Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tomek91

Najpoważniejszy błąd Rzeczypospolitej Obojga Narodów?

Rekomendowane odpowiedzi

Tomek91   

Najpoważniejszy błąd w historii I Rzeczypospolitej był wg mnie wybranie Zygmunta Wazy,a potem przekazywanie władzy kolejnym Wazom. Nie mogli pogodzić się z utratą władzy w Szwecji,nie wiem dlaczego tytułowali się "królami Szwedów,Gotów i Wandalów".Doprowadziło to do osławionego potopu szwedzkiego.Czy mimo tego,że Zygmunt III był krewnym Jagiellonów ,daje się usprawiedliwić fakt tak marnego i w moim odczuciu całkiem no po prostu "głupiego wyboru? :?: :?:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Najpoważniejszy błąd w historii I Rzeczypospolitej był wg mnie wybranie Zygmunta Wazy,a potem przekazywanie władzy kolejnym Wazom

Z tym akurat się zgodzę, ale uważam również, że jednym z poważniejszych błędów Rzeczpospolitej Obojga Narodów było nadanie wszelkich praw i przywilejów szlachcie. Która później bawiła się w zrywanie sejmów za pomocą m.in liberum veto. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

Wg mnie Zygmunt nie był władcą niemądrym, ale bardzo nierozważnym i pysznym.

A Jan Kazimierz próbował poprawić sytuację Rzeczypospolitej zmiana ustroju ale szlachta , "wieśniaki" z Lubomirskim który tylko pragnął większej władzy musieli się "obrazić".

Zgadzam się z wypowiedzią Lorda gdyż Rzeczpospolita podpisała swoj testament dając szlachcie taka swobodę wiedząc jakie skutki mogło to pociągnąć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomek91   

A więc co wg was należało zrobić ze szlachtą? Już od przywileju koszyckiego była głaskana po główce. Każdy król musiał coś jej dawać,żeby była mu przychylna.I to jedna z pośrednich przyczyn późniejszych rozbiorów.Ale czy to jest główny błąd?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Najpoważniejsze? Doprowadzenie do liberum veto, niewprowadzenie zasady głosowania większościowego oraz stałych podatków (choć gdyby pierwsze przeszło to i z pieniędzmi nie byłoby aż tak wielkich kłopotów), niedocenienie roli miast, brak współpracy z Zaporożcami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Chris740   
A więc co wg was należało zrobić ze Szlachtą? Już od przywileju koszyckiego była głaskana główce . Każdy król musiął coś jej dawać,żeby była mu przychylna .I to jedna z pośrednich przyczyn póżniejszych rozbiorów .Ale czy to jest główny błąd?

A jak udało się przeforsować Konstytucję 3go maja??

I właśnie tak samo powinno postąpić wcześniej, a nie dopiero wtedy kiedy istniała realna groźba upadku państwa

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Winny jest oczywiście ustrój, nie możemy obwiniać innych o to że podzieli sięnaszym krajem skoro nie dbaliśmy o niego, nie przeprowadzaliśmy w nim konkretnych zmian. Jak wspomniał Konti mieliśmy u nogi kilkadziesiąt tysięcy tanich bitnych żołnierzy, do dziś nie jestem w stanie sobie wyobrazić tego dlaczego nie wykorzystano ich dla dobra RON-u.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Zgadzam się z niektórymi i również twierdzę, iż błędem tym było wybranie na króla Zygmunta Wazy.

Zgadzam się nie lubię tego króla za fanatyczny katolicyzm. Za unię brzeską, która doprowadziła tylko do dodatkowych zatargów. Za brak zainteresowania sprawami Tureckimi. On tylko swoją Szwecję widział. A największy żal mam o to, że nie wykorzystał dimidtriad, bo mu się zachciało katolicyzować Rosję. Wystarczyło, aby syn przeszedł na prawosławie i byłoby po sprawie. Maksymilian III Habsburg też nie wiem czy byłby lepszym królem. Tego nigdy się nie dowiemy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Fanatyk religyjny? na jakiej podstawie to piszecie? Odróżniajcie pojęcia człowiek mocno wierzący(wiara jest osobistą sprawą każdego człowieka) a fanatyzmem religijnym, który odrzuca wszelkie inne religie.

Oddajmy głos jemu współczesnym

1588 Nuncjusz papieski w liście do papieża ubolewał nad tym że Zygmunt nie chce wystąpić przeciw innowiercom. Jego własny spowiednik mówił że nie był na miarę potrzeb Kościoła.

4-krotnie potępił wystąpienie przeciw protestantom, za każdym razem wszczynano dochodzenie, pozwolił swojej siostrze Annie na to że by na Wawelu odprawiono msze protestanckie i mimo groźby klątwy ze strony prymasa zgody nie cofnął. Uznał odnowiono prawosławne biskupstwo kijowskie, jego współpracownicu namawiali go do zniszczenia ośrodka arianizmu w Rakowie, król odmówił. Na wieść o pogromie pod Białą Górą wysłał do cesarza list w którym przekonywał go do rozwiązań pokojowych a nie siłowych. Nie prowadził zbyt ,,Bożego'' trybu życia miał wiele kochanek, lubił sobie wypić, był zapalonym alchemikiem(alchemię potępiał Kościół) lubił grać w piłkę, wojewodą krakowskim uczynił protestanta hetmanem litewskim kalwinowi. Które z tych posunięc króla świadczy o jego fanatyźmie?

Za unię brzeską, która doprowadziła tylko do dodatkowych zatargów.

Metropolia w Kijowie podlegała formalnie Moskwie było to niebezpieczne ze względów politycznych, unia brzeska przejściowo rozwiązała ten problem. Przed unią brzeską dochodziło do zatargów między katolikami a prawosławnymi, w 1596 Zygmunt przeciągnął część prawosławnych na stronę papieską to plus a nie minus.

Za brak zainteresowania sprawami Tureckimi.

Jako że regulamin zabraniania mi wyśmiewania poglądów innych rozmówców polecę koledze poczytanie o blisko 30 letnim paśmie zbrojnych wypraw w celu obrony interesów polskich do wszystkich północnych lenników Turcji.

On tylko swoją Szwecję widział.

Ile wojen ofensywnych przeciw Szwecji prowadził Zygmunt? 0. Czy to że kochał swoją Ojczyżnę źle o nim świadczy?

A największy żal mam o to, że nie wykorzystał dimidtriad, bo mu się zachciało katolicyzować Rosję.Wystarczyło, aby sen przeszedł na prawosławie i byłoby po sprawie.

Zacytuję samego króla ,,nie myślę o poczynaniach, które szkodę wierzę prawosławnej by poczyniły(...) nie dążę do wchłonięcia moskwy przez Polskęi Litwę.

Zygmunt wbrew Twojemu osądowi nie był idiotą i zdawał sobię sprawę że posłańci grają na czas dlatego zerwał rozmowy. Wiesz jak jak skończyli obaj Dymitrzy? Dlaczego sądzisz że Zygmunt miałby wysłać swojego 16-letniego syna na pewną śmierć? Naprawdę łudzisz się że Rosjanie zaakceptowaliby go na rosyjskim tronie? Nawet gdyby się utrzymał na tronie to po jego bezpotomnej śmierci władzę przejęłaby ruska dynastia, tyle tylko że bylibyśmy biedniejsi o 3 prowincje.

p.s możesz mi powedzieć szanowny Adminie na podstawie jakiej książki wysuwasz tak niesprawiedliwe osądy Zygmunta?[glow=black:4024f2cd37][/glow:4024f2cd37]

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Najpoważniejszy błąd w historii I Rzeczypospolitej był wg mnie wybranie Zygmunta Wazę,

Oho, nie widziałem tego tematu... :cry: W4W wszystko wytłumaczył i mam nadzieję, że zmieniliście zdanie. Hm... Może Zygmunt II August powinien przelać prawa do RON-u na jakąś inną dynastię. Dzięki temu nie doszłoby do wolnej elekcji, która okazała się zgubna. Nasuwa mi się też sprawa z Samuelem Zborowskim, gdzie król Batory dał wolną rękę Zamoyskiemu, a Zamoy poczuł wiatr we włosach i pojechał ostro. Potem tak samo chciał jechać z "Zyziem", ale się nie udało i we wszystkim królowi przeszkadzał. A jak kanclerz, to i cała szlachta. Może też zaniedbanie sprawy kozackiej przez Władysława IV Wazę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gervazy   

Jednym z najpoważniejszych błędów było to, że nie wykorzystaliśmy odpowiedniej chwili na to aby wcielić Prusy królewskie do kraju, a także brak działania w kierunku odzyskania Śląska i Pomorza zachodniego, później mieliśmy ciężkie przejścia z tymi prusakami. :|

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Jednym z najpoważniejszych błędów było to, że nie wykorzystaliśmy odpowiedniej chwili na to aby wcielić Prusy królewskie do kraju

Cóż... To błąd szlachty, po stokroć szlachty! Dlaczego? Gdy nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. I tutaj tak było. W czasie wojny z Rosją, Stefan Batory potrzebował kasy, której nie znalazł u szlachty (nie znalazł, bo nie chciała dać). Aby kontynuować wojnę udał się do elektora - elektor powiedział, że chętnie pieniądze da, ale musi być rekompensata. Rekompensata była - dostał opiekę nad kuzynem z pruskiej linii Hohenzollernów. Identyczny przypadek miał miejsce za Zygmunta III Wazy. Znów wojna z Rosją i gorączkowe poszukiwanie kasy i znów udanie się po pomoc do elektora. Tym razem już było ostrzej - brandenburska linia Hohenzollernów stała się prawnymi i bezpośrednimi lennikami RON.

a także brak działania w kierunku odzyskania Śląska i Pomorza zachodniego

Brak działania w kierunku odzyskania Śląska to dobre posunięcie. Dlaczego? Był już mocno zniemczony, do tego oznaczałoby to wojnę z jednym z najbardziej nastawionych przyjaźnie do nas w XVII wieku kraju, jakim była Austria. O Pomorzu Zachodnim nie było co marzyć. Najpierw - Szwedzi. Nas interesowało odzyskanie Inflant - nie odzyskanie Pomorza. Właściwie to po co nam Pomorze? Potem Prusy - czasu nie starczyło, aby podjąć działania zmierzające do odmienienia stanu rzeczy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Najpoważniejszy błąd w historii I Rzeczypospolitej był wg mnie wybranie Zygmunta Wazę,

Nie wiem czy oby na pewno jest najpoważniejszy błąd – według mnie nie.

Cóż... To błąd szlachty, po stokroć szlachty

Ta nasza szlachta… same problemy.

jednym z poważniejszych błędów Rzeczpospolitej Obojga Narodów było nadanie wszelkich praw i przywilejów szlachcie

Z tym się zgodzę. Głównie przez „głupotę’ szlachty mamy później problemy. I jeden wielki problem – słabość państwa i jego rozbiory.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lizander   
Ile wojen ofensywnych przeciw Szwecji prowadził Zygmunt? 0. Czy to że kochał swoją Ojczyżnę źle o nim świadczy?

Czy ja wiem... pod Linkoping był stroną ofensywną - bronił swojej korony, ale wciągnął w to państwo polskie.

Jednym z najpoważniejszych błędów było to, że nie wykorzystaliśmy odpowiedniej chwili na to aby wcielić Prusy królewskie do kraju

Zdawało mi się, że prusy królewskie były w granicach polskich :?

Z tym się zgodzę. Głównie przez „głupotę’ szlachty mamy później problemy.

Wręcz przeciwnie - problemy były przez mądrość szlachty, zazdrośnie strzegącej swoich przywilejów.

Tak na prawdę poza "odpuszczeniem" Prus Książęcych trudno wskazać błędy RON - błędy popełniali Jagiellonowie - przywileje szlacheckie, ustawy antymieszczańskie, liberum veto, zasada jednomyślności - jak można było rzadzić takim krajem!?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.