Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Matura z historii - giełda pytań

Rekomendowane odpowiedzi

Egzamin maturalny z historii tuż, tuż zapraszam do dzielenia się waszymi typami, co do tematów maturalnego wypracowania na poziomie rozszerzonym.

Ja stawiam na stosunki Polski, z którymś z sąsiadów na przestrzeni wieków:

- Szwecja

- Rosja

- Turcja

- Litwa

- Czechy

Proponuję sobie dobrze opracować te przekrojówki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
iiks   

Może nie odnośnie tego roku, ale przyszłych, mam takie pytanie - Jak rozłożyć sobie czytanie lektur na wakacje?

Które z wymienionych na stronie są najlepsze?

Najlepiej chyba zacząć od Starożytności i Średniowiecza? Jestem w 1 kl . dopiero, ale jak czytam tematy to stwierdzam, że rozległej wiedzy nie mam, a chcę zdawać maturę rozszerzoną z historii, a i z czytaniem książek historycznych zazwyczaj nie mam problemu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Jak się uczyć, to już omawialiśmy co nieco tutaj: https://forum.historia.org.pl/index.php?showtopic=2563

A że iść trzeba epokami, to w przypadku matury dość oczywiste...

Natomiast co do samego tematu. Jeśli będzie coś z tych państw, które wymieniłeś, to jeszcze będzie można uznać, że matura była łatwa. Osobiście jednak wątpię w to, żeby trafiło się coś z tego zestawu. Rok temu układający egzamin pokazali, że potrafią myśleć tfórczo (błąd zamierzony ;) ), więc dlaczego tym razem, mieliby pójść na łatwiznę? Jak szaleć to po całości.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sebas   

Mi coś koło tej Rosji chodzi po głowie... W sumie to bardzo dobry i ciekawy byłby taki temat ;)

np. Stosunki polsko - rosyjskie w XVI - XVII wieku, a drugi stosunki po II WŚ.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
youpendi   

Mi się wydaje, że nie, skoro w tamtym roku kazali opisać stosunki polsko-węgierskie.. może zrobią coś o II wś w ramach 70. rocznicy wybuchu? ;)

Edytowane przez youpendi

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Rocznice i Wesele, zazwyczaj są pewniakami. Z tym że jak dotąd układający regularnie omijali te tematy. Rok temu były stosunki polsko-węgierskie, dwa lata temu Prusy a Polska, tak więc kolejni sąsiedzi/państwa związane mocno z naszą historią, są jak najbardziej realni/-ne w tym roku. Może to dziwna logika, ale skoro jak dotąd mieliśmy układ geograficzny na osi północ-południe, to może teraz coś ze wschodu albo zachodu?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wołodia   

Nie sądzę aby były to stosunki polsko-szwedzkie bo chyba za mało materiału (za czasów Wazów i ... za czasów Wazów ;) ) bo jesli chodzi o rywalizację Lesczynski vs Sas to raczej niezbyt rozległy temat. Na maturze pilotażowej (jakoś dwa tygodnie temu była) były stosunki polsko-francuskie.

Osobiście obstawiam Rosję lub Turcję

Edytowane przez Wołodia

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

Nie zdziwi mnie nawet najśmiesznejszy temat , wzięty nie wiadomo skąd. Wyobraźnia osób układających pytania i tematy, jest z roku na rok coraz bardziej wybujała. A tak biorac pod uwage moją napoleońską intuicję, to temat będzie : Stosunki Napoleona z Polakami . Płakałbym ze szczęścia na maturce. ;) ,chociaż ta Turcja też coś krąży w powietrzu i myślach maturzystów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Według mnie tym razem spróbują czegoś innego. Nie spodziewałabym się stosunków Polska-ktokolwiek. W tym momencie byłby to już temat przewidywalny, a takiego prawdopodobnie będą chcięli uniknąć. Stawiałabym na pierwszą-drugą wojnę światową z tendencją w górę... Chciaż, co prawda cicho i niepewnie, ale gdzieś tam rodzi się również myśl o średniowieczu...

A ja osobiście mam jednak wielką nadzieję, że będzie coś z tematów: krucjaty, królowie polscy (elekcyjni bądź nie), Napoleon, ewentualnie stosunki Polska-ktoś w XV,XVI lub XVII w. Na wojnach obawiam się, że padnę...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nikłe, acz chyba raz była taka historia dt. średniowiecza, ale tutaj mogę się mylić. Spotkało się to z dużą krytyką, chyba prof. Samsonowicz zabierał głos w obronie maturzystów. Trudno mi sobie przypomnieć szczegół tej historii. Od tamtej pory wypracowania to są jednak raczej przekrojówki niż zagadnienia gospodarczo-społeczne. Zawsze chyba było, co najmniej jedno wypracowanie dt. historii Polski, a najczęściej oba traktują o historii naszego kraju.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

A to przypadkiem nie było z miastami coś związanego?

W tym momencie byłby to już temat przewidywalny, a takiego prawdopodobnie będą chcięli uniknąć.

Stosunki np. polsko-bułgarskie nie będą raczej tematem przewidywalnym ;) A tak na serio, może rzeczywiście zmienią ogólne założenie tematów... W sumie to jak wróżenie z fusów, wpaść można na setki różnych pomysłów, a i tak żaden w niewielkim choćby stopniu nie będzie odpowiadał rzeczywistości.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Mi chodzą po głowie dwa możliwe tematy. Tak jak powiedział Sebas- może być coś z Rosją, chociaż mi się wydaje, że żeby utrudnić życie mogą to powiązać z terenami ukraińskimi. Nawet bym się na taki temat cieszyła. Jednak te zeszłoroczne Węgry nastawiają mnie niezbyt optymistycznie, więc mój drugi typ to stosunki polsko- czeskie. Jeden temat może mieć powiązania z Piastami albo Jagiellonami, a drugi z XX-leciem międzywojennym. Cieszyłabym się na: Napoleon a Polacy.

A to przypadkiem nie było z miastami coś związanego?

Trzy lata temu cała matura rozszerzona była powiązana właśnie z miastami. A tematy wypracowań brzmiały: I. Przedstaw rolę miast w kształtowaniu się gospodarki i kultury średniowiecznej Europy. Poniższy tekst może stanowić inspirację dla Twojej wypowiedzi. II. Scharakteryzuj proces powstawania i rozwoju miast w średniowiecznej Polsce. Poniższy tekst może stanowić inspirację dla Twojej wypowiedzi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.