Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Przyczyny potęgi Asyrii

Rekomendowane odpowiedzi

Achilles   
Asyria dążyła do zapewnienia sobie surowców takich jak miedzi, srebra czy żelaza

Czyli to, czego Asyryjczycy mieli najmniej. Dodatkowo sprowadzano jeszcze z Fenicji drewno cedrowe, z którego budowano stabilne łodzie i mniejsze elementy większych konstrukcji.

Różne metale (np. wymienioną przez Dona miedź) sprowadzano zaś z Kaukazu, Kapadocji i gór Armenii.

Za to Mezopotamia mogła się poszczycić sporym rynkiem zbytu gliny i wytworów z tego materiału, zwłaszcza po "miesięcu cegieł".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
R_7   

Jeśli chodzi o Asyryjczyków to trzeba przede wszystkim pamiętać że byli oni państwem militarystycznym. Ich główną siłą była armia która traktowała bezwzględnie ludność podbitą. Jak się później okazało Asyria nie stała się trwałym imperium. Główną przyczyną były wojny domowe, w których ludność podbita zdobywająca większość zwolenników doprowadziła do rozpadu Asyrii bodajże w 612 roku. Warto zaznaczyć że Asyria prowadziła różniącą politykę niż Persja ,a podobną a wręcz taką samą jak Mongołowie w XII w. pod dowództwem Czyngis-chana.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sargon   
Główną przyczyną były wojny domowe, w których ludność podbita zdobywająca większość zwolenników doprowadziła do rozpadu Asyrii bodajże w 612 roku.
Poproszę o wymienienie jakiejkolwiek wojny domowej w Asyrii w ciągu VII w pne w której jedną ze stron byłaby "ludnośc podbita zdobywająca zwolenników" - byle na podstawie jakiegoś źródła.

Asyria w 612 r nie "rozpadła się" tylko została podbita - i nie miało to praktycznie zadnego związku z "podbitą ludnością miejscową" tylko z wrogiem zewnętrznym.

Jak się później okazało Asyria nie stała się trwałym imperium.
każde imperium kiedyś upada - a "trwałe imperium" to znaczy konkretnie jakie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Sposób prowadzenia polityki przez Asyrię nie był nowy, brutalne zakneblowanie podbitych ludów było skuteczne, choć umarli daniny nie płacą... jednak nie strzegą również dobytku ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
R_7   

"każde imperium kiedyś upada - a "trwałe imperium" to znaczy konkretnie jakie?"

Jeśli chodzi o trwałe imperium jest to sprawa kontrowersyjna ,ale mianem takie imprezium możan nazwać Rzym który prztrwał przecież aż do 476 .

"Poproszę o wymienienie jakiejkolwiek wojny domowej w Asyrii w ciągu VII w pne w której jedną ze stron byłaby "ludnośc podbita zdobywająca zwolenników" - byle na podstawie jakiegoś źródła.

Asyria w 612 r nie "rozpadła się" tylko została podbita - i nie miało to praktycznie zadnego związku z "podbitą ludnością miejscową" tylko z wrogiem zewnętrznym. "

Odnośnie tego mam inne zdanie niż Ty. Asyria w VII w p.n.e miała ogromne terytorium i ludność podbita zbuntowała się i w ten sposób w wyniku wojny domowej Imprezium asyryjskie upadło. Przytoczyłem tutaj 612 r p n e bo wydaje mi sie to na najbardziej konkretna date. Własnie wtedy nastąpiło zdobycie Niniwy. Takie informacje wydają mi sie jak najbardziej konkretne gdyż wyczytałem to w źródłach podbojów Assarducha.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Odnośnie tego mam inne zdanie niż Ty. Asyria w VII w p.n.e miała ogromne terytorium i ludność podbita zbuntowała się i w ten sposób w wyniku wojny domowej Imprezium asyryjskie upadło.

Wojna domowa? Pierwsze słyszę. Państwo nowobabilońskie powstało 3 lata po śmierci Aszurbanipala, tj. ok. 624 rok p.n.e. Asyria została podbita w 612 roku p.n.e. przez sprzymierzone wojska Babilonu, Medów i Scytów, które w tym czasie zajęły Niniwę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sargon   
Jeśli chodzi o trwałe imperium jest to sprawa kontrowersyjna ,ale mianem takie imprezium możan nazwać Rzym który prztrwał przecież aż do 476 .
To może wprost - dlaczego imperium neoasyryjskiego nie można uznać za trwałe?
Odnośnie tego mam inne zdanie niż Ty. Asyria w VII w p.n.e miała ogromne terytorium i ludność podbita zbuntowała się i w ten sposób w wyniku wojny domowej Imprezium asyryjskie upadło. Przytoczyłem tutaj 612 r p n e bo wydaje mi sie to na najbardziej konkretna date. Własnie wtedy nastąpiło zdobycie Niniwy. Takie informacje wydają mi sie jak najbardziej konkretne gdyż wyczytałem to w źródłach podbojów Assarducha.
Dobrze, dobrze. Szkoda, ze źródła nie podałeś tych rewelacji.

Widzisz - każdy sobie może rzucić - "roczniki tego czy tamtego", żeby pokazać czego to on nie ma. Sęk w tym, zę owe "źródła podbojów" musiały być gdzieś opublikowane, bo pod podłogą w domu raczej ich nie znalazłeś. Tak więc pytanie o źródło aktualne.

Tak w ogóle - nie chodziło Ci czasem o Asarhaddona? :roll:

Aha - poza tym nie odpowiedzialeś na pytanie, przypomnę:

Poproszę o wymienienie jakiejkolwiek wojny domowej w Asyrii w ciągu VII w pne w której jedną ze stron byłaby "ludnośc podbita zdobywająca zwolenników"

Na źródłach oczywiście...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sargon   
Jeśli chodzi o źródło to Podboje Asarhaddona.
A cóż to takiego, bo nigdy nie słyszałem o takim źródle?

Kiedy i gdzie wydane?

Tak w ogóle to Asarhaddon zmarł w 669 r - więc siłąrzeczy jego podboje były sporo wcześniejsze niż czasy upadku Asyrii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
R_7   

S.Sprawski, G.Chomicki Starożytność.Teksty źródłowe komentarze i zagadnienia do historii w szkole średniej, Kraków 1999 jeszcze stronę ci podam 52. Proszę bardzo ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sargon   

Podręcznik do szkoły średniej, z tego co widzę żaden z autorów nie specjalizuje się w Mezopotamii - a źródło najwyraźniej odnosi się do czasów znacznie wcześniejszych niż upadek Asyrii.

Bez sensu.

Ale jak rozumiem podali przykład wojny domowej w Asyrii w ciągu VII w pne w której jedną ze stron byłaby "ludnośc podbita zdobywająca zwolenników"? Czy też po prostu sobie tak napisali "z głowy"?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
R_7   

Wiesz czytałem tą publikację i tylko wypowiadam się w kwestii która zdobyłem z tej książki. Warto zaznaczyć że wszystko co działo się w starożytności musi być z zgodne z prawdę. Obaj panowie wydali taką publikacje więc jakiś skrawek prawdy musi być w tej książce. Ty się specjalizujesz w tym temacie więc możesz mieć inne zdanie. Może gdzie indziej wyczytałeś coś innego i może to jest prawdą jakoś specjalnie się tym nie przejmuje. A odnośnie tego że ty podkreśliłeś że to podręcznik do szkoły średniej no i co z tego. Nie wiem co chciałeś przez to powiedzieć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sargon   

Chodziło mi o to, ze jak widzę, że w podręczniku szkolnym zagadnienie jest najwyraźniej opisywane zupełnie inaczej niż w profesjonalnych publikacjach, to oczywiście biorę wersję z tych publikacji.

Roux "Mezopotamia" str. 304-305, Joannes "Historia Mezopotamii w I tysiącleciu przed Chrystusem" str. 32-34 oraz Saggs "Wielkość i upadek Babilonii" str. 125-129 - z tych opracowań wynika jasno, ze Asyrię już po śmierci Asarhaddona osłabiły dwie wojny domowe (nie licząc wojen z wrogami zewnętrznymi), zaś sam upadek państwa w 612 r został spowodowany przez najazd Medów i Babilończyków, nie przez wojnę domową. Cytat z Saggsa w kwestii sympatii i antypatii ludności podbitej względem Asyryjczyków podałem nieco wyżej.

Owe dwie wojny domowe toczyły się między synami Asarhaddona - pierwsza i między synami Asurbanipala - druga. W żadnej z tych dwóch wojen stroną nie była "ludnośc podbita szukająca zwolenników" - walczyły dwa stronnictwa asyryjskie.

Z uwagi na to, ze nie odniosłeś się do owej wojny domowej w której stroną miała być "ludnośc pobita szukająca zwolenników" wnioskuję, zę autorzy nie pokwapili sie z przykładem. Cóż...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
R_7   

Jeśli te Twoje publikacje tak opisują to może tak było. Ja tylko wypowiedziałem się w tej kwestii co wiedziałem i z czego to czytałem. Proste jest że jeśli ty się pasjonujesz tym okresem to przeczytałeś więcej publikacji i wiesz co jest grane. Odnośnie ludności podbitej która szukała zwolenników nie wiem czy to do końca jest prawda. Jeśli mówisz że były tam jakieś dwa stronnictwa. Jeśli znajdę trochę więcej czasu, spróbuje przeczytać jakieś publikacje o Asyrii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

ja także czytałam w "Historii starożynej" pod redakcją Jaczynowskiej, iż w VII w. pne. w Asyrii odbyły się dwie wojny domowe, które bardzo osłabiły państwo...jednak nie doprowdziły do jego upadku!!! W 614r. pne. Medowie zawiązali koalicje antyasyryjska i zaczęły się stopniowe najazdy na to państwo. Faktyczny upadek Asyrii nastąpił dwa lata poźniej, czyli w 612r.pne., została wtedy całkowicie złupiona i spalona Niniwa... ;]

pozdrawiam ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.