Jump to content

angerthor

Użytkownicy
 • Content count

  12
 • Joined

 • Last visited

About angerthor

 • Rank
  Ranga: Uczeń

Kontakt

 • AIM
  4705491
 • Strona WWW
  http://www.histurion.pl

Informacje o profilu

 • Lokalizacja
  Toruń
 • Zainteresowania
  Informatyka, Historia -> starożytność&średniowiecze, Koszykówka, literatura itp. :D

Recent Profile Visitors

604 profile views
 1. Las Teutoburski

  Tak na marginesie: 1. Na rynku jest pozycja historyczna pod wszystko mówiącą nazwą "LAS TEUTOBURSKI 9 R.N.E.", jak dla mnie mało znanego Pawła Rochala. Od pewnego czasu ciągle zamierzam kupić sobie tą książke, ale tak wychodzi, że ciągle mi się to nie udaje Jeżeli ktoś już jest po lekturze wspomnianego dzieła, proszę o opinie. Jak mówią wydawcy strona zawiera aż 288 stron, więc sądze, że wyczerpująco przedstawia owe wydarzenie 2. W tym miejscu muszę również nadmienić wiekopomne znaczenie klęski Warusa : Otóż przez nią, PN Germania nie została podbita i nie rozpoczął się standardowy procec romanizacji. Oktawian August miał jeszcze wystarczająco potencjału militarnego aby ponowić kampanie, ale najprawdopodobniej wiek (miał wtedy przecież aż 72 lata!) spowodował zaniechanie tej decyzji. Gdyby nie las Teuntoburski, kto wie, może cesarstwo przetrwało by wiele wieków dłużej
 2. Witam! Który filozof grecki was najbardziej przekonuje. Kogo poglądy można doposować do dzisiejszego świata. I czy w ogóle z filozofii starożytnej można czerpać jakieś prawdy w dniu dzisiejszym? Zapraszam do dyskusjii
 3. Jeżeli już mowa o ludach wojowniczych : ) Co sądzicie o plemienu Hurytów któe wywołało ogromne zamieszanie nie tylko w Międzyrzeczu :] ?
 4. racja Napato, słowa "najlepsza" jest troche niefortunne :] Tak jak myślałem; przeważają Sumerowie i Babilończycy Jednak myslę, że nienależy zapominać o innych kulturach, które też miały swój mniejszy lub większy udział - Akadowie (wprowadzili łuk jako broń wojskową , utworzyli pierwsze imperium na terenie Mezopotamii) - wspomniani wyżej Hetycii - Asyria (pokazała co znaczy słowo niehumanitrnie ;D ) - Lidia (ok, ok znowu bardziej Azja M.) - wprowadzili na szeroką skalę monety jako środek płatniczy
 5. No właśnie na teranie mezopotamii przewinęło się wiele wspaniałych kultur, często powiązanych antropologicznie, główne z nich (Sumerowie, Akadaowie, Asyryjczycy, Babilończycy, Kasyci, Mitanii no i Hetyci Która z nich była najlepsza i która najbardziej wpłyneła na losy historii? Wg mnie najwazniejsi byli Hetyci (wiem, wiem, bardziej Azja Mniejsza niz Mezopotamia ) dlaczego? -> wprowadzenie żelaza na szeroką skalę (koniec epoki brązu! ) -> wproawdzenie na szeroką skalę konnicy (później jako główny filar przyszłych armii) -> jest to moje całkowicie subiektywne spostrzeżnie Wiadomo, trudno do przecenienia zapisali się również Babilończycy, czy Sumerowie ; P A jak jest waszym zdaniem?
 6. Kto według ciebie był najgorszym cesarzem?

  co do przesladowan chrzescijan - sprobujmy spojrzec perspektywa cesarza :] Chrzescijanie to jakis nowy zydowski twor, nad ktorym nie ma sie zadnej kontroli, a ponadto szybko rozkrzewia sie w społeczeństwie, a jego macki sięgają już nawet nobilów. Chrześcijanie są zagrożeniem dla jedności imperium, a także dla wierzeń przodków. Ponadto istnieje duże prawdopodobieństwo, że dopuszczają się przeróżnych mordów, a nawet zatruwają świątynie, bo ich głównym celem jest zniszczenie cesarstwa! Co Wy z takimi info na miejscu cesarza zrobiliscieby? Nie chce tutaj nikogo usprawiedliwiac, a tym bardziej okrucienstw jakich doswiadczyli Chrzescijanie, ale warto czasem spojrzec z innej strony.
 7. Juliusz Cezar - ocena

  Juliusz Cezar to z pewnością postać barwna i ciekawa Z jednej strony genialny wódz, strateg, przywódca, a nawet niezły twórca Ale z drugiej (prawdopodobnie!) pederasta, człowiek przewrotny (np. nieoczekiwane przejscie na strone Kleopatry), nieobliczalny, ryzykant, hazardzista ;) (kosci zostaly rzucone) , rządny władzy i pieniędzy Jednak wydaje mi się, że zasługuje na hołd; nie był zwykłym karierowiczem (chociazby przez to, ze jemu sie udalo ); nigdy nie stracil woli walki, nie poddawal sie i doszedl do celu. Dokonal jednego z NAJWAZNIEJSZYCH rzeczy w historii : faktycznie to on obalil republike rzymska, zmieniajac na stale ustroj : )
 8. Kto według ciebie był najgorszym cesarzem?

  Moje typy : Kommodus - zrezygnowal z utworzenia dwoch nowych prowincji nad Dunajem, podobje ktorych rozpoczal Aureliusz, przez co barbarzyncy nie zostali zromanizowani, a wiadomo co bylo dalej (paralelna sytuacja - kleska Warusa w 9 r. n.e. w Teutoburskim) ale jednak wszystkie rekordy pobija Heliogabal, calkowity szaleniec, najbardziej lubiezny nastolatek w dziejach swiata! wystarcza wspomniec, ze chcial zmienic plec i sam poslubil jakiego niewolnika, okropne
 9. Kto według ciebie był najwybitniejszym cesarzem?

  Mnie wystarczy tylko to, że odnosił sukcesy z Partami, Sarmatami, Markomanami (chociaż sam nienawidził wojny)- wpaniały wódz, wspaniały administrator i wspaniały człowiek- polecam jego "Rozmyślania", naprawdę świetna lektura! Oczywiście August też był wielkim cesarzem (na dodatek pierwszym), ale wole Aureliusza, ze wzgledu na jego wielkie "człowieczeństwo"
 10. Kto według ciebie był najwybitniejszym cesarzem?

  ja podziwiam Marka Aureliusza ! wspaniały cesarz i jeszcze lepszy człowiek
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.