Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Teksty wczoraj i dziś

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

FSO napisał dzisiaj w jednym z tematów coś takiego:

dawno, dawno temu kiedy jeszcze teksty były coś warte

Z kolei wczoraj Krzysztof M. w temacie o Lao Che tak podsumował zespół:

Takich tekstów i przemyślanych metafor (dotyczących w tym przypadku religii) to nie spotkałem chyba u żadnego współczesnego polskiego wykonawcy.

Czy rzeczywiście dzisiaj warstwa tekstowa piosenek jest niewiele znaczącym dodatkiem, a zespoły takie jak Lao Che wyjątkami potwierdzającymi regułę?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witaj;

Albinos: bo tak jest - w latach 80 tych nawet pop miał coś co przedstawiało sobą jakąś wartość, na jakimś kanale typu "radio tematyczne online" szło italo disco - i dało się tego słuchać [!], nie wspominam o tym co pamiętamy do tej pory : KSU; Lady Punk, Perfect, Budka Suflera, Czerwone Gitary czy z "innastrannych" Omega, Pink Floyd, Beatlesi i in.

Owszem są zespoły opisujące naszą sytuację, zaangażowane politycznie czy społecznie [Kazik, Big Cyc...] ale to inny typ utworów.

Czasem lubię słuchać list w stylu "Hity stulecia" ; "Największe przeboje..." - czołowe miejsca okupują utwory ktore wdarly się przebojem na listy przebojów wtedy kiedy byłem w poźnej podstawówce. W ramach ciekawostki - obecnie w Polsce diamentowa płyta nie to 100 tys sprzedanych sztuk a bodajże naście [!]. Dla mnie to jest wyznacznikiem różnicy w tym co było a tym co jest.

Owszem internet robi swoje - ale; cały czas "najwięcej zarabiają" za koncert wykonawcy występujący lata na scenie, a nie ci z lat ostatnich.

Lao Che to wyjątek od reguły - także dlatego, że w ich wykonaniu - patriotyczna piosenka, zaangażowana to coś innego niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Albinosie powiedz szczerze czy taki tekst do Ciebie przemawia, czy niesie jakieś przesłanie?

[...]

Nie mam ochoty się nie nienawidzić

Nie mam ochoty się dotykać

Miałbym ochotę się onanizować

Lecz nie mam ochoty próbować

Miałbym ochotę się rozebrać

Lecz nie mam ochoty zobaczyć się nago

Miałbym ochotę z wielkimi zwierzętami

Lecz nie mam ochoty ryzykować

Nie mam ochoty zejść ze śniegu

Nie mam ochoty zamarznąć

[...]

Tofik zamieścił to w temacie o ulubionych tekstach.

Do mnie jakoś to nie przemawia.

Wydaje mi się, że tekst jest bardziej nastawiony na pewien szok i rytm, po niemiecku jakoś to tak ciekawie brzmi, ale treści w tym nie widzę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Jakoś niespecjalnie. Ale w sumie czego ten jeden przykład ma dowodzić? Bo na ten jeden można podać z miejsca przykład tekstu, który jak najbardziej zasługuje na uznanie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Capricornus: może dla Tofika ma ów tekst znaczenie osobiste? Tak jak dla mnie "Młode Lwy" Budki? Albo [w nieco tylko mniejszym stopniu] - Sen o dolinie , czy Samotny dom? Może samo wykonanie - które coś nasuwa? Dla mnie jest jedna kategoria utworów, która przez drugą osobę może być nigdy nie zrozumiana, choć sama w sobie dla rozmówcy stanowi olbrzymią wartość - są to wlaśnie teksty o takim osobistym znaczeniu...

"... Parzę palce zapałkami,

Nocą szukam starych zdjęć

Stygnie garnek z marzeniami,

Jak się czuje - chyba źle...

Młode lwy..."

Dla mnie to stanowi wszystko - opisuje czasem dwie godziny czasem miesiąc, kilka sytuacji przełomowych. Od zawsze zresztą lubilem ten kawałek - początkowo nie wiem za co - może dlatego że jest na pograniczu tego co było - tego co jest i tego co będzie?

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Do mnie jakoś to nie przemawia.

Cóż, to już Twoja rzecz, ja tylko wspomnę, że tekst utworu dotyczy tego, że prawdopodobnie część ludzkości stanie się (lub już się stała) bezużyteczna, całkowicie leniwa i nieużyta, a wizja ta mnie przeraża, bo mogę do tej części należeć, a więc tekst do mnie przemawia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Czy rzeczywiście dzisiaj warstwa tekstowa piosenek jest niewiele znaczącym dodatkiem

Muzyka dostosowała się do poziomu większości. Czym właściwie jest muzyka dla typowego człowieka dziś ? Relaksem, czasami czymś, czym można poszpanować. Po co do tego myśleć ? Wystarczy, że słychać bass..

a zespoły takie jak Lao Che wyjątkami potwierdzającymi regułę?

Grają dla mniejszości.

Do mnie jakoś to nie przemawia.

Widziałeś może tego teledysk ? Wiesz, co prezentuje Rammstein ? Ja to odbieram jako krytykę społeczeństwa.

Pozdrawiam ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Czym właściwie jest muzyka dla typowego człowieka dziś ? Relaksem, czasami czymś, czym można poszpanować. Po co do tego myśleć ? Wystarczy, że słychać bass..

A kiedyś nie stanowiła formy relaksu? Co do tego bassu, to prawdę mówiąc argumentu nie rozumiem. Czego ma dowodzić?

Grają dla mniejszości.

A co to ma do rzeczy? Poza tym tak się dziwnie złożyło, że w poprzednim roku Gospel zajął 8 miejsce na liście najlepiej sprzedających się płyt w Polsce. To chyba nie jest wynik kogoś, kto gra dla mniejszości.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A kiedyś nie stanowiła formy relaksu?

Ale także buntu.. buntu, który był w wielu ludziach..

zajął 8 miejsce na liście najlepiej sprzedających się płyt w Polsce. To chyba nie jest wynik kogoś, kto gra dla mniejszości.

Zapomniałem. Wszak Lao Che jest wszędzie. Radio, telewizja, wydobywa się z telefonów tych wszystkich modnych dzieciaków..

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Ale także buntu.. buntu, który był w wielu ludziach..

A dzisiaj nie jest?

Zapomniałem. Wszak Lao Che jest wszędzie. Radio, telewizja, wydobywa się z telefonów tych wszystkich modnych dzieciaków..

Rozumiem że przeglądasz wszystkie możliwe media, słuchasz wszystkich możliwych stacji, i znasz dane statystyczne nt. tego, czego kto słucha? Masz jakieś lepsze dane od zestawienia najczęściej kupowanych płyt? Bo dla mnie jest to jedyne wymierne źródło w kwestii tego, czy zespół gra dla mniejszości czy nie. I mniej ironii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A dzisiaj nie jest?

W wielu ?

Masz jakieś lepsze dane od zestawienia najczęściej kupowanych płyt? Bo dla mnie jest to jedyne wymierne źródło w kwestii tego, czy zespół gra dla mniejszości czy nie.

Ściągnięcia płyt z internetu to naprawdę nie wielki odsetek.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
W wielu ?

Co w wielu? Sam napisałeś:

Ja to odbieram jako krytykę społeczeństwa.

Krytyka jest pewną formą buntu przeciwko temu, co się nam nie podoba. Muzyka zawsze będzie stanowiła dla młodych ludzi pewną formę buntu. Przecież nawet dzisiaj to widać, obserwując chociażby środowiska związane z muzyką hiphopową czy z metalem.

Ściągnięcia płyt z internetu to naprawdę nie wielki odsetek.

Konkretne dane, a nie puste slogany poproszę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Konkretne dane, a nie puste slogany poproszę.

A uważasz, że skala ściagania w Polsce jest niska ?

Co w wielu? Sam napisałeś: Ja to odbieram jako krytykę społeczeństwa.

Widocznie należę do mniejszości..

Przecież nawet dzisiaj to widać, obserwując chociażby środowiska związane z muzyką hiphopową

"JP na 100%" ? ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Ciekawa strona z interpretacjami tekstów Lao Che z Guseł, widać jak świetną robotę wykonał "Spięty": http://slonek.ovh.org/index.php/lao-che-te...-chwyty-akordy/

A uważasz, że skala ściagania w Polsce jest niska ?

Prosiłem o dane, a nie o pytanie. Reszty nie skomentuję.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.