Jump to content

Pancerny

Moderator
 • Content count

  3,715
 • Joined

 • Last visited

Posts posted by Pancerny


 1. Wyposażenie łucznicze o długości 160 cm, to chyba prędzej było używane przez piechotę, gdyż tak długim łukiem trudno posługiwać się z konia.

  A na podstawie czego jest ten wionsek ? o ile wiem to znaleziono jeden, czy dwa łuki, i nie były w kontekście bogatszego woja.

  Nie jestem archeologiem, ale wydaje mi się, że cisowe łuki raczej by nie dotrwały w ziemi do naszych czasów... .


 2. Drogi Pancerny, kiedyś też tak mi się wydawało, ale to jak widać z mojego powyższego opisu, nie jest takie proste. Primo, nie ma tylu ludzi na okręcie, żeby obsługiwać dwie burty jednocześnie przez cały czas. Secundo, zmiana burt do strzału to dla załogi dużo dodatkowych czynności, więc niepotrzebna strata czasu. Dużo korzystniejsze wydaje się odpalenie jednej burty, manewr, przeładowanie, po czym znowu salwa z tej samej burty. Po prostu szybciej.

  A jak wrogie statki były po prawej i po lewej burcie?


 3. Aj, gdzieś kiedyś o tym czytałem, zdaje się w 2010, bo byłem pod Grunwaldem w Chorągwi Gończej, to się zainteresowałem.

  Z tego co pamiętam, to była jedna z chorągwi królewskich, tzw. dworskich. Nazwa jest znacznie starsza niż Grunwald. I zdaje się, ze pierwotnie ona faktycznie była lżejsza, służyła do zwiadu i pościgu, ale z biegiem lat pełniąc też funkcje ochrony króla stała się jego własną chorągwią. Można więc chyba przypuszczać, że stała się przez to normalną chorągwią rycerską (tyle, że królewską). Była mniejsza liczebnie od Krakowskiej Chorągwi Nadwornej, ale to właśnie te dwie chorągwie plus "przyboczna" stanowiły pod Grunwaldem grupę dworską. Nie sądzę, aby pełniąc tak ważne zadania była jakoś specjalnie lżej uzbrojona. Może na tyle, na ile np. wymagałaby osłona ewentualnej ucieczki króla?

  P.s.: Miło Cię znowu widzieć Drogi Pancerny :)

  Nawet nie wiesz jak ja się cieszę, że Cię widzę!!!

  Ale tak, nie było Nadwornej Chorągwi Krakowskiej. "Chorągiew Krakowska była najliczniejszą chorągwią i najważniejszą, gdyż nosiła sztandar całego królestwa, ale była to zwykła ziemska chorągiew. Oprócz rycerzy ziemi krakowskiej, służyli w niej rycerze z innych ziem(tak samo jak w Chorągwi Nadwornej i Gończej), a to było już wyjątkiem w naruszeniu ścisłych zasad mobilizacji terytorialnych". Chorągiew Królewska Nadworna, składała się z dworzan, no i pozostaje ta Gończa o której nic praktycznie nie wiem. Trochę pocytowałem prof. Nadolskiego w tej wypowiedzi.


 4. A, czy nie była to chorągiew wyznaczona do tego typu zadania w danym momencie?

  Oto chodzi, że nic więcej na ten temat nie wiem. Kiedyś ktoś na Forum Frehy wspomniał, że to była chorągiew prywatna króla, ale nie mogę odnaleźć tej rozmowy na Fresze.

  W pewnym sensie mogła to być prawda, bo chyba trochę takie nierycerskie zadania ona wykonywała, a rycerzowi na żołdzie króla łatwiej rozkazywać.

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.