Skocz do zawartości

Cała aktywność

Kanał aktualizowany automatycznie     

 1. Dzisiaj
 2. Ulubiony sportowiec

  Mity to pogańskie historie. Religia nie pozwala mi na takie praktyki szanowny Panie.
 3. Ulubiony sportowiec

  W popadaniu w mitomanię też? Co kto lubi i z czego się cieszy...
 4. William Szekspir... i wątpliwości.

  Jak już euklides zdoła wystukać nazwisko poważnego badacze stwierdzającego, że Homer miałby być specjalnie oślepionym to proszę nam je podać. Co ciekawe na książkę Wawrzyńca Goślickiego, która w Albionie wyszła pod tytułem "The Counsellor" w 1598 r., zwrócił uwagę wcale nie jakiś polski szekspirolog a Israel Gollancz wykładający na londyńskim Kings College. Natomiast już Polak, czyli Witold Chwalewnik wskazał na możliwość, iż Szekspir zapoznał się z przekładem na angielski dzieła Marcina Kromera. Jedna z koncepcji, dlaczego na nasz kraj zwrócił uwagę autor "Hamleta", powiada o znaczeniu (echach) prób złamania przez Anglików monopolistycznej pozycji Hanzy w regionie bałtyckim i powstania kantoru angielskiej Kompanii w Elblągu. Natomiast najbardziej "odjechaną" interpretację "Hamleta" z wątkiem polskim zaproponował Peter Usher, który w powrocie Fortynbrasa z Polski widział tryumf systemu kopernikańskiego nad koncepcją Tychona Brahe.
 5. William Szekspir... i wątpliwości.

  Jak już się coś wystukało to należy przeczytać do końca a nie czytać tylko pod kątem udowodnienia totalniackiego "nie". Bowiem pod hasłem "Homer" dalej pisze że w owych czasach preparowano poetów w ten sposób że utalentowanych osobników mających zadatki na poetę oślepiano. Dopóki się na tym forum nie dowiem że dużo wcześniej znano alfabet Braill'a to będę sądził że ci ludzie nie spisywali swoich utworów. A nawet że ówcześni sądzili iż umiejętność pisania (patrzenia zresztą też) utrudnia tworzenie poezji. Tutaj to się zgadzam. Ja tylko zacytowałem czyjś pogląd. Pewnie że tak. Aby opisać miasto to wcale nie potrzeba go widzieć na własne oczy. Przyznam się że nie potrafię sklasyfikować dzieł Szekspira, czy to poezja czy proza. Wiem tylko że jego (czy domniemanie jego) dzieła są napisane wierszem. Literatura czy poezja nie są moimi mocnymi stronami. .
 6. A w co chce wierzyć euklides to już jego sprawa. Sprawa jest prosta, wszystkie biografie encyklopedyczne są w tej kwestii zgodne - pobierał nauki i tyle. Jak na razie, to euklides zaserwował nam mgliste wspomnienie z jego dziecięcych lat, proponuję spróbować je zweryfikować by nie było tak jak z Malinowskim.
 7. No nie wiem czy nie wyszło. Mam uwierzyć że 17-letni chłopak (tak jest w przytoczonych tekstach) oszczędza pieniądze na naukę pisania i czytania? Zresztą o jego stosunku do pisania i czytania to słyszałem dawno jako obiegową opinię. Możliwe że znał litery i potrafił się podpisać a nawet coś przeczytać ale na pewno nie była to jego mocna strona. Przy budowie lokomotywy to bardziej potrzebna mu była umiejętność posługiwania się młotkiem niż piórem. A później to stać go było żeby ewentualnie zapłacić temu co umiał pisać a sam zajmował się czym innym.
 8. Ulubiony sportowiec

  Nie miałem do czynienia z żadnym kołem gospodyń wiejskich, albowiem grałem dla publiczności nierzadko przekraczającej kilkuset widzów. Nie wiem skąd kolega wyjechał z gender, niemniej jednak podejrzewam, że to wynik tzw. choroby filipinskiej. Życzę zdrowia. We wszystkim co robię jestem najlepszy. Przynajmniej w mojej ocenie.
 9. Kamień choleryczny

  O tych kamieniach nie wiem nic więcej ponad to, co przedstawiłem w pierwszym poście. Nie przypominam sobie żadnej literatury historycznej, czy krajoznawczej na ich temat, a pobieżnie szukanie w necie nie dało interesujących rezultatów. Dlatego rzecz mnie tak zastanawia. Rysunek krzyża jest dosyć charakterystyczny, pojawiła się też nazwa. Skąd to jest wzięte?
 10. Klęska polska pod Grunwaldem

  Zakładam że po Ucieczce podziałów Litewskich walczące z nimi wojska Krzyżackie zamiast ruszyć za nimi w pościg atakują skrzydło armii Polskiej. Co dalej?
 11. Josip Broz Tito

  Z kolei Serbowie mają mu do zarzucenia głównie to że był dla nich zbyt łagodny ze względu pochodzenie jego rodziców - ojciec był Chorwatem, a matka Słowenką.
 12. Ulubiony sportowiec

  W wielu kwestiach się Leoś wypowiada, czy we wszystkich jest też zawodowcem? To poznajmy ten zespół w którym grał Leoś czy to też tajemnica jak to: dla kogo i jakie tworzył definicje sportu?
 13. Ulubiony sportowiec

  W naszym kole gospodyń wiejskich były same przedstawicielki. Zastanawiam się natomiast z jakim kołem gospodyń miał do czynienia Leoś. Czyż Kościół nie potępia "ideologii gender"? (Z drugiej strony dramatyczne przeżycia w dzieciństwie tłumaczyły by w jakimś stopniu obecne zachowanie Leosia.)
 14. Ulubiony sportowiec

  Ja rozumiem, że kolega gregski nigdy w życiu nie zagrał w piłkę na poziomie wyższym od podwórkowego, a jedyną widownię na jego potyczkach stanowiło koło gospodyń wiejskich, ktorego to przedstawiciele wymierzali kary cielesne za złe zagrania (wybicie szyby sąsiada), niemniej jednak nie znaczy to, że inni mieli równie biedne kariery.
 15. Ulubiony sportowiec

  W drużynie Kurii Archidiecezji Wrocławskiej. Ciekawe jaki biskup trenował naszego Leosia
 16. Ulubiony sportowiec

  Naturalnie. Inaczej bym o tym nie mówił.
 17. Ulubiony sportowiec

  Był Leoś zawodowcem?
 18. Lotnictwo pod niebem Wschodu

  No w początkowej fazie wojny zmagania lotników nierzadko przebiegały w stylu "full contact". 31 marca 1915 roku młodszy oficer 4 eskadry lotniczej Aleksander Aleksandrowicz Kazakow w okolicach Woli Szydłowieckiej staranował i strącił swoim Moranem niemieckiego Albatrosa. Jego Moran doznał co prawda uszkodzeń podwozia ale lotnik zdołał szczęśliwie wylądować na swym macierzystym lotnisku pod Grodziskiem Mazowieckim.
 19. Kamień choleryczny

  Aa już widzę mój błąd, to: "Z jakiego to okresu - XIX-wiek" jakoś mi wyglądało na: "XI i X wiek" stąd ta moja uwaga. Tylko czy jesteśmy pewni tej nazwy? Bo często w sieci powiela się opisy podobnych obiektów tylko czasami trudno znaleźć autora i uzasadnienie.
 20. Ulubiony sportowiec

  Nie wiem skąd u Pana złośliwe słówko "też". W zawodowym sporcie nie ma miejsca na lubienie i inne pierdoły. Oliver Kahn powiedział kiedyś, że piłkarze nie muszą się lubić. Po meczu nie muszą ze sobą rozmawiać, ale w trakcie mają zapier*****, żeby wygrać. Taka praca.
 21. Wojna Krymska

  Byron Farewall nazwał to nawet: "Queen Victoria little wars", tylko z szacunków jakie w ramach The COW Project są prowadzone, wynika, że ta "mała wojna" zmusiła Anglię do zwiększenia wydatków na potrzeby militarne z 9 000 000 funtów (w 1853 r.) do 76 000 000 funtów (w 1854 r.). Te związane z dyplomatycznymi ustaleniami to i owszem. Ale to chyba po tym konflikcie Brytyjczycy zaczęli odchodzić od systemu sprzedaży patentów oficerskich? "Najistotniejszy był jednak wpływ wojny krymskiej na system wiedeński. Konfrontacja Anglii, Francji i Rosji wyznaczała bowiem kres klasycznej fazy funkcjonowania tzw. koncertu mocarstw. Kończyła ona okres, w którym zgodnym priorytetem polityki zagranicznej „wielkiej piątki” było unikanie otwartego starcia i rozładowywanie kolejnych kryzysów na drodze wielostronnego kompromisu. Ten rozdział definitywnie zamknęło wejście anglo-francuskiej eskadry na Morze Czarne w styczniu 1854 r. Odtąd przynajmniej niektóre mocarstwa ponownie uwierzyły, że siła i szybkość reakcji zbrojnej mogą służyć ich interesom lepiej, niż wytrwałe negocjacje (...) Powojenne zbliżenie Francji i Piemontu, polityczna izolacja Austrii, której przychylna koalicjantom postawa zszokowała wręcz Petersburg w roku 1854, wreszcie rosyjski rewizjonizm (świadomie ignorujący dawne wartości i niedawnych sojuszników) przez kilkanaście lat miały odtąd determinować nowy porządek (...). Z tego okresu zamętu Europa wyszła w mocno zmienionym kształcie. Na jej mapie pojawiły się dwa nowe państwa – Cesarstwo Niemieckie i Królestwo Włoskie – które po pewnym czasie zaczęły zdradzać ambicje przyczyniające się do dalszej destabilizacji ładu międzynarodowego. Niemiecka Weltpolitik i kolejne programy budowy floty, nigdy niepogodzona z utratą Alzacji i Lotaryngii Francja, odepchnięta od spraw niemieckich i włoskich Austria, która szukać będzie rekompensat na Bałkanach. To już dobrze znane elementy genezy nadciągającej nad Europę wielkiej wojny". /"Wojna krymska na tle...", s. 17/
 22. Kamień choleryczny

  Ale 1831 to chyba XIX-wiek? A wracając do meritum. Oczywiście, nazwa może być "przekłamana". Czyni to bardziej prawdopodobnym chociażby wymiana ludności na tych terenach po II-ej wojnie światowej i zachwianie "dziedziczenia lokalnej pamięci". W takich warunkach tworzyły się różne nowe objaśnienia i legendy. Moją ulubioną jest nazywanie pomnika poświęconego kolonialnym oddziałom niemieckim z pierwszej wojny - "kamieniem napoleońskim". Zob. temat: Prawda, tylko prawda i ... lokalna prawda. Ale - te kamienie coś oznaczały. Ciekawe - co? Skądś wzięła się także ich "choleryczna" nazwa.
 23. Ulubiony sportowiec

  Ojej! Tam też Cię nie lubili? Coś się z cytowaniem porobiło i nie mogę tego rozsupłać.
 24. Kamień choleryczny

  No i mnie się wydaje to nieco dziwne objaśnienie. Dlaczego na kamieniu cholerycznym umieszczono krzyż w takiej postaci, skoro krzyże choleryczne miały całkiem inny wygląd? "Określenia krzyży o podwójnej liczbie poziomych ramion: krzyże antyepidemiczne i choleryczne wskazują na powód, dla którego pobożna ludność stawiała je, nosiła przy sobie lub przybijała ich podobizny na drzwiach domostw podczas epidemii chorób zakaźnych. Podobnie z epidemią dżumy wiązała się nazwa „karawaka”, etymologicznie pochodząca od określenia miejscowości, w której miał znajdować się oryginał cudownego krzyża. Jego podobizny przez kilka stuleci krążyły po całym świecie. Inne nazwy to: krzyż podwójny, bliźniaczy, zdwojony lub crux bifurcata, crux gemmina, crux bina. Rzadko spotykanym określeniem podwójnego krzyża jest krzyż jerozolimski". /M. Kołyszko "Wizerunek podwójnego krzyża w Polsce", Toruń 2015, s. 9/ Na ziemiach polskich podówczas nie było cholery, bo to dopiero rok 1831.
 25. Kamień choleryczny

  "Znalazłem" kamień choleryczny w Szkocji (wraz z odpowiednią opowieścią): http://www.niggoldtrust.org.uk/index.asp?pageid=430507 Ale związku z kamieniami na Dolnym Śląsku to chyba nie ma.
 26. Wojna Krymska

  To na pewno. Z punktu widzenia ówczesnych wojna ta, jako starcie mocarstw na olbrzymią skalę, zachwianie się porządku po-wiedeńskiego, "odwrócenie sojuszy" - musiała mieć gigantyczne znaczenie. I wreszcie, co widać chociażby z tej dyskusji, ta wojna była zarazem pierwszą nowoczesną i jedną z ostatnich - tradycyjnych. Problem był w tym, że ta wojna chyba dosyć szybko została "zapomniana". Przyszłe wydarzenia ja przyćmiły. Zjednoczenie Włoch, zjednoczenie Niemiec, wojna niemiecko-francuska, potem Wielka Wojna... I jej efekty w sumie szybko poszły w zapomnienie, bo chociażby Rosja już w latach 1877-1878 definitywnie zweryfikowała porządek po-paryski.
 1. Pokaż więcej elementów aktywności
×