Jump to content

Pevel

Użytkownicy
 • Content count

  3
 • Joined

 • Last visited

About Pevel

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Starożytność

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 1. Atlas - bóg czy tytan?

  Polski lub angielski.
 2. Atlas - bóg czy tytan?

  Nie miała to być żadna ironia - nie ukrywam, że jestem na forum nowy i jeszcze nie do końca wiem jakie zasady tu panują. W każdym razie akurat to, że według mitologii greckiej Atlas podtrzymywał sklepienie niebieskie, wydaje mi się wiedzą z podstawówki i założyłem (być może błędnie), że każdy powinien to wiedzieć. Oczywiście nie odrzucam innych koncepcji natomiast moje pytanie dotyczy konkretnie tej teorii, w której udział bierze Atlas. Jeśli są inne koncepcje także dotyczące tego tytana to chętnie je poznam. To bardzo słuszna uwaga. Zasadniczo, wynika stąd, że być może nie da się tego jednoznacznie ustalić jaką funkcje pełnił Atlas. Nie mniej jednak jeśli zna ktoś jakieś dobre źródło gdzie mógłbym znaleźć coś więcej na temat tego boga/tytana to będę bardzo wdzięczny. Zostaje jeszcze kwestia czy według starożytnych greków każdy tytan był bogiem? Poszukuje informacji w wolnych chwilach i najczęściej przeczesuje Internet w poszukiwaniu tego typu informacji na różnych stronach i serwisach, chociaż zdaje sobie sprawę, że informacje w internecie są różne i nierzadko sprzeczne ze sobą. Dlatego te ż postanowiłem napisać na tematycznym forum licząc, że ktoś z większą ode mnie wiedzą udzieli mi odpowiedzi bądź wskazówek. Jedynym opracowaniem, które przeczytałem całe jest Mitologia Parandowskiego, chociaż tutaj nie ma bardzo dużo informacji o Atlasie. Chętnie poznam inne źródła, z których można czerpać wiedzę o greckiej mitologii.
 3. Od jakiegoś czasu prowadzę projekt związany z mitologią grecką i zatrzymałem się na na Atlasie, który pozostawił mnie z wieloma pytaniami. Przede wszystkim - z moich badań wynika, że było dwóch Atlasów - jeden tytan/bóg biorący udział w tytanomachi, oraz drugi - człowiek, władca i założyciel Atlantydy. (mnie interesuje Atlas jako jednostka nieśmiertelna). Po drugie - można się spierać, czy Atlas był w ogóle "bogiem". Wiadomo, że nie był bogiem olimpijskim - należał do drugiego pokolenia tytanów i walczył przeciwko Zeusowi. Jak wiadomo, za próbę obalenia najwyższego boga został skazany na podtrzymywanie sklepienia niebieskiego. Pytanie czy "tytan" i "bóg" w tym wypadku to to samo? Czym się różni tytan od boga? I jeśli to nie jest to samo to czym w takim razie jest Atlas? Przykładowo, dodam że np. Helios także był tytanem z tego samego pokolenia co Atlas - a jednocześnie był bogiem słońca. Jeśli Atlas jest bogiem - to bogiem czego? Czy ma jakąś swoją domenę lub obszar wpływów? Jestem fanem starej już gry Zeus Pan Olimpu, która dość dobrze odwzorowuje mitologie grecką (oczywiście nie zawsze i zdaje sobie sprawę, że nie jest to najlepsze źródło poszukiwań ). W grze Atlas jest przedstawiany jako bóg siły, budowniczych itd. Wspomaga prace budowlane i błogosławi gildie robotników. Czy to ma jakikolwiek związek z mitologią? Czy Atlasa faktycznie można nazwać bogiem siły lub bogiem budowniczych? (wyjaśniałoby to także znaczenie nazwy popularnej firmy produkującej materiały budowlane ) No i na koniec - jeżeli Atlas jest bogiem, to czy ma jakieś atrybuty? Jedyne co udało mi się znaleźć (i nie będzie to zaskoczeniem ) to to, że był przedstawiany z globem, przedstawiającym sklepienie niebieskie, na ramionach - swoją drogą to ciekawa ironia, gdyż w starożytnej Grecji wierzono, że ziemia jest płaska. Będę wdzięczny za wszelkie opinie, informacje oraz źródła.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.