Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Mord pod Ciepielowem - opracowanie

Rekomendowane odpowiedzi

atrix   

Tomasz N napisał

Szczęśliwcze. Zazdroszczę Ci, że Ci te rozwiązania tak lekko przychodzą.

To nie szczęście to analiza , analiza i jeszcze raz analiza.

Dlaczego zdjęcie z opisem ( leżący jeńcy w rowie ), nigdy nie było publikowane w kwesti " mordu pod Ciepielowem " ?

Edytowane przez atrix

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Linki na portal w początkowych postach żadne już nie chodzą, więc może ten do ostatecznej wersji:

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CC8QFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.sbc.org.pl%2Fpublication%2F27283&ei=2RZUU6exL4KDOOCIgGg&usg=AFQjCNEWjxC2Zw0Fm0OL7DRqmNkpNFoMOQ&sig2=KZ9Qn2paeBDz4xXGEt22pw&bvm=bv.65058239,d.ZWU

Czy mogłaby administracja go podmienić i ten post skasować ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Patrząc na datę pierwszego postu, uświadomiłem sobie, że za trzy dni minie dziesięć lat od chwili gdy udostępniłem na forum "szczotkę" mojego opracowania.  Teraz już niewidoczna, na szczęście ostatni link do sbc działa.

 

W sumie to czas jakichś podsumowań i refleksji.

Co mogę napisać. Po dziesięciu latach jestem jeszcze bardziej przekonany, że to stalinowska fałszywka. Dziesięć lat temu nie wiedziałem skąd piszący ją znał w 1950 roku szczegóły boju i to mnie najbardziej bolało. Najwcześniejszy znany mi wtedy opis był z 1960 r. Zakładałem wtedy, że znał je z nieznanych mi materiałów śledztwa przeciw Rundstedtowi. Tymczasem Napoleon 7 opublikował w 2014 r. tłumaczenie Szkiców z bojów kampanii wrześniowej z 1940 r., gdzie opis boju pod Ciepielowem był zamieszczony.  Czyli "wyprodukowanie" Unsere pod zdjęcia było wykonalne w 1950 r.

Co dała.

Dała wznowienie śledztwa przez IPN, bardzo solidnie przeprowadzonego, po którym mamy wszystko już nie tak oczywiste. 

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Nie oznacza to oczywiście, że uważam że nie doszło tam do mordowania jeńców.

Doszło, ale nie było to zbiorowe rozstrzelanie dużej grupy na rozkaz wyższego oficera, nad rowem. Doszło do nich moim zdaniem w drugiej fazie walki, podczas przeczesywania młodnika, kiedy to jak eufeministycznie określa to opis niemiecki, żołnierzom udzielił się nastrój polowania. To były małe oddziałki którym nie opłacało się rozpraszać sił na pojedynczych czy dwóch wziętych do niewoli, więc ich rozwalano na miejscu, bądź robili to kawałek dalej konwojenci "podczas próby ucieczki" i wracali do oddziału. Większym grupom nakazywano zdjęcie bluz, by ich było lepiej widać w gęstym młodniku i konwojowano na tyły. Na to akurat jest zeznanie, które jako niepasujące do propagowanego obrazu nie było pogłębiane.

To co się działo potem na pobojowisku obciąża już 29 dywizję, ale nie baon płk. Wessela, bo oni jako szpica poszli dalej na Zwoleń 

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Z cyklu "kurioza znalezione w sieci" - poniższe zdjęcie na serbskiej Wikipedii ilustruje niemiecką zbrodnię w Kragujevacu:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/sr/d/dc/Nemci_pored_grupe_streljanih_gradana.jpg

https://sr.wikipedia.org/wiki/Масакр_у_Крагујевцу

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

I o to chodzi. Zdjęcie niesie o wiele większy ładunek emocjonalny od tekstu nie mówiąc o filmie. A że zdjęć zbrodni wojennych na lekarstwo, to muszą "obsłużyć" kilka.

 

Ale kontynuując wątek zdjęć, to jak wiadomo, oryginały zaginęły. Ale z nimi wiąże się inny aspekt, budzący mój niedosyt, bo tego nikt nie wyjaśnił do końca.

Jak można sprawdzić na załączonych przeze mnie kopiach oryginalnych dokumentów w temacie:

Mord pod Ciepielowem

 

Na piśmie Polskiej Misji Wojskowej z 19.08.1950 r. (pagina ołówkiem 18) naniesiono odręcznie nadane sygnatury i nr koperty na zdjęcia (205 ). Koperta ta też się zachowała z licznymi nawarstwiającymi się odręcznymi adnotacjami (jest tam dalej pagina ołówkiem 29). Sygnatury te musiały być wprowadzone do jakiegoś rejestru, którego według mej wiedzy nikt nie sprawdzał. I tu mamy zagwozdkę, czy to są sygnatury zdjęć, czy pism. Rejestr mógłby to wyjaśnić.

 

Może komuś w IPN-ie się zechce, choć śledztwo już zamknięte.

 

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.