Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Dlaczego Stalin uderzył 17 września?

Rekomendowane odpowiedzi

Dlaczego Stalin uderzył 17 września, a nie 1 września wraz z III Rzeszą?

Przypuszczalne powody to:

1. Kłopoty z Japonią - konflikt zbrojny w Mongolii zlikwidowany zostanie dopiero 15 września przez podpisanie zawieszenia broni.

2. Brak militarnego przygotowania Kremla.

3. Obawy przed zbyt szybkim zakończeniem wojny, tzn. przed wciągnięciem do wojny Francji i Anglii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Qdl4ty   
3. Obawy przed zbyt szybkim zakończeniem wojny, tzn. przed wciągnięciem do wojny Francji i Anglii.

Sadze, ze to byl najistotniejszy powod wstrzymania ataku poniewaz Stalin nie utrzymaywal blizszych stosunkow dyplomatycznych z Zachodem ( co zmienilo sie znacznie gdy ZSRR przystapil to koalicji antyhitlerowskiej ).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sell   

Oczywiści ptk 3-

ptk 1 nie ma znaczenia, Polska dysponowała tak marną armią ze w obliczu ataku z 2 stron Stalin nie musiał obawiać się oporu.

ptk2 j.w. Tym bardziej że jeszcze przed wybuchem II wojny na granicy wschodniej RP gromadiły się siły sowieckie- o czym donosił wywiad

Jedynie obawa przed zbrojnym atakiem na UK i Francję ( gdyby korpusy ekspedycyjne tych krajów zopstały wysłane do Polski) mogły powstrzymać Stalina.

Dodatkowo jak wiadomo szefowie dyplomacji Uk i Francji do odstatnich godfzin przed wybuchem wojny namawiali Stalina by ten zawiązał ściślejszy sojusz z ich krajami, czemu??

a dlatego, dlaczego podpisano umowy o militarnej pomocy między UK i Francją a Polską- czyli dflatego by nakłonić Hitlera do ataku na Polskę zamiast na Francję. Hitler b ostraożnie poczynał sobie w przededniu wojny- gdy wywiady zaczęły donosić o planowanym ataku na Francję( a głównie dane te pochodziły od nadwyraz wiarygodnego CAnarisa i jego współpracowników) demokracja Zachodnia wymyśliła fortel który wiązał Hitlerowi ręce, sojusz z Polską jasno pokazywał że atak na Francję rozpocznie wojnę na II fronty( nikt nie mógł mieć wiątpliwości że Polacy wywiążą się z umowy- nawet mimo Becka jako szefa Polskiego MSW). Francja zaś dawała do zrozumienia że linia maginotta pozwoli jej spokojnie przyglądać się poczynanią Niemiec na wschodzie.

Konsultację zaś zachodu z ZSRR nie mogły dojść do skutku, bowiem jeszcze przed ich zakończeniem pakt Lwentrop-mołotow był faktem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem,stalin wstrzymał sie z atakiem z powodu podpisanie paktu polski z w.b. oraz polski z francja,wystrzaszył sie troszke zachodu,czekał na to co bedzie robił adolf i dopiero po tych kilkunastu dniach widąc biernosc aliantów zaatakował.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Stalin zdawał sobie sprawę, że wojna wybuchnie, zastanawiał sie tylko, jakie ZSRR wyciągnie doraźne korzyści z tego faktu? I prpozycja Hitlera spadła mu jak z nieba: oto nadarza się okazja do rewanżu ze znienawidzoną, burżuazyjną Polska za 1920r., dodatkowo z wymierna gratyfikacją: znacznego poszerzenia terytriów sowieckich. Jako chytry gracznie mógl przepuścic takiej okazji - i nie przepuścił.

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
czeslaw   

Dlatego nieuderzył 1 września wraz z Rzeszą bo czekał na reakcje Anglii i Francji. Chciał zobaczeć czy Anglia i Francja wywiażą się ze sojuszniczych zobowiązań gdy Niemcy zaatakowały Polske. Odczekał 2 i pół tygodnia i zobaczył, że zachodni sojusznicy nic uczynić nie zamierzają więc przystąpił do realizacji swojej części układu Ribbentrop-Mołotow. Podobno w tych dniach (1 - 17 września) Hitler bardzo się niecierpliwił kiedy Stalin przyłączy się do wojny.

Wcześniej ktoś użył określenia "Stalin uderzył 17 września...", niewiem czy to dobre określenie. Stalin właściwie nie uderzył, jego wojska w większości po prostu sobie weszły do Polski, do ciężkich walk doszło chyba tylko w Grodnie. W wielu miejscowościach rosyjscy czołgiści w otwartych włazach czołgów byli witani przez miejscową ludność, niektórzy ich nawet dekorowali kwiatami.

Pozdro.

[/scroll]

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ados   

Dekorowali ich kwiatami, ale nie sądzę, że to byli Polacy tylko mniejszość Radziecka. A z tymi bojami to nie tylko Grodno przypomnij sobie bo warto wspomnieć też o Lwowie. A było tak, że Polacy nie walczyli bo myśleli, że Armia Czerwona idzie nam z pomocą. Jak wiesz Polacy ze Związkiem Radzieckim podpisali układ o pokoju. Pozdrawiam :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dembi   

Ja uważam, że Stalin zwlekał z uderzeniem ponieważ chcciła jak najmniejszymi śiłami zdobyć tereny Polskie. Myślał sobie pewnie: ,, Niech Hitler walczy sobie z Polakami, a ja tylko przejme część ziem Polskiech. I tak własnie się stało.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
czeslaw   

Kolega Ados uważa, że określam polskich żołnierzy jako tchórzy, gdyż nie walczyli z Rosjanami? Wcale nie, przecież nasi żołnierze dostali wyraźny rozkaz: Zakaz walki z Sowietami.

pozdro

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ados   

Nie chodziło mi o to lecz po prostu Polacy nie wiedzieli czy mają walczyć gdyż myśleli że Armia Czerwona idzie nam z pomocą nie zrozum mnie źle. A z tym Lwowem to tylko tak napisałem bo sądze że też to była ważna bitwa ze Sowietami Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
A było tak, że Polacy nie walczyli bo myśleli, że Armia Czerwona idzie nam z pomocą. Jak wiesz Polacy ze Związkiem Radzieckim podpisali układ o pokoju

To prawda. Czytałem gdzies opis, że sowieccy żółnierze krzyczeli do naszych "Nie strzelajcie, idziemy wam z pomocą bić germańca", co budziło rzecz jasna konsternację wśród naszych żołnierzy. Bardzo szybko się jednak okazało, co to byli za "sojusznicy"...

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ados   

więc CZESLAW się nie obrażaj bo pisze prawdę chociaż później Polscy żołnierze domyślili się,

że to nieprawda z tym ze idą nam na pomoc Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
czeslaw   

Ja ogóle nie obrażam się... Jeżeli jednak ktoś tak zinterpretował mój list to znaczy, że nie do końca udało mi się ukryć moje kłopoty ze stylistyką, ale staram się...

Niewszyscy Polacy witali z otwartymi ramionami wkraczających Rosjan. Czytałem, że był w Grodnie przypadek, że 13-latek chciał potraktować rosyjski czołg koktajlem Mołotowa. Czołgiści przywiązali go liną i wlekli za czołgiem, w wyniku obrażeń 13 latek zmarł.

Autor tego artykułu nic już nie pisze w jakich okolicznościach ten 13 latek wpadł na taki pomysł, nic też nie pisze skąd ów dzieciak wziął benzyne, która chyba trudno była dostępna w Polsce 1939 i to w czasie wojny. Na pewno za tym wszystkim stał jakiś dorosły tchórzliwy drań, który dał dzieciakowi troche słodyczy, butelke z benzyną i go "poinstruował", a sam wszystko obserwował z ukrycia, gdyż bał się samodzielnie zaprotestować przeciwko obecności Rosjan w Polsce.

Pozdro.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ados   

Niestety tak było że jakiś tchórz nie chciał walczyć tylko wykorzystał dzieciaka. Ale my nic na to nie poradzimy. Pozdrawiam :salut:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomek91   
Ja uważam, że Stalin zwlekał z uderzeniem ponieważ chcciła jak najmniejszymi śiłami zdobyć tereny Polskie. Myślał sobie pewnie: ,, Niech Hitler walczy sobie z Polakami, a ja tylko przejme część ziem Polskiech. I tak własnie się stało.

Nie dokońca się z tobą zgodzę . Stalin miał wprawdzie najliczniejszą armię ale jednak jak pokazały późniejszych bojach w Finlandii nie była ona przygotowana do wojny . Z drugiej jednak strony Niemcy doszli dalej niż zakładał to pakt Ribentrop-Mołotow i granica z Rzeszą był na lini Curzona . Poza tym czy ZSRR nie miał wywiadu ?? Czy nie wiedzieli , że odziały KOP-u były mało liczne ???

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.