Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tofik

Husytyzm

Rekomendowane odpowiedzi

Tofik   

Dlaczego w znacznym stopniu nie rozprzestrzenił się na sąsiednie kraje? Dlaczego nie stał się reformacją? A może był jej pierwszą fazą?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

W husytyźmie za wiele filozofii nie było, poza tym, że był ruchem na "nie". W tym momencie był skazany na porażkę, bo w pewnym przedziale wiekowym (mas i przywódców) nadchodzi tęsknota za stabilizacją, a nie za permanentną rewolucją.

Dla mnie jego ekspansja i nadspodziewanie długie trwanie ma związek z wynalazkiem prochu ziarnistego. Wynaleziono go w Czechach około 1420 r. i przez pewien czas zapewniał husytom przewagę. Kiedy przejęli go inni, było "po ptokach".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
W husytyźmie za wiele filozofii nie było, poza tym, że był ruchem na "nie". W tym momencie był skazany na porażkę, bo w pewnym przedziale wiekowym (mas i przywódców) nadchodzi tęsknota za stabilizacją, a nie za permanentną rewolucją.

Dla mnie jego ekspansja i nadspodziewanie długie trwanie ma związek z wynalazkiem prochu ziarnistego. Wynaleziono go w Czechach około 1420 r. i przez pewien czas zapewniał husytom przewagę. Kiedy przejęli go inni, było "po ptokach".

Przykro mi Tomaszu ale nie mogę się z Twoja opinia zgodzić , wszystkie ruchy religijne stanowiące protestantyzm były na nie , nie dla zdzierstwa kleru , nie dla upolitycznienia duchowieństwa , nie dla podwójnej moralności itp.

Czeski Husytyzm , był dość pragmatyczny , mowa oczywiście nie o sierotkach i taborytach , ale o kalisznikach czyli umiarkowanych , Czesi wbrew temu co katolicka propaganda promowała , nie chodzili nago jak adamici i nie żyli w anarchii .

Husyci chcieli miec krola , ofiarowali korone czeska Jagielle ( z wiadomych przyczyn przyjecie jej byloby samobojstwem politycznym ) , stworzyli tez wlasna organizacje koscielna .

Przyczyna klęski husytyzmu było to ze była to również czeska rewolucja narodowa , bez poparcia w krajach sąsiednich wiec taki małe Królestwo Czeskie , nie mogło wiecznie stawiać oporu wrogiemu otoczeniu .

Dla zainteresowanych pieśń bojowa Husytow :

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Jakoś nie widzę sprzeczności w naszych wypowiedziach:

Ja:

W husytyźmie za wiele filozofii nie było, poza tym, że był ruchem na "nie".

Ty:

wszystkie ruchy religijne stanowiące protestantyzm były na nie , nie dla zdzierstwa kleru , nie dla upolitycznienia duchowieństwa , nie dla podwójnej moralności itp.

Ja:

W tym momencie był skazany na porażkę, bo w pewnym przedziale wiekowym (mas i przywódców) nadchodzi tęsknota za stabilizacją, a nie za permanentną rewolucją.

Ty:

Husyci chcieli miec krola , ofiarowali korone czeska Jagielle ( z wiadomych przyczyn przyjecie jej byloby samobojstwem politycznym ) , stworzyli tez wlasna organizacje koscielna .

Po prostu pozostałe ruchy protestanckie (które przetrwały) były "odgórne", ten był "oddolny".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jan Hus czerpał z myśli Johna Wycliffe'a, ale w pewnym sensie to husyci byli pionierami ruchu "szeregowych" mieszczan przeciw bogatemu niemieckiemu patrycjatowi miejskiemu. Możliwe też, że do pewnego stopnia husytyzm miał "narodowy" czeski charakter, że husyci byli prekursorami nacjonalizmu, choć w tym czasie nie istniało jeszcze pojęcie "narodu" takie jakie znamy od Wiosny Ludów 1848. Moim zdaniem husytyzm można potraktować jako pierwszą fazę reformacji, jako rodzaj protestantyzmu. Pierwszym protestanckim władcą był utrakwista Jerzy z Podiebradów. Potem aż do wystąpienia Lutra żaden zachodnioeuropejski monarcha nie śmiał otwarcie kwestionować dogmatów katolicyzmu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Co do wątków niemieckich...

podówczas istniał spór pomiędzy realistami a nominalistami, większość niemieckich teologów zasilała szeregi tych ostatnich. Hus studiując dzieła Wycliffe'a czynił uwagi na marginesach, przy fragmencie gdzie ten rozprawiał się argumentacją nominalistów (w "De ideis") poczynił taką zapiski: "Ha! Ha! Niemcy!" czy "Niemcy! Precz! Precz!". Kiedy pośpiesznie wprowadzono zapisy dekretu kutnohorskiego, w efekcie czego praski uniwersytet opuścili niemieccy profesorowie i studenci, Hus podsumował to podczas swego kazania w kaplicy betlejemskiej słowami: "Pochwalony niech będzie Bóg Wszechmogący, żeśmy się Niemców pozbyli...".

Pierwszą "ofiarą" stał się praski mistrz Matěj z Knína,oskarżono go o to, że nazywał Wycliffe'a doktorem Ewangelii oraz o to, że głosił remanencję. Podczas rozprawy zażądano od niego by odprzysiągł, miał on wtedy rzec do arcybiskupa: "Dostojny ojcze, sobie, królowi i mnie tej hańby oszczędźcie, abym publicznie odprzysięgał; nie dajcie Niemcom nowej broni przeciwko narodowi czeskiemu na uniwersytecie".

Co ciekawe, pomimo tego, że dał się już poznać jako zwolennik nauk Wycliffe'a, to jego właśnie arcybiskup praski Zbynek z Házmburka wyznaczył do do uporządkowania spraw w arcybiskupstwie.

/za: A. Paner "Program odnowy Kościoła i życia duchowego w nauce i pismach Jana Husa", "Gdański Rocznik Ewangelicki", vol. IV, Gdańsk 2010/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dnia 3.07.2009 o 20:52, Tomasz N napisał:

W husytyźmie za wiele filozofii nie było

 

Polemizowałbym, jeśli: "filozofię" rozumieć jako myśl teologiczną. Kiedy Jakoubek ze Střibra mówił o "pierwotnym kościele" - czy był, tylko: na nie? Co z głosem Martina Lupáča?

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie na temat śmierci Jana Husa na Soborze w Konstancji  w 1415r.. Ostatnio czytałem , że ze strony dostojników kościoła były czynione próby porozumienia z Husem , jednak jego ambicje i doktrynerstwo zniweczyły próbę kompromisu. W tym co przeczytałem obraz Jana Husa wygląda zupełnie inaczej niż szkolno podręcznikowy obraz czeskiego ideologa i reformatora religijnego ,skromnego nie wyniosłego pozbawionego ambicji.

 

Jak naprawdę pobyt Jana Husa w Konstancji?!

 

Miłośnikom historii polecamy naszego Facebooka :https://pl-pl.facebook.com/History-Team-Lo-1466521033389715/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dnia 1.06.2017 o 08:43, Zygmunt Kotek napisał:

W tym co przeczytałem obraz Jana Husa wygląda zupełnie inaczej niż szkolno podręcznikowy obraz

 

Czyli w czym?

 

Dnia 1.06.2017 o 08:43, Zygmunt Kotek napisał:

Ostatnio czytałem , że ze strony dostojników kościoła były czynione próby porozumienia z Husem

 

Takie próby czyniła i strona "rzymska" i sami husyci - z oczywistych powodów nie miało to większych szans na powodzenie. Jeśliby przeszkodą w porozumieniu miała być jedynie osoba Husa, to trzeba by znaleźć kolejnego winnego braku porozumienia po jego śmierci. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Zygmunt Kotek napisał:

i innych reformatorów epoki średniowiecza t.j. John Wiclef

 

A w jakim polskim opracowaniu spotkał się Zygmunt Kotek z taką formą tego nazwiska?

 

Dnia 1.06.2017 o 08:43, Zygmunt Kotek napisał:

były czynione próby porozumienia z Husem , jednak jego ambicje i doktrynerstwo zniweczyły próbę kompromisu.

 

A konkretnie jakie doktrynerstwo? 

Ambicje względem czego?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.