Jump to content

darkelf

Użytkownicy
 • Content count

  296
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by darkelf

 1. Farsalos

  Bitwa pod Farsalos genialna taktyka Cezara. Zawsze jak o tym czytam to nie mogę uwierzyć jak on tego dokonał...
 2. Rywalizacja Cezara z Pompejuszem podzielił całe społeczeństwo rzymskie na dwa obozy - koserwatystów, zwoleników republiki i można śmiało powiedzieć, na monarchistów :queen: . Kogo byście poparli żyjąc w tamtych czasach?
 3. Ja uczę się łaciny siedem lat,a greki dwa. Niezwykle fascynują mnie te języki, mogę już mówić, że jest to moja pasja. W przyszłości wybieram więc się na filologię klasyczną. Czy uczycie się jakiś języków starożytnych i jaki jest wasz stosunek do nich? Czy uważacie poznanie jakiegoś z nich za potrzebne lub użyteczne?
 4. W przyszłym roku idę do liceum i zacząłem przygotowywać się do olimpiady z łaciny. Co do znajomości języka to całą gramatykę już dawno przerobiłem, ostatnio zacząłem tłumaczyć teksty, które pojawiły się na olimpiadzie w poprzednich latach i kolekcjonuję lektury. Czy ktoś może startował już w tym i może podzielić się wrażeniami i uwagami??
 5. Quiz historyczny

  Klimat Egiptu jest oczywiście gorący i suchy, ale nie wiem, co może być w tym zabójczego...
 6. Temistokles

  Jego postawa, gdy był młody pozostawiała wiele do życzenia, zaniedbywał sprawy rodzinne, marnował czas i pieniądze, ale gdy ojciec go wydziedziczył, wziął się za siebie i odznaczał się najwyższą pracowitością i skrupulatnością. Występował często na zgromadzeniu ludowym z rozwiązaniami problemów. Był bardzo przebiegły, wyrolował Spartan, którzy w obawie przed nadmiernym wzmocnieniem Aten, mocno sprzeciwiali się budowie Pireusu. Oczywiście jego ucieczka do Persji jest w pełni uzasadniona i nie ma się czemu dziwić, w przeciwieństwie do Pauzaniasza...
 7. Nazaa podała prawidłową odpowiedź. Zadajesz.
 8. No to może ja... Który cesarz zbudował termy, w których znajdowała się słynna rzeźba Grupa Laokoona?
 9. Quiz historyczny

  Wydaje mi się, że chodzi o teodolit.
 10. Czy Stalin planował atak na Hitlera w '41 r. ?

  Wyobraź sobie, że jesteś jednym z takich oficerów. Jesteś porywany przez wroga, wiozą cię bydlęcymi wagonami w makabrycznych warunkach, a potem, chcą żebyś dla nich służył. Przecież to absurd, każdy z tych oficerów działałby jak najbardziej na szkodę ZSSR. A nawet gdyby byli traktowani lepiej, to myślę, że niewielu zgodziłoby się na współpracę z wrogiem.
 11. Film, który ostatnio widziałem to...

  Rzeczywiście, m.in. sceny zażywania narkotyków są zrobione niesamowicie.
 12. Film, który ostatnio widziałem to...

  Wczoraj wieczorem obejrzałem "Requiem dla snu" (Requiem for a dream). Film był dla mnie wstrząsający. Opowiada o losach czwórki bohaterów z Nowego Yorku, młodego dealer, jego dziewczyny, jego matki i jego przyjaciela. Wszyscy oni wpadli w nałogi: narkotyki, telewizja, jedzenie, sex. W kolejnych stadiach filmu widz może zaobserwować jak daleko posuwa się upadek i zniszczenie człowieka w nałogu. Reżyser w bezkompromisowy sposób pokazuje narkomanów i nie pozostawia cienia wątpliwości na temat upadku do jakiego prowadzą. Fenomenalna gra aktorska i muzyka, to wielkie plusy tej ekranizacji. Na koniec chciałbym zacytować zdanie z innej recenzji "Requiem":
 13. Czy Stalin planował atak na Hitlera w '41 r. ?

  Dla mnie sprawa jest dość prosta. Może i Stalin miał plan ataku na III Rzeszę, ale 21. czerwca 1941 roku nie miał środków, aby taki plan zrealizować. Po wielkiej czystce brakowało oficerów, nie wszystkie jednostki były w pełni gotowe do walki. ZSSR nie było gotowe do wojny, niezależnie od tego czy to się Stalinowi podobało czy nie.
 14. Książka, którą właśnie czytam to...

  Właśnie sobie przypomniałem, że muszę na jutro przeczytać "Alchemika". Ale lepiej późno niż wcale, noc jeszcze młoda ;P
 15. Robiłem sobie trochę nadziei na Eragona, ale wyszło fatalnie. Nie dość, że się nie zgadzało z fabułą wiele wątków, to jeszcze dostępna była jedynie wersja z beznadziejnym dubbingiem...
 16. Chińscy żołnierze na szpilkach

  No nieźle... Co za pomysł... :?
 17. Ulubione piwo

  Ja chyba najbardziej lubię Heinekena i Lecha. Tyskie i Żywiec z resztą też nie są złe. Ostatnio napiłem się Carlsberga po wypiciu butelki Heinekena i myślałem, że zwymiotuje. Carlsberg w porównaniu z Heinim jest paskudny.
 18. Może kiedyś spróbuje zająć się tym językiem. Jest tyle języków które chciałbym poznać, trudny wybór...
 19. Czego teraz słuchasz?

  Bon Jovi "I'll be there for you". Ostatnio ciągle tego słucham.
 20. Ciekawi mnie czy widać wyraźne podobieństwo hindi do innych języków indoeuropejskich?? Słownictwo? Gramatyka? I jeszcze jedno pytanie. Czy hindi jest trudny w porównaniu do greki?
 21. Niestety w Łodzi nie ma kursu języka aramejskiego... pytałem na filologii klasycznej...
 22. Film, który ostatnio widziałem to...

  Przed chwilą skończyłem oglądać "Wróg u bram". Kiedyś już widziałem to, lecz przyznam się, że nie wiele pamiętałem. Według mnie świetny film, bardzo mi się podobał. Polecam oczywiście wszystkim fanom II wojny światowej. Warto zwrócić uwagę na muzykę, również polecam. Myślę, że aktorzy byli dobrze dobrani, każdy pasował do granej postaci. Jeśli macie więc okazję obejrzeć ten film gotąco zachęcam, bo naprawdę warto. :arrow:
 23. Bitwa, którą chciałbyś zobaczyć

  Ja pragnąłbym oglądać walki w Stalingradzie. Zacięty bój w każdy dom, snajperzy czający się w ruinach... :arrow:
 24. Jakiego radia słuchacie

  Ja ostatnio przerzuciłem się na radia internetowe, pobrałem iTunes i jest tam pełno kanałów radiowych. Ja najczęściej wybieram coś z działu Classic rock, zazwyczaj Atlantic Sound Factory. A tak to czasami włączam Eskę Rock, jak jestem poza domem, bez dostępu do kompa.
 25. Na reszcie dobra odpowiedź :arrow:. Zadajesz.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.