Jump to content

Pancerny

Moderator
 • Content count

  3,715
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Pancerny

 1. Leonardo da Vinci, właściwie Leonardo di ser Piero da Vinci ? (ur. 15 kwietnia 1452 r. w Vinci we Włoszech, zm. 2 maja 1519 r. w Clos Lucé we Francji) – włoski, renesansowy malarz, architekt, filozof, muzyk, poeta, odkrywca, matematyk, mechanik, anatom, geolog.- za Wikipedią. :wink: Galeria Twórczości Leonarda Da Vinci Co Wy sądzicie o twórczości Leonarda?
 2. Znane jest ogólne zamiłowanie szlachty do spożywania nadmiernej ilości(delikatnie powiedziane)różnych trunków alkoholowych.Pijatyki urządzano wszędzie, na dworach szlacheckich,w rezydencjach magnackich jak i na dworze królewskim. Jakimi to trunkami tak się degustowała szlachta,czy możemy porównać je do naszych obecnych,czy były słabsze czy mocniejsze,a może smaczniejsze ,zapraszam do dysputy. P.S.-Testowanie opisywanych alkoholi przed wysłaniem posta -wskazane.
 3. Jednego znamy, polski bohater rotmistrz Witold Pilecki. Jestem strasznie ciekawy , pozostałej piątki bohaterów. Jeżeli ich znacie, to napiszcie o nich . Czekam z niecierpliwością (na pewno Wy też).
 4. Architektura bizantyjska

  Co wyróżniało architekturę bizantyjską? Jakie budowle charakteryzowały ten styl? No i Wasze ogólne wrażenia dotyczące architektury bizantyjskiej.
 5. Jaki cel miało zakładanie ordynacji ziemskiej w danym rodzie?
 6. Caravaggio

  Artysta o bardzo burzliwym życiu, jego wpływ na malarstwo jest olbrzymi, Andre Berne-Joffroy, sekretarz Paul Valéry, powiedział o nim:, "Co zaczyna się w dziełach Caravaggia, to po prostu malarstwo nowoczesne" . A ty co sądzisz o twórczości Caravaggia? Galeria obrazów Caravaggia
 7. Katarzy

  Często czytając książki o średniowieczu spotykałem się z Katarami.Wiem o nich nie wiele.W Wikipedii napisane jest ,że byli chrześcijanami ,ale przez kościół katolicki uważani za heretyków i urządzono przeciwko nim krucjaty.Więc kim oni byli?
 8. Zdrada Lipków

  Na wiosnę 1672 roku chorągwie tatarskie służące w wojsku koronnym,zbuntowały sie i opuściły granice Rzeczpospolitej przechodząc na stronę Turcji. Co spowodowało,że Tatarzy(zwani Lipkami)podjęli taką decyzję?
 9. No właśnie, od kiedy zaczęto w I Rzeczpospolitej budować fabryki, kiedy powstały pierwsze manufaktury, zakłady produkcyjne, co wytwarzały i kto je budował? Zapraszam do dyskusji.
 10. Co szlachcic najchętniej na siebie ubierał? Czym wyróżniał się ubiór mieszczanina? Czy ubiór chłopski był szary i skromny? Zapraszam do dyskusji.
 11. Jak oceniacie rolę mieszczaństwa w okresie czasów wolnej elekcji? Jaki był status społeczny mieszczan ? Jakie mieli przywileje, a co im robić nie było wolno? Zapraszam do dyskusji?
 12. Punk rock

  Słuchacie punk rocka, co sądzicie o tej muzyce?
 13. Rozrywki dworskie i szlacheckie

  Jak na dworach, królewskich, magnackich, czy szlacheckich urozmaicano sobie życie towarzyskie, nie mówię o hippice i szermierce, ale o innej szeroko pojętej rekreacji sportowej.
 14. Rok po stłumieniu powstania Kosińskiego, wybuchło nowe powstanie kozackie. Na jego czele stanęło trzech dowódców: Semen Nalewajko, Hrehory Łoboda i Matwiej Sawuła. Tym razem kto ponosi winę za ten zryw ludu ukraińskiego ? Zapraszam do dysputy.
 15. Rok 1921, ogłoszono konkurs na wybór polskiego hymnu narodowego("Przegląd Warszawski"), prasie i na salonach trwały gorące dyskusje nad kandydatkami do hymnu jak i sposobem wyboru. Na którą z pieśni byś głosował?
 16. Kapela ze wsi Warszawa

  Najpierw proszę byście przesłuchali te dwa utwory: Kapela zw wsi Warszawa- Do ciebie Kasiuniu Kapela ze wsi Warszawa - Żurawie I jakie wrażenia po przesłuchaniu, podobało się Wam?
 17. Harem

  Mam takie pytanie: jak wyglądało życie kobiet w haremie? Zawsze opisy haremów były ogólnikowe, nie spotkałem się z dokładnym opisem życia codziennego panujących w haremach. A mnie ciekawi kto pilnował pań w haremie, czy była jakaś hierarchia między zamieszkującymi tam kobietami, i w ogóle wszystko o haremie. Zapraszam do dyskusji.
 18. "Elżbieta Koopman Heweliusz (ur. w 1647, zm. w 1693) pierwsza polska astronom. Była córką bogatego gdańskiego kupca, pochodzącego z Holandii. Była wykształcona, znała kilka języków, miała szerokie zainteresowania naukowe. W 1663 w wieku 16 lat wyszła za mąż za 52-letniego Jana Heweliusza (było to jego drugie małżeństwo). Nie miał dzieci z poprzedniego, trwającego 20 lat małżeństwa. Elżbieta urodziła mu kilkoro dzieci; pierworodny syn Adeodatus (co znaczy "dar Boga") zmarł w niemowlęctwie, do wieku dorosłego dożyły 3 córki: Katarzyna, Julianna Renata i Flora Konstancja, które nie odziedziczyły żadnych zdolności naukowych. Elżbieta wspólnie z mężem prowadziła obserwacje i badania astronomiczne, pomagała w projektowaniu obserwatorium w Gdańsku. Wspierała go po pożarze, który zniszczył instrumenty badawcze i księgi. Korespondowała z wieloma uczonymi europejskimi. Schorowanego męża otoczyła troskliwą opieką w jego ostatnich latach życia. Współpracowała z mężem przy pisaniu dzieła Prodromus astronomiae (katalogu 1564 gwiazd i ich pozycji), po śmierci męża w 1687 dokończyła tę książkę (wprowadzając liczne korekty) i opublikowała 3 lata później w 1690. Przeżyła męża o 6 lat i została pochowana obok niego w kościele św. Katarzyny w Gdańsku. Decyzją Międzynarodowej Unii Astronomicznej jeden z kraterów na Wenus został nazwany Corpman na cześć Elżbiety Koopman od angielskiej wersji jej nazwiska." Pierwszej polskiej kobiecie astronom należy się chociaż temat, a doskonale Wiecie jak, traktowano kobiety chcące poznać tajniki wiedzy. Oczywiście jak, ktoś chciałby podyskutować to zapraszam.
 19. Cóż to takiego było, chwilowa moda, styl życia a może w ogóle coś innego?
 20. Kolumna Zygmunta III Wazy

  Wiecie dlaczego Zygmunt III Waza trzyma w jednym ręku miecz, a w drugim krzyż? A co myślicie o samym pomniku? Kolumna Zygmunta III Wazy Zdjęcie o wykonała nasza Estera.
 21. Czyli wszystko co związane z polowaniem.
 22. Jakie zabytki Krakowa, trzeba zobaczyć będąc w Krakowie, a nie będąc mieszkańcem Krakowa ?
 23. Teatr Telewizji Polskiej

  Kiedyś, dla mnie to było wielkie wydarzenie, móc co tydzień, w poniedziałek, usiąść przy odbiorniku telewizyjnym, i obejrzeć, kolejną premierową sztukę teatru polskiej telewizji. Z zapartym tchem oglądałem" Noc listopadową", "Dziady", czy " Stawkę większą niż życie". Czy jest jeszcze więcej amatorów oglądania prawdziwych artystów, i spektakli teatralnych najwyższej klasy. Co Wy w ogóle sądzicie o Teatrze TP. Zapraszam do dyskusji.
 24. Jan Heweliusz

  " Jan Heweliusz (1611-1687), wybitny gdański astronom, zamożny piwowar, ławnik i radny Starego Miasta. Po powrocie ze studiów prawniczych w Anglii, Francji i Holandii urządził na dachach swych trzech domów przy ulicy Korzennej duże obserwatorium astronomiczne, które wyposażył we własnoręcznie skonstruowane zegary, lunety, teleskopy, sekstanty i inne instrumenty. Wyniki swych studiów i obserwacji drukował Heweliusz w swojej własnej drukarni. Był autorem około 20 wielkich dzieł, m. in. topografii Księżyca, historii astronomii ze szczegółowym opisem swych przyrządów, historii komet oraz kilku tomów codziennych obserwacji. Ostatnie wydane w 1690 roku dzieło zawierało wspaniały atlas 54 gwiazdozbiorów, wśród których było 12 konstelacji po raz pierwszy opisanych przez Heweliusza. Jedną z nich był gwiazdozbiór składający się z 7 gwiazd, nazwany przez niego "Tarczą Sobieskiego" na cześć jego królewskiego mecenasa Jana III. Działalność i osiągnięcia naukowe wzbudzały podziw w ówczesnych środowiskach uczonych. W 1664 roku został członkiem Royal Society w Londynie. Gdańskie obserwatorium odwiedzali królowie polscy Jan Kazimierz i Jan III Sobieski, którzy wspomagali go finansowo i wspierali jego prace astronomiczne. Był również stypendystą króla Francji Ludwika XIV." -opis ze strony Naukowej Ewy i Małgorzaty Czerniakowskich. To tylko ważniejsze osiągnięcia tego wielkiego uczonego, z którego zdaniem liczyła się ówczesna nauka europejska. Jeżeli, ktoś z Was ma ochotę dokładniej omówić osiągnięcia, tego wielkiego, acz wielce niedocenianego naukowca, to serdecznie zapraszam.
 25. Czy słuchasz poezji śpiewanej? Jak Ci się podoba połączenie muzyki i liryki?
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.