Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Matura z historii 2009

Rekomendowane odpowiedzi

W temacie wszystko o tegorocznej maturze z historii. Zapraszam do dzielenia się uwagami i refleksjami przed i po napisanym egzaminie.

Kto z was pisze w tym roku maturę z historii?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
giskan   

witam.

ja pisze mature. wybralem sobie temat :różne oblicza rewolucji w literaturze i sztuce. analiza porownawcza dzięł.

zeby nie bylo tylko bezsensownego oftopu to dodam, że przyjąłem koncepcje w której rewolucja to pozytywne zjawisko. postaram sie obronic tą teze chociaz wiem że w literaturze (w tej omawianej w szkole przynajmniej) przewarza tendencja ze rewolucja niesie ze soba tylko negatywne "rzeczy" (folwark zwierzecy, przedwiosnie - chociaz tutaj sie znajdzie pare argumentow za, nie-boska komedia,) ale mysle ze uda mi sie. mam przygotowabych wstepnie kilka dobrych aspektow i powodow by wziaśc rewolucje za cos "dobrego".

żeby sie nie ograniczac tylko do rewolucji zbrojnej wziąlem też "tango" mrożka i "lot nad kukółczym gniazdem (film) jako przyklad rewolucji obyczajowej, mentalnej.

pozdrawiam serdecznie

edit/

mowa tutaj o prezentacji z jezyka polskiego ale jej temat jest powiązany z historią

Edytowane przez giskan

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wołodia   

Ja, ja piszę maturę z historii <wypowiedziane tonem Osła ze Shreka ;)> - właśnie się przez Jasienicę przegrzebuję :-)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Najgorsza jest ta świadomość, że wszyscy są przekonani, że mi dobrze pójdzie. Obecnie, jestem na etapie walki o polskie granice do '22 r. ... Wspaniały rezultat jak na to, że za 3 tygodnie piszę maturę...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Moją słabą stroną przed maturą była historia II RP wzwyż. Najmocniejszy byłem z RON i Jagiellonów. Nic się nie martw myślę, że pytania z tego okresu będą co najwyżej średnio-trudne. Dasz radę. I jeszcze jedno w końcu siebie przekonaj, że Ci dobrze pójdzie, ja szedłem z myślą, że to dłuższa kartkówka, którą z łatwością rozkminię ; )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Jestem histeryczką i nie potrafię tak myśleć. Akurat II RP się nie boję, wojny i okupacji też nie bardzo. Martwię się natomiast najbardziej o to, że jeśli będzie wypracowanie z Piastów bądź Jagiellonów wszystko pomieszam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Najgorsza jest ta świadomość, że wszyscy są przekonani, że mi dobrze pójdzie.

Ci wszyscy mają o tyle dobrze, że patrzą na to z boku. I jeśli mają podstawy do tego żeby tak sądzić, to czemu im nie wierzyć ;) ?

Jestem histeryczką i nie potrafię tak myśleć.

Niewiele znam osób, które spokojnie do tego podchodziły. Ja sam miałem okresy zwątpienia i nadmiernej euforii. Najważniejsze to być spokojnym już na samej maturze.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   
Ci wszyscy mają o tyle dobrze, że patrzą na to z boku. I jeśli mają podstawy do tego żeby tak sądzić, to czemu im nie wierzyć wink.gif ?

Tyle, że oni myślą, że ja się ciągle uczę. A jest 'trochę' inaczej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wołodia   
Obecnie, jestem na etapie walki o polskie granice do '22 r. ... Wspaniały rezultat jak na to, że za 3 tygodnie piszę maturę...

Dzionga proszę nie dobijaj - ja przy Zygmuncie III dopiero jestem :wink: i muszę dobic do IIWŚ bo od niej to wszystko już na zicher umiem ;) Jakaś patologia po prostu

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

hmm... mówimy o dobijaniu? Może włączę się do dyskusji... Ja jestem na początkach XVIII w. (w tej ogólnej i generalnej powtórce), w okresie do I wojny orientuję się mniej więcej (kwestia przypomnienia), ale za to od początku I wojny w górę --> totalne nic.... :/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Pocieszyliście mnie. ;) Ja zaczęłam się skupiać na WOSie teraz, bo u mnie to jest kompletna tragedia i wcale nie przesadzam. A z historii to podczytuję teraz drugi tom RON-u Jasienicy, żeby móc się na coś powołać w razie jakby...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
q-bazz   

W ogólnym rozrachunku bardziej opłaca się mieć dobrze napisaną rozszerzoną maturę z WOS czy z języka polskiego, aby dostać się na bardziej ambitne studia humanistyczne? Dziękuję oraz pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

A to nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zależy jaka uczelnia, jaki kierunek dokładnie. Sprawdź najlepiej na stronie uczelni, każda ma swoje własne wymagania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Jest taki dowcip. Gdy człowiek i pies wychodzą na spacer, to statystycznie każdy z nich ma po trzy nogi;) Tak więc statystyką w tym przypadku radzę się nie sugerować, bo może być błędna. Jeszcze raz powtarzam, sprawdź na stronie danej uczelni, jak to liczy, i sam sobie odpowiedz. To jak z odpowiedzią na pytanie, ile trzeba mieć procent mniej więcej z matury, aby dostać się na jakiś kierunek bez problemu. Wszystko się zmienia, to co jest teraz, za rok może się zmienić.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.