Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Matura 2009

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

O maturze z historii mamy już kilka tematów, ale warto założyć i taki ogólny ;) Jak nastroje, wrażenia, czyli o maturze 2009 ogólnie...

A tak przed poniedziałkową maturą z polskiego: http://www.youtube.com/watch?v=WKK91zV9E74

Co prawda piosenka ma znacznie głębszy sens, niż egzamin, ale sądzę, że mimo wszystko nadaje się tutaj :) Wszystkiego najlepszego, połamania piór... i żebyście za jakiś czas wspominali maturę, jako miły etap życia. Powodzenia!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia jutro na maturze z j. polskiego!

Mam przeczucie, że będzie Gombrowicz ; )

Oby wypracowania i klucz okazały się dla was łaskawe : )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
giskan   

No mam nadzieję, że wszystko pójdzie dobrze. Ja mam takiego pecha że w ciągu 5 dni mam 4 egzaminy ;P

pon-polski

wt-ang

sr- nic

czw-polski ustny

pt-geografia roz.

z jednej strony chciałbym zeby bylo jeszcze troche czasu do matur, a z 2 strony chciałbym mieć to już za sobą

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"Pan Tadeusz" i "Chłopi"

W wypracowaniu na podstawie fragmentu "Chłopów" Władysława Reymonta należało scharakteryzować starego Bylicę i to, jaki stosunek miał do córek.

Natomiast w wypracowaniu na podstawie czterech fragmentów "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza należało porównać dwie bohaterki Telimenę i Zosię.

Jeśli chodzi o mnie to myślę, że temat z "Pana Tadeusza" był stosunkowo łatwy i chyba nie powinien sprawiać większych trudności. Zwłaszcza, że "Pana Tadeusza" raczej czytają wszyscy : )

Natomiast na maturze rozszerzonej były utwory Myśliwskiego i Kochanowskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bryśka   

A ja uważam ,że wcale nie był taki łatwy...i dużo osób może polec.

Wiesz czytanie ,czytaniem...

Hm..a czy czytają wszyscy to bym się kłóciła ale to już indywidualna sprawa każdego.

Jak dla mnie tematy maturalne wcale nie były łatwe...trzeba było się wykazać dużą znajomością lektury...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"Chłopów" wiem, że ludzie nie lubią i mało kto ich czyta, natomiast z "Panem Tadeuszem" odwrotnie, to się bardzo przyjemnie czyta, nie ma problemu ze zrozumieniem treści, a ponadto już w gim. się mówi o tym utworze. Wreszcie w LO sporo się mu czasu poświęca. W dodatku jeśli były 4 teksty, to za samo ich dokładnie zestawienie i porównanie ma się na pewno tyle punktów, że do zdania wystarczy, bo są wszak jeszcze punkty za formę. Wreszcie te bohaterki są tak różne, że średnia znajomość lektury wystarczy wg mnie by sobie coś przypomnieć i ponad te fragmenty napisać. Ja pisałem kilka lat temu podobne, też trzeba było zestawić dwie postacie i były dwa fragmenty. Wystarczyło każde zdanie zinterpretować, by mieć wg klucz mnóstwo punktów za treść.

Drugiego wypracowania natomiast na pewno bym się nie podjął.

Pierwszy egzamin zawsze jest najgorszy, teraz napięcie czy nerwy winny tylko spadać. Zwłaszcza, że jutro jeśli ktoś pisze podstawowy angielski to ma naprawdę relaksującą maturę : )

Cieszcie się, że nie macie jeszcze obowiązkowej matematyki, bo zapewne jutro byście ją pisali... : )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
giskan   

Kto nie pisze matematyki ten nie pisze ;/

Haha ja miałem księdza w komisji, więc może dostane na samym początku jakieś "fory" ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

W sumie z poziomu podstawowego oba wypracowania dość proste, chociaż jak dla mnie Pan Tadeusz przyjemniejszy do pisania. Z poziomu rozszerzonego wypracowanie też nie wydaje się specjalnie trudne (zwłaszcza wiersze dość proste do porównania), mam wrażenie, że w tym roku matura z polskiego była ciut prostsza od tej, którą sam pisałem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Albinosie nie przesadzaj porównanie matek było zadaniem banalnym. Gorzej jeśli chodzi o zadania testowe, one wg mnie u nas były trudne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Ale ja porównuję oba poziomy. Z tego co pamiętam, poziom rozszerzony był jednak trudniejszy niż w tym roku, przynajmniej jak dla mnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe i jednoznaczne wnioski:

- Kpina. By zdać taką maturę trzeba jedynie umieć czytać - ocenia Renata Jarosz, polonistka VIII LO.

Małgorzata Niemczyńska, była polonistka II krakowskiego LO, jako nauczyciel ma z sobą 15 matur. - Z roku na rok ich poziom był coraz słabszy, ale czegoś takiego jeszcze nie było. To zadania na poziome szkoły podstawowej!

http://miasta.gazeta.pl/krakow/1,35798,657...zbyt_latwa.html

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wołodia   

Może i dobrze że matura z polskiego taka prosta była bo jeszcze by ktoś oblał. Nie wszyscy są urodzonymi humanistami, a temat z "Pana Tadeusza" był, że tak się wyrażę "ekologiczny". Angielski też prościzna, a rosyjski ustny to był śmiech na sali normalnie, oby tylko tak dalej. Przyszły tydzień będzie najgorszy historia + matma :-(

- Kpina. By zdać taką maturę trzeba jedynie umieć czytać - ocenia Renata Jarosz, polonistka VIII LO.

A czego ona oczekiwała wszak każdy musi to zdac, matematyka za rok tez pewnie będzie banalna

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
giskan   

Właśnie wróciłem z matury ustnej z języka polskiego i jestem bardzo zadowolony. W sumie to z tych osób które prezentowały swe prace, to tylko 2 osoby nie zdały. Najlepsze jest to, ze jeden z nich został oceniony na 0%.

Tak szczerze mówiąc to, żeby nie zdać matury ustnej trzeba być naprawdę "tępym" (a teoretycznie tacy ludzie się nie powinni znaleźć w ostatniej klasie szkoły ponad gimnazjalnej ), albo być Leniem, przez duże "L".

Edytowane przez giskan

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.