jeden wielki Czarnobyl i albo nas nie było albo bylibyśmy skażeni na wieki (bo przecież takie były plany w razie ofensywy ZSRR, wojna nuklearna przez Polskę). Żeby było jasne - nie uważam Kuklińskiego za krystalicznie czystego wzoru do naśladowania, bo jak już pisałem, był w takiej sytuacji, że co by nie zrobił, byłby krytykowany przez potomnych. Również niezmiernie cenię Pileckiego czy Sendlerową i tysiące anonimowych dla Polaków patirotów, którzy ginęli za okupacji, czy w "wolnym" PRLu
 14. Pułkownik Ryszard Kukliński

  Westerplatte tak, ale mjr Sucharski zdecydowanie nie. Za wzorzec bohaterstwa niewątpliwie, bo jego przedsięwzięcie było i stało się w konsekwencji niezwykle niebezpieczne. IMHO jest godna naśladowania, ale chyba w naszej historii jest duża liczba mniej kontrowersyjnych osób, które możnaby pietyzować.
 15. Ulubione polskie miasto

  Rozumiem, że chodzi o Zamość? Kilka lat temu byłem tam na obozie sportowym i odniosłem bardzo pozytywne wrażenie. Padwa Północy z renesansowym ratuszem, kamieniczkami i murami obronnymi warta zobaczenia.
 16. Kawa czy herbata?

  Nie przepadam za kawą, ale mam niskie ciśnienie i jest to wskazane, a poza tym noce zarwane czekają.
 17. Pułkownik Ryszard Kukliński

  Andersie, widzę że usilnie chcesz trzymać się słów, więc się z Tobą zgodzę - był zdrajcą. Ale czy mógł jednocześnie w jakiś inny sposób przysłużyć się Polsce? Nie zapominajmy, że to nie chodziło o przesłanie innowacyjnych planów do USA, które osłabiałyby nasz naród, a wzmacniały siłę militarną Stanów. On robił to z wyższych pobudek, chcąc w jakiś sposób stawić czoła tej swojej bezsilności. Bo jakby wtedy nic nie zrobił, byłby krytykowany potem. Gdyby nie kiwnął palcem, byłby wymieniany w jednym szeregu z Jaruzelskim. Gdyby nie zrobił nic, byłbym moralnym zdrajcą. Tak jest zdrajcą, gdy trzymamy się ścisłych reguł charakteryzowania tej osobowości.
 18. Pułkownik Ryszard Kukliński

  wrogiemu komu - Polakom czy PRL/UW? Wiarygodnego dokumentu nie przedstawię, ale w wielu materiałach jest zapisane, że jako oficer sztabowy koordynował inwazję wojsk LWP na Czechosłowację. Chociażby z polska.pl: W rok później szybko awansujący oficer trafił do Legnicy, gdzie brał udział w przygotowaniach do inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację – został jednym z najbardziej zaufanych współpracowników późniejszego szefa MON Wojciecha Jaruzelskiego. ale faktycznych dowodów rzecz jasna nie mam, bo trudno o taki dostęp. I jeżeli masz podparte argumenty, że nie uczestniczył w planowaniu to wycofuję stwierdzenie.
 19. Był to fortel i swoiste ultimatum dla szlachty litewskiej. Wielki książe litewski i król polski w jednej osobie Zygmunt August postawił w turdnej sytuacji bojarów, czego konsekwencją było podpisanie unii lubelskiej ze wspólnym sejmem, władcą i polityką zagraniczną. Ciekawy komenatarz Bartłomieja Kozłowskiego dla polski.pl: Przyczyny zawarcia Unii Lubelskiej były następujące: Po pierwsze, stałe konflikty Wielkiego Księstwa Litewskiego z Księstwem Moskiewskim wykazały, że Litwa nie jest w stanie w sposób samodzielny bronić się przed zagrożeniem ze wschodu. Po drugie, litewska szlachta (bojarzy) zazdrościła szlachcie polskiej jej przywilejów i swobód politycznych. Przeszkodą do ich osiągnięcia byli litewscy możnowładcy, którzy - w przeciwieństwie do sytuacji istniejącej w Polsce - byli wyraźnie uprzywilejowani w stosunku do "zwykłej" szlachty. Po trzecie, w XVI w. ustrój Litwy bardzo zbliżył się do polskiego: wprowadzono podział administracyjny wzorowany na polskim, a także analogiczne do polskich urzędy (sejmiki, sejm, kasztelanie). Po czwarte wreszcie, ostatni z dynastii Jagiellonów, król Zygmunt August, nie mając nadziei na własnego potomka, godził się na zastąpienie unii personalnej unią realną. Próba obstrukcji Głównymi przeciwnikami ścisłej unii między Polską a Litwą byli litewscy magnaci, dla których perspektywa zawarcia takiej unii oznaczała kres ich wyjątkowej pozycji. Chcąc doprowadzić do zerwania obrad, w trzecim miesiącu wspólnych posiedzeń polskiego i litewskiego sejmu (które obradowały od stycznia do lipca 1569 r.) wielcy panowie litewscy, którym przewodził Mikołaj Radziwiłł Rudy, potajemnie opuścili Lublin. Ich posunięcie wywołało natychmiastową reakcję posłów i senatorów koronnych, a także litewskich zwolenników unii. Na ich wniosek Sejm postanowił, że południowo-zachodnie części państwa litewskiego, tj. Podlasie, Wołyń i Podole zostaną przyłączone do Polski. W czerwcu, na wniosek posłów w Wołynia, do Polski przyłączono również Kijowszczyznę. W ten sposób Wielkie Księstwo Litewskie pozbawione zostało ponad połowy swego terytorium. Pod naciskiem decyzji podjętych przez wspólnie zebrane sejmy oraz żądań ze strony zjazdów szlachty litewskiej litewscy możnowładcy powrócili do Lublina. Rzeczywista unia między Polską i Litwą stała się faktem.
 20. Pułkownik Ryszard Kukliński

  Zdrada zawsze jest zdradą, gdy patrzymy na sprawę sucho i bezemocjonalnie,. ale idąc za twoim tropem - czy Łukasiński i Konarski byli zdrajcami Królestwa Polskiego a Wielopolski wielkim patriotą? Kukliński sam mówił, że nie chce być kartą przetargową w sprawie akcesji Polski do NATO. Kukliński przygotowywał m.in. plany inwazji UW na Czechosłowację, jako oficer WL kontrolował plany przygotowujące inwazję na Zachód, uczestniczył w ćwiczeniach, wiedział o danych technicznych broni nuklearnej czy Strzała-2. Sztab miał do niego pełne zaufanie i niewątpliwie jeśli chodzi o poziom wiadomości przeznaczony dla PRLowego wojska przez ZSRR, to miał wiadomości z najwyższej półki. A gdyby nie przekazał przez te kilka lat naprawdę cennych informacji to KGB nie ciągnęłoby się za nim do 2004 roku. Wiadomo że oni nigdy nie wybacza zdrady, ale ta musiała mieć dla nich kolosalne konsekwencje, skoro postanowili zlikwidować go razem z Mitriochinem.
 21. Pułkownik Ryszard Kukliński

  Tylko że Kukliński nie zdradził wolnej Polski, w której się urodził, ale sługusa ZSRR i UW - PRL, gdzie najwyższym celem była obrona dobra Układu i ludu pracującego. Kiedy zastanowimy się co by było, gdyby Kukliński dalej moniorował plany inwazji na Zachód i nie kiwnął palcem, by temu zapobieć, to moralna oena jego postaci nasuwa się sama.
 22. Zagłosowałem na likwidację WSI, gdyż koalicje to proces zmienny, powstają i burzą się bardzo czesto, a likwidacja chorych służb zasługuje na podkreślenie i głos.
 23. Ulubione polskie miasto

  Zagłosowałem na miasto z duszą, czyli Kraków. Choć gdybym był typowym ksenofobem zagłosowałbym na swoje, bo Łomża się prężnie rozwija. Ale mam duży, i jak widzę nie jestem odosobniony, sentyment do miasta Kraka.
 24. Pułkownik Ryszard Kukliński

  Tak, jeden syn zaginął na jachcie, a drugiego potrącił samochód. Sam płk Kukliński zmarł w niewyjaśnionych do końca okolicznościach, a zbiegło się to w czasie ze śmiercią londyńskiego informatora Wasilija Mitrochina. Nigdy nie dostał centa za swoją pracę, miał niepodważalny wpływ na zapobiegnięcie szturmu wojsk UW na Zachód, co mogłoby zakończyć się nuklearną wymianą zdań przez terytorium naszego kraju. Nie tylko Brzeziński, który nie przez wszystkich rodaków jest wielbiony, ale i wielu urzędników FBI i Pentagonu przyznaje, że chyba nikt nie zrobił tyle dla osłabienia kolosa na lekko gnijących nogach, jak Ryszard Kukliński. Chwała mu za to i niech spoczywa w pokoju.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.