Jump to content

ZaKrólaOlbrachta

Użytkownicy
 • Content count

  7
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by ZaKrólaOlbrachta

 1. Mam pytanie odnośnie przynależności regionalnej Krosna Odrzańskiego. Wiadomym jest, że do 1482 roku było na Śląsku. Zastanawia mnie późniejszy okres. Po 1482 przeszło we władanie Brandenburgii, ale czy dalej było na Śląsku? "Heinrich Adamy swoim dziele o nazwach miejscowości na Śląsku wydanym w 1888 roku we Wrocławiu wymienia jako najwcześniejszą zanotowaną nazwę miejscowości w dokumencie z 1105 roku Crosno podając jej znaczenie Stadt der Weber - miasto tkaczy". Z tego można wywnioskować, że w 1888 roku Krosno było na Śląsku. Ale czy tak było? Czy mógłby ktoś po krótce opisać losy polityczne Krosna Odrzańskiego od 1482 aż do 1945 roku i przy okazji spróbować umiejscowić to miasto względem Śląska na przestrzeni tych lat? Po prawdzie to dziwnym jest dla mnie fakt, że o tym dziś polskim mieście, tak trudno znaleźć te informacje. Przecież to niebywałe. Tak jakby ktos uważał te ziemie za niewarte uwagi...
 2. Jak Polacy nazywali Wrocław?

  Zacznę od szczegółowego pytania, bo to bardziej zobrazuje o co mi chodzi. Mamy przykładowy rok 1777 i dwa miasta: Kraków i Warszawę. Jak polscy mieszkańcy tych miast nazywają wtedy miasto Wrocław - stolicę Śląska? A teraz ogólniej. Chodzi mi o to samo ale o wiek XIV, XV, XVI, XVII, XVIII, XIX i XX do roku 1945. Oczywiście nie chodzi mi tylko o mieszkańców Warszawy i Krakowa, ale Polaków. Zdaje sobie sprawę, że w różnych rejonach mogło być różnie, ale jak najwięcej info prosiłbym. Acha. I nie chodzi tylko o mieszkańców Polski, ale ogólnie Polaków w tym Ślązaków, którzy byli jeszcze słowiańscy na podwrocławskiej wsi aż do XVII wieku.
 3. Jak Polacy nazywali Wrocław?

  Nijak nie da się zapczeczyc faktowi, że polskie władze centralne oraz polscy historycy oraz ich narracja rządząca w mainstreamie polskim traktuja polskie ziemie odzyskane jak piąte koło u wozu. Dzieje się tak dlatego, że lwią część polskiej kultury zawłaszczyli spadkobiercy zaboru rosyjskiego. W polskiej narracji historycznej dominuje kongresówka oraz kresy. Nawet jak Niemcy napadły na Polskę w 39 r., to najważniejsi dla Polaków są Polacy z kresów i kongresówki (byłych). I na prawdę nie muszę podawać żadnych argumentów za. Każdy kto choc trochę obraca się wokół historii, musi to przyznać. Info o ziemiach odzyskanych są traktowane jak lokalne historyje bez znaczenia. Dla pasjonatów. A czy Polska ma szanse na odzyskanie Wilna i Lwowa? Żadnych przez najbliższy milion lat. Może więc szanowini panowie profesorowie od historii zaczną w końcu pisać o ziemiach odzyskanych, które mamy i na które należy chuchać i dmuchać, a które możemy stracić, bo takie głosy postulujące zwrot tych ziem Niemcom sie pojawiają. I to nie tylko w Niemczech, ale także w Rosji. Może na początek trzeba powyciągać wszystko o Słowianach z niemieckich archiwów i przetłumaczyć niemieckie książki o tych ziemiach. Ich jest brak. Chcę poczytac o historii Krosna Odrzańskiego od 1482 roku do 1945 i sie nie da! A po co to komu? W końcu Powstanie Listopadowe i Styczniowe rządzą, a Wielkopolskie... no tak było takie, ale nie w kongresówce.... 1/3 polskich ziem leży dzis historycznym odłogiem. Żaden historyk nie ma na to pomysłu! Rozkłada ręce, bo to poniemieckie, albo nawija o PRL. Nic więcej! To niby jakim cudem ludzie z tych ziem mają pokochać swoją ziemię, zakorzenic sie w niej? Słuchając o tym jak to klawo było w na kresach?
 4. Jak Polacy nazywali Wrocław?

  "Die Verbreitung und die Herkunft der Deutschen in Schlesien" - Karl Weinhold Strona 239, dół. A zatem Wrocław? https://archive.org/details/bub_gb_CqpCAAAAIAAJ/page/n83 Osobiście uważam, to za skandal, że takie książki nie są tłumaczone na język polski. To pokazuje, że ziemie odzyskane są traktowane przez polskie władze i polskich historyków jak piąte koło u wozu.
 5. Krosno Odrzańskie - zapomniane polskie ziemie

  Czy mógłby ktoś po krótce i syntetycznie opisać historię Krosna od 1482 do 1945 roku?
 6. Mazowsze a Polska

  Interesuje mnie rola Mazowsza w tworzeniu się państwowości polskiej po rozbiciu dzielnicowym. A szerzej o czas od króla Łokietka (ewentualnie Kazimierza Wielkiego) aż do 1526 tudzież 1529 roku. Chodzi mi o to jak w tym czasie kształtowały się stosunki między Królestwem Polski, a Mazowszem. Kolokwialnie mówiąc czy Mazowsze dokładało cegiełkę do budowy Polski (podatki, pospolite ruszenie, jakieś inne powinności) a w czasie późniejszym po prostu do istnienia Polski, czy też nie? Ogólnie jak to wyglądało. Jeden temat w zupełności wystarczy, nie ma potrzeby dublowania wątku. secesjonista
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.