Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Esplendido

Kompania braci

Rekomendowane odpowiedzi

losy kompani braci - kompania E 501 regimentu 101dywizji powietrzno desantowej:

od normandii do orlego gniazda.

czy ktos może pamięta jak to było?bierzemy pod uwage książke jak i serial :P)) miłej zabawy :]]]

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"To żołnierze dla których Fioletowe Serce było nie odznaczeniem, lecz oznaką specjalności."

Z tego co wiem to pierwszy pułk spadochronowy, eksperyment, sami ochotnic i 3 kompanie E, F, D. Po treningu znaleźli się w Anglii - Aldbourne. Później był D-Day, ale z tego co pamiętam to szło im na początku jak krew z nosa, zestrzelili samolot, pogubili się, ale zdobyli wkońcu jakieś haubice. Zdobyli Carentan wrócili do Anglii i się spili :P. Później była Holandia, a tam zdobycie Eindhoven i pomarańczowej powitanie. Zniszczyli jeszcze dywizje-SS. Pamiętam, że swoje dowódce postrzelił jakiś żołnierz, a ten znalazł się w szpitalu. Następnie były wyczerpujące walki w Niemczech, a rozwiązano ich zaraz po zakończeniu wojn w 1945 r. Tak w skrócie, bo film starałem się oglądać, ale nie wszystkie odcinki mi się udało.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

Odicinki Carentan czyt.(karątą) i Bastogne czyt.(Bastoń) byly popostu wypaśne .

Niedługo kupuje książkę!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

hmm..ksiązke sie fajnie czyta (czytałem 4razy) jest tam kilka rzeczy których nie ma w filmie (serialu) ale w filmie jest wiecej szczegółów, T.Hanks znalał wiecej tych drobnych szczegółów których nie odnalazł S.Ambrose, ale jezeli oglądałes film i sie podobał to książka jest podtstawa.

[ Dodano: 2006-07-23, 19:22 ]

" Od chwili tej do końca świata

...a pamięci ludzkiej będziemy żyć:

my, wybrańców garść,

...kompania braci"

Henryk V

William Szekspir

"Kompania E 506 pułku piechoty spadachronowej 101 Dywizji Powietrznodesantowej, narodziła się w lipcu 1942 roku w Toccoa w stanie Georgia. Jej istnienie dobiegło niemal równo trzy lata później, w austriackim Zell am See. W ciągu tych trzech lat jej żołnierze widzieli więcej, przeżyli więcej i dali z siebie więcej, niż większość ludzi widzi,przeżywa i daje z siebie w ciągu całego życia.

Uznali armię taką, jaką poznali, za instytucję nudną, nieczułą, pełną bezmyślnego zupactwa, i nauczyli się jej nienawidzic. Poznali brzydotę, zniszczenie i śmierć - nierozerwalnie związane z walką, i je także nienawidzili.

Wszystko było dla nich lepsze nic ta krwawa rzeź,brud i smród, niemożliwe do spełnienia wymagania stawiane ciału - wszystko, poza zawodem, jaki sprawili by kolegom. Bo odnaleźli na wojnie najbliższe braterswo, jakie kiedykolwiek poznali. Odkryli radość samozapracia, poświęcenia siebie i swojej wygody dla innych. Przekonali się, że mogą pokochać zupełnie obcego faceta, z którym dzielili okop, bardziej od samego siebie. Zobaczyli na własne oczy,jak ludzie kochający życie podnad wszystko, oddawali je za innych bez mrugnięcia okiem.

Mieli trzech dowódców, których niezapomną: Herberta Sobela, Richarda Wintersa i Ronalda Spiersa. Każdy z nich pozostawił swój ślad, ale Winters, który był z kompanią od pierwszego do ostatniego z jej tysiąca dziewiędziesięciu pięciu dni istnienia, miał na nich największy wpły. Dla kombatantów kompani E to zawsze była i będzie kompania Dicka Wintersa.(...) To wspaniałe poczucie wspólnoty, bliskości, elitarności wzięło swój początek pod żelaznym kułakiem kapitana Sobela w Toccoa. Pod jego rządami żołnierze przekonali się, że tylko w najbliższej wspólnocie uda im sięprzeżyć. Po stresach szkolenia nadeszły stresy walki w Normandii, gdzie działania kompani umożliwiły zdobycie przejść wiodących w głąb lądu z odcinka desantowego Utha i w konsekwencji powodzenie ważnej części całej operacji. Nagrodą za ten sukces były kolejne trudne zadania. Kompania E dostawała je bez przerwy w Normandii, Holandii, pod Bastogne, w Niemczech.

Nadzwyczajna więź pomiędzy żołnierzami kompani E, która powstała w wyniku wszystkich wspólnie przeżytych stresów, przetrwała wojnę i lata jakie po niej przyszły"

"Kompania braci - Od Normandii do Orlego Gniazda Hitlera" - Stephen E.Ambrose

[ Dodano: 2006-08-25, 21:52 ]

jeżeli kogos by interesowała cała ksiązka - to co jakis czas mógłbym tu wrzucać jakies fragmenty książki :-))) czekam na komentarze tego pomysło :-)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Camel   

Myślę, że wszyscy zainteresowani tym tematem posiadają na własność książkę, bądź też film.

A tak szczerze to masz książkę w pdfie czy "w oprawce" ?? (chodzi mi o to czy nie szkoda czasu na przepisywanie :mrgreen: :mrgreen: )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

w oprawce :-) a powiedz mi ile to czas ? :) to pisałem poniezej 10minut :-) a z tymi ksiązkami to nie jest tak łatwo :P bądz co bądz rządają sovie za nia 45zł :////

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Zawsze się zastanawiałem co jest takiego w kompanii E 506 PPS 101 DPD, ze jest tak wychwalana pod niebiosa przez ludzi. Dla mnie jest to nie fair w stosunku do innych świetnych nie tylko kompanii, ale także całych batalionów, pułków czy nawet dywizji, ze ciągle się mówi właśnie o tej kompanii i w szerszym kontekście o 101 DPD, przecież było tyle innych równie dobrych, a nawet znacznie lepszych formacji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak w innych kompaniach ale akurat w EASY company żołnierz oddawał życie za drugiego-bez mrugnięcia okiem, ot tak. easy kompany miala najlepsze osiągnięcia-co było wynikiem wręcz katowania w czasie szkolenia przez dowódce kompani-Sobel'a.

wystarczy sie skupic na działąniach tej kompani chociazby pod Bastogne zeby to zrozumiec. Drugim argumentem - dlaczego o nich najwiecej sie mowi - jest to że sam Spielberg i Hanks nakrecili o nich film,,,

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
nie wiem jak w innych kompaniach ale akurat w EASY company żołnierz oddawał życie za drugiego-bez mrugnięcia okiem, ot tak. easy kompany miala najlepsze osiągnięcia-co było wynikiem wręcz katowania w czasie szkolenia przez dowódce kompani-Sobel'a.

wystarczy sie skupic na działąniach tej kompani chociazby pod Bastogne zeby to zrozumiec. Drugim argumentem - dlaczego o nich najwiecej sie mowi - jest to że sam Spielberg i Hanks nakrecili o nich film,,,

Kolega to przepraszam bardzo ale skupia się tylko na kompani E 506 PPS 101 DPD jeśli chodzi o II WŚ? Bo gdyby kolega się zainteresował szerzej tym tematem to zauważyłby, ze tak było praktycznie we wszystkich kompaniach. Twoja genialna Easy nie była tutaj jakimś wspaniałym wyjatkiem. Co do treningu. Każda kompania przechodziła taki sam trening więc argument żaden. Co do Bastogne, to że tam byli to nie znaczy że są najlepsi i w ogóle. To amerykańska propaganda zrobiła z Bastogne symbol bohaterskiej obrony, więc nie zachwycaj się tak ową kompanią, bo takich były setki, jeśli nie tysiące.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Każda kompania przechodziła taki sam trening więc argument żaden

poczytaj albo obejrzyj serial - jak wyglądał terning inncy (chciazby A,B,C,D, czy D) a jak wyglądał trening kompani E =]

To amerykańska propaganda zrobiła z Bastogne symbol bohaterskiej obrony, więc nie zachwycaj się tak ową kompanią, bo takich były setki, jeśli nie tysiące.
moze maksymalnie podczas 2 wojny swiatowej byol takich kilka-ale i wto wątpie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
poczytaj albo obejrzyj serial - jak wyglądał terning inncy (chciazby A,B,C,D, czy D) a jak wyglądał trening kompani E =]

Czytałem o oglądałem, jakoś mnie to nie przekonuje.

moze maksymalnie podczas 2 wojny swiatowej byol takich kilka-ale i wto wątpie.

Jesteś pewien, popatrz sobie na ilość naprawdę wspaniałych dywizji które brały udział w II WŚ. Uważasz, że 82 DPD (dla mnie zdecydowanie lepsza dywizja niż "Krzycząco-skrzeczące orły"), 6 DPD, 7 DL czy też 21 DPz nie miały w swoim składzie równie dobrych kompanii. Weź się zastanów, każda dywizja to kilkanaście kompanii, a takich dywizji, które okazały się być tymi najwspanialszymi w całej II WŚ masz od groma i jeszcze kilka. I nie kłóć się bo to co piszesz to przepraszam bardzo ale są głupoty. Kilka kompani, które są równie dobre, weź mnie nie rozśmieszaj

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   
nie wiem jak w innych kompaniach ale akurat w EASY company żołnierz oddawał życie za drugiego-bez mrugnięcia okiem, ot tak. easy kompany miala najlepsze osiągnięcia-co było wynikiem wręcz katowania w czasie szkolenia przez dowódce kompani-Sobel'a.

wystarczy sie skupic na działąniach tej kompani chociazby pod Bastogne zeby to zrozumiec. Drugim argumentem - dlaczego o nich najwiecej sie mowi - jest to że sam Spielberg i Hanks nakrecili o nich film,,,

Na początek polecam koledze sięgnąć po "Obywateli w mundurach", zanim zacznie pisać takie bzdury o "wyjątkowości" kompanii E 2. Baonu 506. PPS i tak dalej. Albinos wydaje mi się, że napisał wszystko co trzeba, zgadzam się z nim w pełni. Jeśli piszesz o jej osiągnięciach, to mógłbyś przy tym skorzystać z innych źródeł, niż te, które gloryfikują i skupiają się wyłącznie na działaniach w/w kompanii (czyli "Największy Brat" Bonda i "Kompania Braci" Ambrose'a)? Skąd wiesz, jakie inne kompanie miały osiągnięcia w innych batalionach, pułkach, czy dywizjach?? Odnośnie Bastogne- czy tylko kompania E tam walczyła? Już pomijam fakt wyheroizowania bitwy o Bastogne i sztucznego stworzenia legendy tego miejsca przez US Army. Odnośnie filmu- Spielberg mógł nakręcić film o wszystkim i nie należy się tym sugerować, jego wyborem kompanii Easy do zekranizowania jej szlaku bojowego. Gdyby taki sam los spotkał np. kompanię K z 89. DP, również pisałbyś, że jest najlepsza na świecie, co wynika z Twoich wypowiedzi?

moze maksymalnie podczas 2 wojny swiatowej byol takich kilka-ale i wto wątpie.

Żeby się zbytnio nie rozpisywać podam kilka przykładów:

-obrona Monte Cassino przez pododdziały 1. DSS.

-całość działań obronnych prowadzonych przez 7. DL na Krecie

-obrona Ste-Mere-Eglise przez 2. Baon 505. PPS 82. DPD

-obrona wsi Altavilla przez 504. PPS 82. DPD

-całość działań obronnych prowadzonych przez 6. DPD, która zabezpieczała całą lewą flankę inwazyjną w D-Day, odpierając przy tym liczne kontrataki pododdziałów 21. DPanc.

To tak na początek. Pisać dalej?

[ Dodano: 2006-11-24, 23:00 ]

Jeszcze pozwolę się odnieść do wcześniejszego posta:

Zdobyli Carentan

A czy to kompania E samotnie zdobywała Carentan? Do szturmu na miasto wyznaczono kompanię G/327 PPSZ (Piechoty Powietrzno-Szybowcowej), kompanię A/401 PPSZ (obydwie atakowały od północy), oraz 2. Baon/506 PPS (czyli kompanie D, E i F) od północy. Aha, w chwili amerykańskiego ataku, miasta broniła bodajże jedna kompania 6. PPS von der Heydtego.

Później była Holandia, a tam zdobycie Eindhoven i pomarańczowej powitanie.

Może inaczej- wyzwolenie Eindhoven, bo nie słyszałem, by Easy toczyła w mieście jakieś szczególne walki.

Zniszczyli jeszcze dywizje-SS.

Że co? Można wiedzieć, jaką dywizję SS zniszczyła kompania E?

Następnie były wyczerpujące walki w Niemczech,

Gdzie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

oj sorry ale to nie ja pisałem :

nigdy nie twierdziłem ze to najlepsza kompania ale jedna z lepszych - po 2. jako ze spielberg zrobił film o nich to akurat o nich sie rospisje, a odnosnie dywizji SS to chodziło bodajże o Arnhem - tam easy zatłukla troche szkopów z ss

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
nigdy nie twierdziłem ze to najlepsza kompania ale jedna z lepszych

Jedna z kilkuset najlepszych, jak już.

a odnosnie dywizji SS to chodziło bodajże o Arnhem - tam easy zatłukla troche szkopów z ss

Jakie Arnhem człowieku, weź się zastanów zanim napiszesz coś równie mało mądrego. W Arnhem walczyła 1 DPD a nie 101-sza jak już. "Skrzeczące/krzyczące orły" walczyły w Eindhoven i Son. I to głównie z 1 Armią Spadochronową Studenta a nie z II Korpusem Pancernym SS.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

miedzy Driel a Opheusden CZŁOWIEKU. wiec to nie było Arnhem wybacz - to było jakies 10km od Arnhem - wybacz <lol2> CZłOWIEKU <lol2> buhahaha:D

[ Dodano: 2006-11-25, 15:07 ]

Jedna z kilkuset najlepszych, jak już.

tak, kazdy ma swój świat...

[ Dodano: 2006-11-25, 15:08 ]

Spadochronową Studenta a nie z II Korpusem Pancernym SS.

a kto pisał o KORPUSIE PANCERNYM ?! co ty wróżka jestes czy co?! gdzie tu ktos napisał o KORPUSIE PANCERNYM ?!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.