Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
redbaron

Hermann von François

Rekomendowane odpowiedzi

redbaron   

Chciałbym Was zachęcić do dyskusji o Hermannie von François. Muszę przyznać, że ciężko mi się wyzwolić z patrzenia na tę postać przez pryzmat starej planszówki "Tannenberg 1914", gdzie jako jedyny miał podwójny modyfikator w razie uczestniczenia w starciu. Czyli krótko mówiąc dla mnie i moich kumpli był wielkim taktykiem. Ale, co ciekawe to chyba jedyny dowódca korpusu w tej bitwie, który nie dostał dowództwa armii na stałe. Bodaj po bitwie dowodził trochę 8 Armią, ale później korpusem. Dlaczego? Czy to przez jego niepokorny charakter? Czy nie tylko nie był dobry, ale był po prostu średni?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Muszę przyznać, że ciężko mi się wyzwolić z patrzenia na tę postać przez pryzmat starej planszówki "Tannenberg 1914", gdzie jako jedyny miał podwójny modyfikator w razie uczestniczenia w starciu.

Też zdarzyło mi się grać ;) . Pamiętam go także z "Sierpniowych salw" B. Tuchman, jako nader dziarskiego generała, który odparował Prittwitzowi, że przerwie działania pod Stołupianami dopiero po pokonaniu Rosjan.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   
Też zdarzyło mi się grać ;) . Pamiętam go także z "Sierpniowych salw" B. Tuchman, jako nader dziarskiego generała, który odparował Prittwitzowi, że przerwie działania pod Stołupianami dopiero po pokonaniu Rosjan.

Tak, ten cytat też mi zapadł głęboko w pamięć. Ale to jednak tylko takie stereotypy raczej. Chociaż jego korpus pod Gorlicami też dobrze się spisał szturmując miasto. Później bodaj dowodził VII Korpusem Rezerwowym o ile dobrze pamiętam.

Chyba był też doktorem nauk humanistycznych, w każdym razie popełnił kilka prac historyczno-wojskowych [u nas w bibliotece UMK są jego "Gorlice" z własnoręcznym podpisem ;) ].

Biografii chyba żadnej sie nie doczekał nawet w Niemczech, a jakieś jego papiery są chyba we Freiburgu razem z papierami korpusu o ile dobrze pamiętam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bodaj po bitwie dowodził trochę 8 Armią, ale później korpusem. Dlaczego? Czy to przez jego niepokorny charakter? Czy nie tylko nie był dobry, ale był po prostu średni?

Może kłania się tu jego niesubordynacja? O ile pamięć mnie nie myli to jego korpus poniosł spore straty w czasie walk, głownie na skutek nieskoordynowanych z resztą sił 8 armii atakow. To że ktoś był dobrym (a przynajmniej odważnym) d-cą korpusu nie czyniło z niego automatycznie dobrego kandydata na d-cę armii, może ktoś w dowodztwie armii niemieckiej chciał uniknąć sytuacji gdy cała armia pod Francois wyłamuje się z planu bitewnego i gna przed siebie na przeciwnika? ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

Tylko, że o ile pamiętam, to właśnie po Tannenbergu i bitwie nad Jeziorami Mazurskimi został on mianowany dowódcą 8 Armii. Hindneburg z Ludendorffem przeszli do 9 Armii i zabrali część sił. Reszta została w Prusach Wschodnich pod nowym dowódcą, którego po miesiącu zmienił Francois - był przez październik jej dowódcą i go zdjęli też. Może testowali w ten sposób - na stosunkowo spokojnym odcinku frontu - kto się nadaje na dowódcę armii, a kto nie? Może właśnie wtedy Francois pokazał wszystkim, że się nie nadaje?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Leuthen   

Dorzucę moją opinię...

Hermann von Francois był według mnie jednym z bardziej agresywnych (i zarazem efektywnych) dowódców niemieckich podczas PWS. Dowodem na to może być fakt, że 14 maja 1915 r. dostał (razem z dowódcą Korpusu Gwardii Pruskiej - gen. Plettenbergiem oraz szefem sztabu 11 Armii, płk. von Seecktem; tego samego dnia Liście Dębowe do PlM dostał dowódca X Korpusu, gen. von Emmich) prestiżowy Pour le Merite za walki w operacji gorlickiej. W 1917 r. doszły Liście Dębowe do PlM.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

Von Francois miał doktorat bodaj - tylko nie wiem z czego, ale pewnie z historii i popełnił kilka dzieł - z pamięci mogę wymienić tylko "Gorlice" oraz "Marneschlacht und Tannenberg".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.