Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Historyczne Bitwy Bellony - lista waszych życzeń

Rekomendowane odpowiedzi

Uważam, że powinna ukazać się praca poświęcona bitwie pod Mukdenem i także innym bitwom z okresu wojny japońsko-rosyjskiej, Przydałoby się moim zdaniem solidne opracowanie oblężenia Port Artur. Można, by opracować także okres Sengoku z jego licznymi bitwami. Do tej pory spotkałem się tylko z Kawanakajimą. Jeżeli chodzi o autorów, to powinna być to osoba, która zna historię Japonii i zna konflikty,w których uczestniczyła. Z polskich autorów wskazywałbym na Jacka Solarza, gdyż jego praca nad dziejami armii Japońskiej jest jedyną bodajże pracą o tej tematyce w kraju i stanowi dobry punkt wyjścia do badań. Jednakże jestem zdania, że te tematy nadal czekają na swojego badacza, który zrobi to dobrze, ciekawie i fachowo. Pozdrawiam!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   
Z polskich autorów wskazywałbym na Jacka Solarza, gdyż jego praca nad dziejami armii Japońskiej jest jedyną bodajże pracą o tej tematyce w kraju i stanowi dobry punkt wyjścia do badań.

Słyszałem wiele krytycznych uwag na temat tego autora. Jego prac nie znam, więc własnego zdania nie mam. Nie mniej jednak byłbym ostrożny. W każdym razie punktem wyjścia może być mimo to ;)

Do tej pory spotkałem się tylko z Kawanakajimą.

Ale to chyba nie z serii "Historyczne Bitwy"?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Patrząc na magisterkę Dariusza Skorupy byłby idealnym autorem "Buzau 1600".

Brakuje "Wiłkomierza 1435", ale patrząc na dzisiejszych, najsławniejszych autorów książek dotyczących kwestii polsko - krzyżackich, ciężko mi powiedzieć, kto by był najodpowiedniejszym autorem. Bynajmniej nie dlatego, że są tacy dobrzy...

Szkoda, że nie ma niczego o wyprawie Z3W 1598, ale to temat nieznany, nie wiem kto mógłby coś o tym napisać.

Jeśli A. G. Przepiórka zna się równie dobrze na działaniach Dymitra I jak na Dymitrze II to może pisać o tym pierwszym - tyle, że raczej zrobi to w Inforcie. O Dymitrach, zresztą mogłyby powstać dwa habeki: Dobrynicze 1605 i Chodynka 1608, napisane równie dobrze przez Piotra Florka, który pisał o tym doktorat.

Cóż, dobrze by było jeszcze napisać Sołonicę 1596, Martynów 1624, Trzcianę 1629...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
youpendi   

Nie wiem czy źle przejrzałam listę HBB, czy nie wszystkie książki były wypisane, ale nie zauważyłam żadnej o bitwach Legionów Polskich w czasie IWW.

Chętnie bym sięgnęła po książkę o Rokitnie, Kaniowie (chociaż to już walki jako 2 KP), Kostiuchnówce czy Łowczówkiem. Któż mógłby ją napisać? Wacław Lipiński, gdyby żył.. albo Mieczysław Wrzosek.

Nie mam swojego 'typu' - przeczytałabym kogokolwiek..

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Szkoda, że nie ma niczego o wyprawie Z3W 1598, ale to temat nieznany, nie wiem kto mógłby coś o tym napisać.

Do roboty Tofiku, do roboty!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Brakuje mi kilku bitew... Budziszyn 1945 najbardziej, Brandenburgia 1945. Tych brakuje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Do roboty Tofiku, do roboty!

Nie znam się na tym.

Ciekawie by było, gdyby ktoś opracował temat np. Poznania 1146, a raczej dziejów walki Wygnańca z juniorami. Nie wspominając o tak pomijanych bitwach jak Chojnice 1454...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Szkoda, że nie ma niczego o wyprawie Z3W 1598, ale to temat nieznany, nie wiem kto mógłby coś o tym napisać.

Hmmm... Ciekawy temat nie ukrywam, mam nawet co nieco materiałów ;)

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Słyszałem wiele krytycznych uwag na temat tego autora. Jego prac nie znam, więc własnego zdania nie mam. Nie mniej jednak byłbym ostrożny. W każdym razie punktem wyjścia może być mimo to ;)

Ale to chyba nie z serii "Historyczne Bitwy"?

A no tak, racja redbaronie, moja pomyłka. Nieopatrznie sklasyfikowałem ją jako z serii HB. Na pewno jednak została wydana przez Bellonę. Co do autorów jedno jest pewne nie ma w Polsce (bynajmniej mi są nie znani) takich, którzy zajmowaliby się historią wojskową Japonii. Ten jeden przykład uzmysławia, że brakuje osób, które zajmowałyby się tematyką wojen na dalekim wschodzie. Przyczyny są nazbyt oczywiste. Temat jednak jak najbardziej wdzięczny. Teraz przyszło mi do głowy, że chciałbym jeszcze przeczytać dobrą książkę o kampanii na lądzie podczas wojny japońsko-chińskiej, szczególnie zajęcie Weihaiwei i Port Artur...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   
Ten jeden przykład uzmysławia, że brakuje osób, które zajmowałyby się tematyką wojen na dalekim wschodzie. Przyczyny są nazbyt oczywiste. Temat jednak jak najbardziej wdzięczny.

Mnie kręci Cingtao, zresztą nie mnie jednego ;) Stronę niemiecką, to można "załatwić" bez problemu, gorzej z japońską - a bez niej nie chciałbym się tematu podejmować. Ale, kto wie, co przyszłość prrzyniesie :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Mnie kręci Cingtao, zresztą nie mnie jednego ;) Stronę niemiecką, to można "załatwić" bez problemu, gorzej z japońską - a bez niej nie chciałbym się tematu podejmować. Ale, kto wie, co przyszłość prrzyniesie :wink:

He he, również niezmiernie interesujące. Jak tylko usłyszę coś o Japonii od razu wali mi szybciej serce. Dla mnie nie ma w tej tematyce nieinteresujących historii. Życzę nam obu abyśmy się kiedyś spotkali w Japonii w archiwum (poza nim także). Chociaż przyznam redbaronie, że masz już sporą drogę za sobą i nie zdziwiłbym się, gdybym kiedyś zobaczył pracę Twego autorstwa o Cingtao. Na pewno znalazłaby się u mnie w biblioteczce.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   
Chociaż przyznam redbaronie, że masz już sporą drogę za sobą i nie zdziwiłbym się, gdybym kiedyś zobaczył pracę Twego autorstwa o Cingtao. Na pewno znalazłaby się u mnie w biblioteczce.

Pożyjemy, zobaczymy ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W serii HB są już zarówno Budziszyn 1945 (Kaczmarek) jak i Port Artur 1904 (Dyskant).

Budziszyn jest, jak na PRL-owską książkę o LWP, całkiem przyzwoity, choć z pewnością temat ten wymaga nowego, świeżego spojrzenia.

Port Artur to b. solidna i obszerna jak na serię monografia. Dyskant to dość znany historyk-marynista. Książkę tę wydali u siebie nawet ...Rosjanie - jest nawet w wersji online.

Edytowane przez Krzysztof M.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.