Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tomasz N

Imię słowiańskie

Rekomendowane odpowiedzi

Według mnie dobrze by było wrócić do słowiańskich imion. W rekonstrukcyji jestem Ostrobodem i to imię bardzo mi się podoba. Lepsze imiona słowiańskie niż Vanessy, Nicole i tym podobne debilizmy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Imię bez świętego albo chociaż błogosławionego patrona? Bez sensu dla mnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Tyberiuszu świętego lub błogosławionego za patrona. W zasadzie to po nic ot po prostu uważam, że tak jest lepiej, choć swoją drogą czasem warto dodać jakąś nowość bo może krąg "świętych" imion sie powiększy. Tak naprawdę pod tym względem ważniejsze jest bierzmowanie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Ciebie nie dla mnie jest jednak inaczej - tak jak pisałem po prostu uważam, że tak jest lepiej. Przynajmniej nikt nie nadaje imion typu Gaźnik albo Bagietka.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Według mnie dobrze by było wrócić do słowiańskich imion. W rekonstrukcyji jestem Ostrobodem i to imię bardzo mi się podoba. Lepsze imiona słowiańskie niż Vanessy, Nicole i tym podobne debilizmy.

To może tak Tyberiusz nada swemu ew. przyszłemu synowi któreś z tych imion: Liżychleb, Warzymiech, Glinojad, Kotojed, B(i)ezdziad, Biezgrosz, Sinianoga, Trzy Jaja, Krzywogłowy, Dymokur, Stanik? Wszystkie jak najbardziej słowiańskie.

Co jest "debilnego" w imieniu wymyślonym przez Jonathana Swifta - "Cadenus i Vanessa"?

Ale po co to komu? Czy mam imię świętego czy nie to ani mnie ziębi ani grzeje.

Ależ za patrona można obrać sobie nie tylko świętych, mamy już w tym pewne tradycje, np. nadanie córce imienia: Stalina, Lenina, Leninira, Elektrolenina, Traktorina, Waterpieżekosma...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Imię bez świętego albo chociaż błogosławionego patrona? Bez sensu dla mnie.

Rzecz gustu. Jak czytam post powyżej widzę, że niektórzy wpadają w paranoję. Idąc tym tropem; Marlena od Marks i Lenin.

Wiele imion "pogańskich" wyniesiono na ołtarze. Ciekawe czy św. Lucyfer z Cagliari byłby dobrym patronem dla dziecka. Jak sądzisz Furiuszu?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Nie wiem Amonie - kiedyś o tym wspominałem ale wrócę do tego, widziałem francuski film, komedie sytuacji. Jedna para jest w ciąży, mąż wkręca swoją siostrę z mężem i najlepszego przyjaciela, że nadadzą dziecku na imię Adolf. Siostra z mężem - lewicujący intelektualiści są oburzeni. No i na tym zasadza się cala komedia, doprawdy wyborna. Pytanie jest sensowne. W naszej kulturze nadanie dziecku na imię Adolf byłoby bardzo niemile widziane i to mimo tego, że przed wojna było ono neutralne, że wspomni się Adolfa Dymsze, z kolei imię innego wielkiego zbrodniarza - Józef, takich negatywnych konotacji już nie budzi. Czy ma to sens, nie wiem i w sumie nie chce tego oceniać - ot tak po prostu jest, że pewne imiona przestały z takich a nie innych powodów funkcjonować.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

z kolei imię innego wielkiego zbrodniarza - Józef, takich negatywnych konotacji już nie budzi. Czy ma to sens,

Bo imię Adolf, chyba, nigdy zbyt popularne nie było i teraz kojarzy się z jedną postacią.

Imię Józef w popularności bije Adolfa na głowę i pierwsze skojarzenie to nie Stalin a pewien cieśla z Nazaretu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Bo imię Adolf, chyba, nigdy zbyt popularne nie było i teraz kojarzy się z jedną postacią.

Imię Józef w popularności bije Adolfa na głowę i pierwsze skojarzenie to nie Stalin a pewien cieśla z Nazaretu.

Przed wojną, raczej Adolf był popularny. Józef też. Masowe nadawanie imienia Józef, po wojnie łatwo wytłumaczyć. Zdecydowanie popularniejszy był pierwowzór. Ojciec Jezusa. Inną ciekawostką jest cała masa imion żydowskich, które Słowianie z Polski chętnie nadawali swoim dzieciom. Patrz wyjątek Józefa ;) Do dziś imię Jakub wiedzie prym, a o Adamach, Janach, Maciejach, Rafałach, Tomaszach, Annach czy Hannach po prostu nie wspomnę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To może tak Tyberiusz nada swemu ew. przyszłemu synowi któreś z tych imion: Liżychleb, Warzymiech, Glinojad, Kotojed, B(i)ezdziad, Biezgrosz, Sinianoga, Trzy Jaja, Krzywogłowy, Dymokur, Stanik? Wszystkie jak najbardziej słowiańskie.

Co jest "debilnego" w imieniu wymyślonym przez Jonathana Swifta - "Cadenus i Vanessa"?

Ależ za patrona można obrać sobie nie tylko świętych, mamy już w tym pewne tradycje, np. nadanie córce imienia: Stalina, Lenina, Leninira, Elektrolenina, Traktorina, Waterpieżekosma...

Bardziej słowiańskie jest Łopata, Miech czy Włócznia...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Bardziej słowiańskie przykłady: czego?

Bo chyba nie imion, a z "łopatą" to może być taki kłopot, że wcale nie musi być to słowo pochodzące z dawnej słowiańszczyzny (: wątek turecki).

To jakie są najstarsze poświadczenia imion: "Łopata, Miech czy Włócznia"?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.