Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
maxgall

Poczty 1,5-konne

Rekomendowane odpowiedzi

maxgall   

Witam,

Podczas czytania HB-ka „Żółte Wody – Korsuń 1648” Witolda Biernackiego, przy opisie wojsk RON natknąłem się na informacje o pocztach 1,5-konnych:

„W chorągwiach jazdy dominowały wówczas poczty 2-konne, 1,5-konne, a nawet 1-konne, co relacjonują ówczesne źródła.”

Tutaj autor podaje cytat z pamiętnika Stanisława Druszkiewicza: „[...] zaciągnąłem się wówczas z Panem [Jackiem] Szemberkiem [...], także po kozacku na półtora konia [...]”.

Szczerze mówiąc nigdy wcześniej nie spotkałem się z pocztami 1,5-konnymi ani w opracowaniach, tekstach z epoki czy rejestrach. Trudno mi sobie również wyobrazić jak taki poczet miał by wyglądać/działać: 1 pocztowy na 2 Towarzyszy, którzy zrzucają się wspólnie na jego wyposażenie?

Czy posiada ktoś może jakieś bliższe informacje na ten temat (jakiś rejestr, albo cóś ;) )?

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Opis z pamiętnika Druszkiewicza to chyba jedyny przykład tego pocztu 'półtora konia', cytowany w kilku pracach, szkoda że W. Biernacki nie podał innych 'ówczesnych źródeł' dla poparcia tej teorii ;) Górski podaje nieco spisów chorągwi (niestety przede wszystkim z drugiej połowy wieku) i takich pocztów tam nie uświadczysz. U Wimmera też taki opis pocztu nie pada, nie ma o nich wzmianki w pracy Wisner o armii litewskiej.

Może chodzi po prostu o poczet 1-konny, tylko towarzyszowi nie wypadało pisać że jest bez pocztowego? Jakoś sobie trudno wyobrazić, by dwóch towarzyszy 'dzieliło się' jednym pocztowym (chociaż w sumie... to w końcu 'kadrowe' wojsko kwarciane, z dużą ilością towarzystwa).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
marioxb   

Witam

Poczty 1,5-konne rzeczywiście były rzadkie, ale się zdarzały. Jak wytłumaczyć taki stan rzeczy? No cóż, w kurlandzkiej Służbie Konnej czasami dwóch i więcej szlachciców mogło, a właściwie musiało złożyć się na jednego lub więcej żołnierzy. Posługując się taką analogią, możemy założyć, iż podobnie mogło być w armii Rzeczpospolitej. Tym samym 2 ludzi wystawiałoby poczet 3-konny, a spisie każdemu z nich pisało się 1,5. Podobnie było w przypadku pocztów 0,5, 2,5 i itd., które również się spotyka.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   

Witam,

O ile poczty 1,5-konne są dla mnie, powiedzmy „dyskusyjne”, to poczty 0,5-konne już wykraczają poza cienką granicę prób logicznego zrozumienia problemu (żeby nie było niedomówień: moich prób - ciągle mi staje przed oczami wizja połowy konia :P ). No bo jak taki poczet miał by wyglądać: jeździec bez konia? Bez wymaganego uzbrojenia? (w takich przypadkach w ogóle nie powinien się znaleźć w spisie chorągwi) Tylko pocztowy bez Towarzysza? A może po prostu towarzysz pobierający z jakichś nieokreślonych (a może dokładnie określonych?) powodów tylko połowę należnego żołdu?

Czy mógłbyś mnie nieco naprowadzić na miejsce gdzie mógłbym znaleźć więcej informacji na temat tych „połówkowych” (0,5; 1,5; 2,5) pocztów? Wiem że brzmi to jak „standardowa forumowa historyczna odpowiedź nr 7”(źródła, pokaż źródła!), za co z góry przepraszam, ale bardzo jestem ciekaw w jakich okolicznościach takie poczty występowały: czy był to okres pokojowych redukcji wojska, czy okres znacznego zubożenia towarzystwa na skutek wieloletnich walk, czy wynik strat poniesionych w bitwach itd...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
marioxb   

Witam

Na poczty 0,5 natrafiłem w rejestrze popisu szlachty z województwa i powiatu trockiego z października 1621 r., kiedy walczono z atakiem Gustawa Adolfa na Inflanty. Oryginał znajduje w Bibliotece Litewskiej Akademii Nauk w Wilnie. Oprócz 0,5 widziałem tam też poczet 3,5. Wszystkie ułamkowe poczty po zsumowaniu dały pełne liczby, co potwierdza tezę o wspólnym ich wystawianiu. Zapis, kto co wystawił, jest bardzo rzadki. Najczęściej podawano, że 2, 3 i więcej osób wystawiło 1 lub więcej koni (zob. Spis obywatelów powiatu wołkowyskiego, którzy w roku 1621 na expedycyję do Inflant wyjechali, [in:] Jan Kunowski, Ekspedycja inflantska 1621 roku, oprac. W. Walczak i K. Łopatecki, Białystok 2007, 191-200, plus przypisy, s. 201-209.).

Jeśli popatrzymy na przypadki, kiedy 3 ludzi wystawiało jednego zbrojnego uzyskamy dla każdego z nich wynik 0,3! Takich absurdów może być więcej, np. 0,25 przy 4 osobach itd.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
marioxb   

Witam

Właśnie sobie przypomniałem, że zapis 0,5 i 1,5 występuje w spisie piltyńskiej Służby Konnej z 1622 r. Wykaz ten został wydany w Kurländische Güter-Chroniken, Bd. 1, hrsg. von F. von Klopmann, Mitau 1856.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   

Taka sytuacja (czyli poczty 0,5; 1,5; 2;5 konne) wcale nie musi być absurdem, jeżeli przyjmiemy założenie że przedstawione spisy nie przedstawiają rzeczywistej liczby koni w danym poczcie, lecz spis „fundatorów” którzy finansowali wyposażenie poszczególnych żołnierzy.

Z tym że w takim przypadku trudno mówić o tym że w występowały poczty 1,5 konne, czy też w ogóle ułamkowe.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Małą liczbę konii w pocztach przed kampanią żółtowodzką potwierdza skład ochotniczej roty husarkiej, wysłanej pod Czarnieckim nad Żółte Wody.

Przy 70 towarzystwa (wg Koryckiego) rota liczyła 150 konii

część pocztów musiała być większa niż 2 konne - np. rotmistrza, porucznika czy paru bardziej zasłużonych towarzyszy.

Możliwe więc, że nowozaciężni, w tym Druszkiewicz, byli przyjmowani pojedynczo i ktoś dzielił się z nimi pocztowym, a może tylko obowiązkiem utrzymania tegoż.

Może też mieli po całym pocztowym, ale wobec braku miejsc w kwarcie przyjmowano nowych pod warunkiem że,

żołd będą brali na 1,5 konia - tak jak w przypadku reformy Koniecpolskiego dotyczącej zmniejszenia pocztów husarskich do 3 konii. Otóż nie zabraniała ona posiadania większych pocztów a jedynie mówiła o tym że , nie będzie żołdu dla nadliczbowych pocztowych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tyle tylko że chorągiew która pod Żółtymi Wodami prowadził Czarniecki nie jest imho najlepszym przykładem, właśnie z powodu faktu, że złożona była z ochotników spod kilku innych chorągwi. Nie było w niej pocztu rotmistrza, nie wiemy jak duży był poczet porucznika Czarnieckiego, mamy dane o 10 towarzyszach spod znaku Lubomirskiego, brak jednak informacji o ich pocztach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Są też dowody źródłowe na występowanie 1,5-konnych pocztów w innych formacjach jazdy. Leibkompania arkabuzerii J. Gorzeńskiego w 1673-1674 roku miała 86,5 konia, poczty 1,5-konne widzimy np. u kaprali, cyrulika i podchorążego. Także w 1710 roku w regimencie hetmana wielkiego koronnego kaprale mają poczty na 1,5 konia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.