Skocz do zawartości

przemek1139

Użytkownicy
  • Zawartość

    11
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Posty dodane przez przemek1139


  1. Co do mężczyzny z pierwszego zdjęcia dowiedziałem się, że służył w armii pruskiej i walczył w czasie I WŚ na froncie wschodnim, wszystkie dokumenty posiadali Niemcy, bo przedstawili je synowi tej osoby z pierwszego zdjęcia w czasie II WŚ.

    Natomiast znalazłem tego człowieka w bazie osób rannych w czasie I WŚ. Błędnie wpisano pochodzenie, winno być Grossendorf, Putzig, a wpisano Ostrau, Putzig. Ostrau to miejscowość oddalona 10 km od Grossendorfu, znacznie miejsca i ze sprawdzonych źródeł nie mieszkał tam nikt nigdy o nazwisku osoby z pierwszego zdjęcia.

    Mężczyzna ten znajdował się na liście Preussen 483, jednostka Reserve - Infanterie - Regiment 61, nr OSTRAUJO94DT, ranny 18.03.1916.

    Jak te informacje pokrywają się z przypuszczeniami odnośnie jednostki, czy faktycznie dotyczą tej osoby? Gdzie ta jednostka walczyła?


  2. Piaśnica, a właściwie lasy piaśnickie zwane dziś "pomorskim Katyniem" czy "Kaszubską golgotą" były miejscem masowych egzekucji na ludności z pobliskiego powiatu morskiego. Zbrodnie których dokonywano rozpoczęły się w październiku 1939 roku i trwały nieco ponad pół roku. Funkcjonariusze SS oraz członkowie paramilitarnego Selbstschutzu dokonywały masowego ludobójstwa na tzw. inteligencji, mówi się nawet o 14 tys. ofiar.

    Celowo wpisałem w nazwie "zbrodnia na Kaszubach" nie tylko ze względu na lokalizację tego miejsca, ale przede wszystkim ze względu na ludzi którzy tam zostali zabici. Chciałbym wiedzieć, czy zna ktoś jakieś źródła ze spisem osób, które tam zginęły?

     


  3. Witam,

    Na jednym ze starych zdjęć weselnych, których daty wykonania nie umiem określić odnalazłem człowieka w mundurze.  Zdjęcie zrobiono w Wielkiej Wsi na północnych Kaszubach, nad morzem Bałtyckim, przy regionalnej restauracji. Wiem, że zdjęcie jest bardzo nie dokładne, ale przede wszystkim zależy mi na określeniu możliwej daty jego wykonania.

    Bez tytułu.jpg

    Bez tytułu.jpg


  4. Mężczyzna na zdjęciu wyemigrował z północnych kaszub na teren dzisiejszych Niemiec, następnie z bratem udali się do USA, kilka miesięcy później wrócił do Niemiec, osiedlił się w Kiel i poślubił kobietę ze zdjęcia pochodzenia niemieckiego. Oboje urodzili się w roku 1867, zdjęcie pochodzi z roku 1895-1896, świadczy o tym drugie zdjęcie, którego nie zamieściłem. Przedstawia ono ich dzieci w wieku kilku lat.

    Chciałbym dowiedzieć się co to zdjęcie mówi o jego bohaterach, czym mogli się trudnić.

    Proszę o pomoc w identyfikacji.

    22751397_1560821133964026_2015850842_o.jpg


  5. Dziękuje serdecznie za pomoc. Wasze opinie i poszlaki są bardzo przydatne w poszukiwaniu przeszłości rodziny z której pochodzę, a dla laika wojskowego ciężko coś znaleźć na polskich stronach o tematyce militarnej. Co ciekawe zapytanie o mundur wysłałem na kilku forach o I Wojnie Światowej, lecz tylko tu dostałem jakąkolwiek odpowiedź. Jeszcze raz dzięki!


  6. Stawiałbym na

    47 minut temu, Bruno Wątpliwy napisał:

    Jeżeli tak było, to naprawdę musiałyby pojawić się nadzwyczajne powody (bardzo zły stan zdrowia?), z których łaknąca mięsa armatniego armia wypuściłaby go z rąk. Trudno mi też powiedzieć, jak armia esarska zapatrywała się na zagadnienie "jedyny żywiciel licznej rodziny" (być może to taki przypadek, skoro utrzymywał wujostwo, może także rodziców, później także żonę z dziećmi).

    Coś w tym jest. Tu sytuacja jest bardziej zawiła, bo rodzice mieszkali w okolicach Krokowej, mieli pięcioro dzieci, z czego trzech synów, jeden zmarł w wieku dziecięcym, drugi, urodzony w 1890 roku nie uczestniczył w Wojnie, a jego losy związane są z Gdynią, a później budową portu. Prawdziwy ojciec bohatera ze zdjęcia zmarł, gdy syn miał 9 lat, co również może mieć jakieś znaczenie.  Wujostwo wzięło na wychowanie bratanka do Wielkiej Wsi. Byli oni bardzo zamężni, siedmiokrotnie starali się o potomstwo, jednakże wszystkie porody kończyły się śmiercią niemowląt, wiadome było że przybrani rodzice chorowali od dłuższego czasu, a tuż po wojnie 1922 i 1923 zmarło, a w aktach zgonu wpisano jako przyczynę śmierci paraliż. Co więcej na utrzymaniu był także dziadek, który w tym okresie zbliżał się do 90 roku życia, zmarł w 1921 r. Sam człowiek ze zdjęcia nie był schorowany, aczkolwiek nie mamy informacji czy nie zachorował nagle w czasie wojny.

     

    47 minut temu, Bruno Wątpliwy napisał:

    1. Zdjęcie do jakiś dokumentów. Być może do Militärpaß (książeczki wojskowej). Przejrzałem jednak pobieżnie w sieci fotografie tych dokumentów z 1. wojny i nie wydaje mi się, aby były w nich fotografie. Poza tym dosyć dziwne byłoby robienie do takich dokumentów zdjęcia cywilowi przebranemu w  mundur jakiejkolwiek formacji, prędzej już po wcieleniu do armii.

    2. Legenda wymyślona już w "polskich czasach" (po pierwszej - lub raczej drugiej wojnie światowej). Wielu napływowych (w tym także urzędników) nie zdawało sobie sprawy z losów tych ziem, zatem dla świętego spokoju miejscowi opowiadali, że zdjęcia bliskich w mundurach niemieckich - po prostu Niemcy kazali im z niewiadomego powodu zrobić.

    Niestety wielu rzeczy się nie dowiemy, ale dobrze że są takie fora, gdzie możemy się wielu historii przyjrzeć właśnie po różnych poszlakach. Jedyne co to możemy żałować że pewnymi tematami nie zajęliśmy się gdy żyły nasze babcie i dziadkowie.


  7. Dziękuje za odpowiedzi, na pewno to dużo mi wyjaśniło, jednakże pytań pozostaje kilka.

    Człowiek ze zdjęcia nie zajmował się leśnictwem, w porównaniu z większością osób zamieszkujących Wielką Wieś nie był rybakiem a rolnikiem. Nie wiadomo za wiele o jego przeszłości, gdyż zmarł w roku 1932 wpadając pod wóz. Jego wnuki nic nie wiedzą o jego poczynaniach wojennych. Jego żona zmarła w 1975 roku nic nie wspominała o jego poczynaniach w czasie I Wojny Światowej. Pobrali się w styczniu 1915 roku i jak już wcześniej wspominałem "regularnie" rodziły im się dzieci. Skłonny jestem stwierdzić że wraz z końcem 1914 roku mężczyzna nie służył już w armii. Jego syn w swojej książce w której przedstawia rodowód rodziny również pomija fakt służenia ojca w armii pruskiej. Być może był to krótki okres posługi, bądź znikomy. Kiedyś słyszałem wersję iż miejscowa ludność musiała przebierać się w mundury i pozować do zdjęć w jakim celu nie wiem, czy to w ogóle prawda również nie wiem.

    Z przybliżonych przez Bruna Wątpliwego jednostek wojskowych i stopni wojskowych w tamtym okresie po dokładnym przeanalizowaniu komponentów munduru pruskiego bardziej skłaniałbym się do Jagera  z batalionu w Chełmie. No ale to tylko moje spostrzeżenia, bo pojęcie o tak szczegółowej historii tamtego okresu jest niewielkie.


  8. Zdjęcie nie jest opisane, wiadomo że postać na zdjęciu urodziła się w 1883 roku, natomiast w 1915, 1917, 1919 i 1920 roku rodziły się mu dzieci. Zdjęcie niepodpisane, znalezione w albumach jego zmarłej córki.

    Z sąsiedniej wsi 30 mężczyzn zostało powołanych do wojska w okresie I Wojny Światowej, jeżeli chodzi o jego osobę to brak jakichkolwiek informacji w tym temacie. Wiadomo że utrzymywał żonę i wujostwo. Mieszkał we Wielkiej Wsi (dzisiejsze Władysławowo, powiat Pucki).

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.