Jump to content

dembi

Użytkownicy
 • Content count

  31
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by dembi

 1. W 1521r. Franciszek I , który stracił Mediolan poszukiwał sojuszników przeciw Habsburgom. W 1524r. w poselstwie do Franciszka I udał się wojewoda sieradzki Hieronim Łaski z propozycją zawarcia układu. Porozumienie między Walezjuszami a Jagiellonami podpisane zostało w 1524r. Podobnie jak traktat wiedeński z Habsburgami miało być poparte podwójnym małzeństwem królewicz francuski Henryk poślubił bratanicę papieża Katarzynę Medycejską. 24 lutego 1525r. Franciszek I przegrał bitwę pod Pawią i został wzięty do niewoli przez cesarza Karola V. Perspektywa sojuszu oddaliła się.
 2. Oczywiscie, że Grunwald. Ale na drugim miejscu jest oczywiscie Obertyn tam świetna zasłona taborowa hetmana Jana Tarnowskiego dało zwyciestwo Polaków.
 3. Mój ulubiony okres historyczny to

  Ja uwielbiam średniowiecze.
 4. W 1532r. Wasyl III planował rozprawienie się z Litwą siła, natomiast panowie Litewscy chcieli odzyskać stracone ziemie. W 1533r. zmarł Wasyl III, a tron objął trzyletni Iwan IV zawany później Groźnym. Wojna rozpoczeła się w 1534r. litewskie pospolite ruszenie miało się zebrać 4 kwietnia, ale przegląd wojska nastąpił dopiero 1 sierpnia. Taki więc ofensywa litewska ruszyła dopiero w sierpniu. Wojska litewskie uderzyły na Siewierszczyznę, ale nie zdobyły żadnych fortec i nie zniszczyły wojski moskiewskich. W grudniu zaatakowała Moskwa trzy armę wkroczyły na Litwę, gdzie zagroziły Wilnu oraz złupiły ogromne opszary. Litwini postanowili na własny koszt zaciągnąć armię w Polsce, a na jej dowódce powołano Jana Tarnowskiego. Tarnowski postanowił uderzyć na Siewierszczyzne gdzyż głowne wojska moskiewskie były skupione w okolicy Smoleńska, a wojska litewsko-polskie były zbyt słabe żeby zdobyc Smoleński. W końcu w czerwcu 1535r.na Rosję napadli Tatarzy krymscy. W lipcu ruszyła armia pod dowództwem Tarnowskiego. W tym samym miesiącu zdobyli Homel. W 1536r. wojska moskiewskie zajeły całą Siewierszczyznę oprócz Homla. W 1537r. zawarto pokój z Moskwą. MOskwa zatrzymała Siebież i Zawołocze, a Litwa Homel.
 5. Wojna z Moskwą 1534-1537

  O tej wojnie. Co myślicie czy taki podział był sprawiedliwy?
 6. W 1494r. z inicjatywy Władysława króla Czech i Węgier odbyło się w Lewoczy spotkanie rodzinne Jagiellonów. Uczestniczyli w nim Władysław, Jan Olbracht( król Polski), Fryderyk(arcybiskup gnieznieński), Zygmunt I Stary (przyszły król Polski)o oraz Fryderyk margrabia Brandenburski maż Zofii, córki Kazimierza JAgiellończyka. Na zjeździe nie było tylko Aleksandra, który pozostał na Litwie. Jagiellonowie omawiali zagrożenie ekspansją Turecką. Szukano poparcia w zakonu infladzkiego (Kawalerów Mieczowych) w walce z Moskwą, natomiast przeciw Turkom miała wystąpić koalicja państw europejskich . Jagiellonowie mieli poważnego konkurenta njesli chodzi o tron Czech i Węgier, był nim Maksymilian I Habsburg. Co sądzicie o tym zjezdzie?
 7. Zjazd w Lewoczy 1494

  "HISTORIA POLSKI" Mariusza Markiewicza. A co w innych źródłach jest że Aleksander był w Lewoczy ja nei spotkałem sie z takimi źródłami.
 8. Ja uważam, że Stalin zwlekał z uderzeniem ponieważ chcciła jak najmniejszymi śiłami zdobyć tereny Polskie. Myślał sobie pewnie: ,, Niech Hitler walczy sobie z Polakami, a ja tylko przejme część ziem Polskiech. I tak własnie się stało.
 9. Chyba raczej pozytywna dzięki niemu powstało Księstwo Warszawskie.
 10. Polska Piastów

  to jeszcze zależy od nauczyciela ja np. mam takiego, że jak wykujesz podrecznik to czasmi tylko wystarcza na 4. No i tu wtedy potrzeba dodatkowych źródeł.
 11. Władysław II Jagiełło - ocena

  Ja uważam żę Jagiełło nie był takim złytm królem znamy gorsze przypadki w historii np. taki Michał Korybut Wiśniowiecki to można powiedzieć, że był złym królem , ale Jagiełło. Miał oczywiście sukcesy takie jak bitwa pod Grunwaldem 1410r. ale i tez porażki jak wyżej wspomnieny przywilej w Jedlnii. Można powiedzieć , żę był przeciętnym królem. W skali od 1-10 dał bym mu 6 a nawet może 7.
 12. Władysław III Warneńczyk

  JA też uważamy ,że Warneńczykiem można było zbyt łatwo kierowac ulegał wszystkim i przesto poniósł śmierć w bitwie pod Warną w 1444r.
 13. Stosunki Polsko-Litewskie

  Ja uważa, że jest bardzo ważne miec jakiegoś sojusznika. Kiedys unia skierowana była przeciko krzyżakom teraz rosjanom.
 14. Kwestionariusz Prousta

  1.Bartosz 2.Głowna cecha charakteru :wytrwałość 3. cech u meżczyzny chyba nie szuakm. 4. u kobiety prwadomównośc 5. co cenie u przyjaciól: to że potrafią sie bawić i zapomniec o problemach 6.moja głowna wada ignorancja 7.moje ulubione zajęcie :ksiązki i oczywiscie interek. 8.Moje marzeni o szczęsciu chyba nie ma tak że jest się do końca szczęsliwym wieć nie marze onieczym takim. 9.co wzbudza we mnie lek : bająki i węze 10.wole nie myślec bo na świecie jest i tak duzo nieszczęsc wiec moje światu juz nie jest potrzebne. 11.chciałbym być......lwem(kól zwięrzą ja bym tam zrobił porządek) 12.Kiedy kłamię: nie lubię kłamac ale czasami się zdarzy 13.lepiej nie bede tego pisał ale za duzo wulgaaryzmów. 14.ulubiony bohater literacki: hmmm......Robert Langdon z KOdu da Vinci. 15.bohaterowie życia codziennego... hm.. chyba nie ma takich. 16.czego nie cierpie ponad wszystko..... fizyki. 17.moja dywiza: trzeba zyc chwilą bo nigdy nie wiesz co sie jutro zdarzy. 18.dar natury który chciałbym posaidac chyba wszystkie 19. jak chciałbym umrzeć umrzec w sławie. 20.obecny stan moje umysło: wieczne zawirowanie 21.błedy które najłatwiej wybaczam.... wszystkie są trudne do wybaczenie.
 15. Kawa czy herbata?

  Herbata nie nawidze kawy....
 16. Oczywisci Jan Paweł II (patron mojej szkoły) Reprezetacja Polski w siatkówke. i ich srebnych medali. Pozatym fajnyhc zabytków na terenie polskich najbardziej uwielbiam Malbork i Wawel.
 17. Zjazd w Lewoczy 1494

  Masz rację troche to było dziwne. Ale głownym założeniem tego zjazdu było wzmocnienie pozycji Jagiellonów w tych państwach dlateogo musieli poruszyć taki temat choc nie było na nim Aleksandra.
 18. Ilu ludzi ma Twoje nazwisko?

  a moje 15383.... nie wiedziałem że jest nas aż tylu
 19. Ulubione polskie miasto

  Uwielbiam swoje miasto Ozorków... może jest troche małe ale zato niezwykle fajne. Znajduje sie niedaleko Łodzi jak by ktos niewiedział.
 20. Problem kozacki w 1569 roku

  O ile mi wiadomo to w 1569r. nie było żadnych poważych problemów z Kozakami. Pierwsze powstanie Kozaków było jak juz wpomnieno w 1590-1591 Krzysztofa Kosińskiego, które było krwawo stłumione. W 1594-1596r. wybuchło powstanie Semena Nalewajko stłumione przez Żółkiewskiego. Potem przez kilka lat był spokój z Kozakami. Następne powstanie notujemy w 1630r. Tarasowa stłumione przez Koniecpolskiego. Po tym powstaniu sejm postanowił podnieśc jednak rejestr kozaków do 8tys. 1637-1638 wybucha postanie Pawluka i Ostrzanina, ponownie krwawo stłumione. Po tym powstanie rejestr zmniuejszono do 6tys. Następnie był spokój z kozakami a potem to juz chyba tylko powstanie Chmielnickiego.
 21. JAN TARNOWSKI- (1488-1561) hetman koronny. Po matce był prawnukiem Zawiszy Czarnego. W 1524r. zostatał hetmanem , a w 1527r. wojewodą ruskim. Odniósł zwycięstwo w bitwie pod Obertynem (1531). Był zagorzałym zwolennikiem Habsburgów, gdlatego pokłucił się z Zygmuntem I Starym i Boną.
 22. Jaka była największa dynastia nowożytnej Europy?

  Racja Habsburgowie mieli duży wpływ na Europe, jedna przed potęgą Habsburgów sporymi ziemiami rządzili Jagiellonowie. Gdy w Polsce rządził Jan olbracht, na litwie Wielkim Księceim był Aleksander Jagiellończyk, a w Czechach i na Węgrzech władał najstarszy syn Kazimierza Władysław. Poza tymi królestwami Jagiellonowie posiadali spore lenna między innymi tereny, które zajmował Zakon Krzyżacki, Hospodarstwo Mołdawskie. To jednak była porównywana potęga z HAbsburgami, może troche krótkotwała ale jednak.
 23. Józef Piłsudski - ocena

  Ja uważam, że marszałek Piłsudski jest postacią którą warto zapamiętac to dzięki niemu odzyskalismy niepodległość.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.