Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

ciekawy   
taki usarz, ino późniejszy

to bez wątpienia w wykonaniu kawalerzystów z LWP coś koło 1945-go roku...

I wybacz ciekawy, jeśli coś mi się pokiełbasiło :wink:

Jam jest waść rotmistrzem, z pułku artylerii lekkiej WP 1939r., a z PRL-em nie chcę mieć nic wspólnego ! :evil: :wink:

Co do ostatniej szarży usarii - wybacz waść, ale wyraziłem się nieprecyzyjnie: nie chodziło mi o kawalerię, jeno o wzmiankowana usarię (taką ze skrzydłami, rysiami, długimi kopiami, szyszakach, etc :roll: )- na moje oko musiło to byc gdzies parenascie lat po Viktorii wiedeńskiej...

pzdr. serdecznie...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem ostatnio w książce chyba u Jasienicy zdanie, że husaria to takie wojska pancerne-czołgi tamtych czasów i tu nie chodzi o uzbrojenie, ale o to, że atakowano zwartą grupą pancerną w celu przełamania lini frontu, szyku przeciwnika i historyk uważa, że na tym wzorowały się późniejsze oddziały pancerne podczas II wś. Jestem ciekawy waszego zdania.

Drugi problem odnośnie husarii polecam do przeczytania http://www.husaria.jest.pl/zoltewody.html po przeczytaniu złapałem się za głowę, że Sienkiewicz i Hofmann, aż tak mogą fałszować historię. Całkowita rewizja oceny tej bitwy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
tuxman   

No więc mówi się o bitwie pod Kowalewem z 1716-tego roku. Inni jeszcze wspominają możliwe uczestnictwo husarii w bitwie pod Ossowem w 1734.

Jaki tam był udział Husarii - nie pytajcie nie mam pojęcia (brak źródeł pod ręką).

Co do tej broni pancernej i Jasienicy - to w moim poprzednim poście też o tym wspomniałem :wink:

Pozdrawiam

Po edycji:

Co do Żółtych Wód - i bitwy do której tam doszło, to najmniej winnym w jej opisie jest Sienkiewicz. natomiast to co zrobił z tego opisu - Hoffman, to już zupełnie inna para kaloszy. Czemu koniecznym wydawał mu się ukłon w stronę dzisiejszych Ukraińców? Tego nie wiem. tym niemniej, pewnym jest, że tak książka jak i film na jej podstawie nie wiele miały wspólnego z rzetelnością historyczną. Sienkiewicz zresztą chyba miał inny cel pisząc Ogniem i Mieczem, niż Hoffman go ekranizując. Jestem pewny, że ktoś podchodząc do książki uczciwie i rozumiejąc patriotyczne przesłanie Sienkiewicza, nie odstawiłby takiego gniota, który zablokował na kilkadziesiąt lat powtórną ekranizację dzieła. Remake-i się zdarzają - ale chyba tylko za oceanem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
Co do skrzydeł, po odnalezieniu tzw. "rolki Sztokcholmskiej" - wiemy, że były używane na polu walki, a nie jak sugeruje kolega Kuba pak, tylko w paradach. Inna sprawa, że ich posiadanie zależało od zasobności kieszeni towarzysza bądź pocztowego.

Nie przypomimam sobie by pocztowi nosili skrzydła.Może pod koniec XVII w. i na początku XVIIIw.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sambor   
Nie przypomimam sobie by pocztowi nosili skrzydła.Może pod koniec XVII w. i na początku XVIIIw.

Witam. To mój pierwszy post na tym forum.

Twoim słowom przeczy regulamin z 1746r. wydany dla litewskiej husarii:

"Starożytnym obyczajem skrzydła dla pocztowych przy blachach tylnych używać zatrzymuje" (Cichowski, Sulczyński "Husaria" s.112)

Zwracam uwagę na zwrot "starożytnym obyczajem" świadczacy, że był to zwyczaj w dawnej (tzn, XVIIwiecznej) husarii powszechny.

Pod Kowalewem najpewniej husaria walczyła i była to zapewne jedna z ostatnich bitew w której szarżowała. Udział husarii w jeździe konfederacji tarnogrodzkiej był całkiem spory i wynosił 2260 koni (wg. komputu Ledóchowskiego) na nieco ponad 16 tyś jazdy (nie licząc dragonii).

Sama bitwa polsko-litewskiej kawalerii przyniosła ogromne straty (800 zabitych polskich kawalerzystów), szarże zapewne prowadzone przez husarię (choć dokładnych danych co do ilości husarzy trzeba szukać u Otwinowskiego a i one mogą być przesadzone) rozbijały się o artylerie i piechotę saską. Kontratak saski dopełnił klęski chociaż Litwini na lewym skrzydle odniesli sukces.

Niewątpliwie husaria musiał walczyć jeszcze w wojnie o sukcesje po Auguście II czy jak chcą niektórzy w konfederacji barskiej (w 1767r. faktycznie służyło jeszcze 347 husarzy na obszarze RON-u)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w wojnie o sukcesje po Auguście II czy jak chcą niektórzy w konfederacji barskiej

Konfederacja barska nazywa sie inaczej wojna o sukcesję po Auguście II :>?

Bardzo się cieszę że na naszym forum przybywa specjalistów od husarii :P mam tylko nadzieję żępozostaniecie na dłużej :) pozdrowienia!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sambor   
w wojnie o sukcesje po Auguście II czy jak chcą niektórzy w konfederacji barskiej

Konfederacja barska nazywa sie inaczej wojna o sukcesję po Auguście II :>?

Bardzo się cieszę że na naszym forum przybywa specjalistów od husarii :P mam tylko nadzieję żępozostaniecie na dłużej :) pozdrowienia!

Broń Boże! To skrót myślowy. Wojna o sukcesje to jedno a konfederacja barska to drugie.

I od razu specjalista! :roll:

Akurat czasy te są najblizsze memu sercu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
"Starożytnym obyczajem skrzydła dla pocztowych przy blachach tylnych używać zatrzymuje"

Cały czas jestem pewien,że skrzydła husarskie zakładali tylko towarzysze.

"Zatrzymuje''brzmi jak zakaz(zakazuję),a nie pozwolenie na używanie piór przez pocztowych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Cytat:

"Starożytnym obyczajem skrzydła dla pocztowych przy blachach tylnych używać zatrzymuje"

Cały czas jestem pewien,że skrzydła husarskie zakładali tylko towarzysze.

"Zatrzymuje''brzmi jak zakaz(zakazuję),a nie pozwolenie na używanie piór przez pocztowych.

Wtedy zdanie traci sens logiczny: starożytny zwyczaj mówił o tym że zakazuje się używać skrzydeł? Jeżeli zakazywanoby ich używania to dlatego że ktoś je wcześniej nosił :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Co do skrzydeł, po odnalezieniu tzw. "rolki Sztokcholmskiej" - wiemy, że były używane na polu walki, a nie jak sugeruje kolega Kuba pak, tylko w paradach.

"Rolka sztokholmska" przedstawia ślub Zygmunta III Wazy z Konstancją Habsburżanką, tam husaria rzecz jasna nie walczy, to raczej parada, więc nie wiem co ma "Rolka" wspólnego z walką? Jak można się nią sugerować omawiając użyteczność skrzydeł husarskich w czasie walki? Husarze mają tam skrzydła - ale to, że w czasie parady to chyba normalne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Gdy armia szykowała się do walnej bitwy i miała czas(stała w szyku wojennym powiedzmy 5 godzin)to istnieje możliwość , że husarze zakładali skrzydła,by walczyć lub zginąć w pełnym rynsztunku husarskim(ja bym tak zrobił).Gdy do bitwy przystępowali z marszu to raczej nie było czasu na zakładanie skrzydeł.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

W żadnym z listów przypowiednich nie zostały wymienione skrzydła husarskie, jeśli wymieniano w nich chorągwie husarskie. Oznacza to, że skrzydła nie były elementem bojowym ekwipunku husarza, a po prostu dekoracyjnym dodatkiem.

Warto wspomnieć też o tym, że konie dla husarza były bardzo drogie - ceny dochodziły do 300 zł (wówczas 1 złoty to 30 groszy).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Późniejsze listy przypowiednie(za Jana III) powiadały tylko o trybie husarskim lub pancernym chorągwi co oznacza,że ujednolicono uzbrojenie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Ale oczym my mówimy.

Husaria według ówczesnych standartów była zaledwie jazdą średnią. Jej przewaga polegała na taktyce i sposobie walk. Taki ówczesny rajtar czy kirasjer miał ciężkie konie, moc pancerza na sobie, i potwornie złą taktykę jak na jazdęi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Dlatego koń rajtara kosztował 50 zł a husarza 1000.

A husaria była jazdą ciężką i drogą.Towarzysz husarski sam sie zaopatrywał w pancerz,który był lżejszy lecz na pewno nie gorszy od zbroi rajtarskiej lub kirysu.Rajtar zakładał co mu dali.

Jeżeli husaria była jazdą średniozbrojną to kim byli kozacy/pancerni???

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.