Jump to content

pako

Użytkownicy
 • Content count

  13
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by pako

 1. Z Książeczki Wojskowej mam takie informację: 15.09.29 Pułk Radio-telegraf. Warszawa 15.09.31 Zwol.do rez. 12.08.33 4 tyg. ćwiczeń 1.09.39 Kompania Łącznościowa. W internacie nie ma za wiele informacji o tej kompanii. Gdzie brała udział w Kampanii Wrześniowej ? Czy mógłby mi ktoś pomóc odtworzyć szlak bojowy mojego dziadka ? Niestety mój dziadek już umarł. Nic więcej się od niego nie dowiem.
 2. Tak na prawdę to nikt z rodziny nie wie jaki miał dziadek stopień wojskowy. Nigdy o tym nie mówił. Przedwojenną książeczkę pewnie spalił. Od czasu do czasu wzywali go na UB. Zastanawiam się gdzie można by było zdobyć jakieś informacje? .Może jakieś archiwa ?
 3. Z życiorysu mojego dziadka: „W r. 1929 zostałem powołany do służby wojskowej w Pułku Radio Telegraficznym w W-wie. Po upływie 3 miesięcy skierowano mnie do III Bat. W Beniaminowie na szkołę podoficerską. Po ukończeniu tejże w następnym roku przydzielono mnie jako instruktora do szkoły podchorążych rezerwy w Zgierzu w Centrum Wyszkolenia Łączności pod Warszawą.” Rzeczywiście istniała taka szkoła: „Centrum Wyszkolenia Łączności strukturą działającą w ramach Obozu Wyszkolenia Wojsk Łączności była Szkoła Podchorążych Rezerwy Wojsk Łączności. Działała ona od 2 czerwca 1922. Organizowała kursy szkoleniowe dla szeregowych żołnierzy z cenzusem. Warunkiem niezbędnym uczestniczenia było zdanie krótkiego egzaminu wstępnego. Nauka trwała 7 miesięcy i kończyła się egzaminem. Absolwenci otrzymywali awanse do stopnia starszego szeregowego albo kaprala i tytuł podchorążego. Następnie byli kierowani do oddziałów i pododdziałów wojsk łączności WP. W latach 1922-1939 odbyło się łącznie 14 kursów SPRŁącz., które ukończyło 1922 podchorążych rezerwy.” Wynika z tego że nie był absolwentem tej szkoły tylko instruktorem. Dziadek nic nie pisze w całym swoim życiorysie o stopniu wojskowym. Wygląda na to, że miał coś wyżej niż szeregowy ?
 4. Zdaje się, że Tomasz N ma rację: http://www.fakt.pl/wydarzenia/swiat/glupia-smierc-ludzie-gina-od-strzalow-na-wiwat/j82828l
 5. Wojna na Bałkanach

  I tu się robi problem generał major Marcel Ławrowski to baron Marzell Lawrowski von Plöcken i chyba nie był Polakiem, a więc nie ma Go w książce Jana Rydla "W służbie cesarza i króla. "Generałowie i admirałowie narodowości polskiej w siłach zbrojnych Austro-Węgier w latach 1868-1918". Chyba tylko w schematyzmach można Go znaleźć, a nie każdy ma do nich dostęp. http://www.weltkriege.at/Generalitaet/04%20Feldmarschalleutnant/Lawrowski/lawrowski_kurz.htm
 6. Rzeczywiście to powojenna książeczka. Nic więcej nie pisze. A nie dało by się Go "zlokalizować" po miejscu zamieszkania w czasie 1.09.1939 ? Był rezerwistą, a mieszkał w okolicach Nowego Sącz. Także gdyby to był początek I WŚ z dużą dozą prawdopodobieństwa należałby do 20 Pułku austro-węgier. Z przekazu rodzinnego wiem, że dostał się do rosyjskiego obozu, a potem była wymiana jeńców i wylądował w niemieckim obozie. Następnie wrócił do domu. Wstąpił do AK i ukrywał się w lesie. Niemcy go nie szukali, bo babcia miała list z Niemiec, że jest na robotach. Ze stopniem wojskowym może być różnie. Po wojnie każdy chciał mieć szeregowca, żeby się nie narażać.
 7. Wojna na Bałkanach

  Zmienia to całą postać rzeczy ? Zagadka rozwiązana ! Pako napisał: "Z tekstów z internetu Zagórski nic nie piszę o tej osobie."- i nie może pisać. Z prostego powodu nie jest autoram książki Jana Rydla "W służbie cesarza i króla. Generałowie i admirałowie narodowości polskiej w siłach zbrojnych Austro-Węgier w latach 1868-1918", recenzowaną przez Mariana Zgórniaka. Jestem przekonany, że w/w książce znajdę interesujące mnie informację na temat generała majora Marcelego Ławrowskiego. A co do pytania: po co jest to forum ? Odpowiedź nasuwa się sama - żeby dzielić się wiedzą, co czyni "rzeczony" secesjonista, za co Mu serdecznie dziękuję. Jeszcze jedno pytanie. Ma ktoś może dostęp do schematyzmów, które pomogłyby ustalić nazwiska oficerów, którymi dowodził Ławrowski ?
 8. Wojna na Bałkanach

  Zupełnie się z Panem zgadzam np. Oesterreichisches Staatsarchiv Kriegsarchiv, 1030 Wien, Nottendorfer Gasse 2 . Tylko w takim razie po co jest to forum ?
 9. Wojna na Bałkanach

  Bardzo słuszne spostrzeżenie, ale niestety nic nie wnosi do dyskusji. Z tekstów z internetu Zagórski nic nie piszę o tej osobie.
 10. A np. po Nr. Książeczki Wojskowej ? Inne dane z K.W. Funkcja: Woźnica Nr. specjalności wojskowej: 126 Stopień wojskowy: szeregowy
 11. Wojna na Bałkanach

  Czy może jest na tym Forum jakaś osoba kompetentna jeżeli chodzi o Kampanie Serbską ? Chodzi mi o jakieś informacje o generale majorze Marcelim Ławrowskim byłym dowódcą 11 Brygady Górskiej, która to brygada wchodziła w skład 6 Armii w Bitwie nad Driną ?
 12. Wojna na Bałkanach

  Nareszcie coś ciekawego z Kampanii Serbskiej ! Czy mają panowie jakieś informacje o generale majorze Marcelim Ławrowskim byłym dowódcą 11 Brygady Górskiej, która to brygada wchodziła w skład 6 Armii w Bitwie nad Driną ? W internecie nie ma za wiele na Jego temat.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.