Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
highlander

wielki herb Sapiehów

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , spedziłem na googlowaniu 6 godzin i nie znalazłem odpowiedzi na nurtujace mnie pytanie , moze ktoś z Was bedzie znał odpowiedz . Do rzeczy :

Grand_COA_of_Sapiega_family_(Lithuania).png

oto wielki herb rodziny Sapiehów składajacy z czterech herbów : Lis , Pogoń , Godula (chyba , ale mniejsza z tym) i .......... no własnie co to za czwarty herb czyli reka przebita strzała ? nigdzie nie moge czegos takiego znalesc :/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

To nie są cztery herby, ale jeden.

Herb polski dwudzielny w pas w polu czerwonym. Od czoła trzy tarcze. Tarcza po prawej stronie w polu czarnym trzy złote lilie andegaweńskie. Pośrodku w polu czerwonym rogacina przekrzyżowana dwukrotnie. Tarcza od lewej strony w polu brązowym prawica zbrojna przeszyta złotą strzałą ku podstawie. Od podstawy w polu czerwonym biały rycerz zwrócony w prawo z szarżującym mieczem na białym koniu zwróconym w prawo.

Coś w tym rodzaju (trochę błędów w blansowaniu może być, bo dopiero się edukuję w blansowaniu herbów).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Kadrinazi, przecie zblansowałem ten element... zbrojna prawica przeszyta złotą strzałą skierowaną ku podstawie. : /

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za pomoc i za linka , choc nie bardzo rozumiem wschodni jezyk to chyba pisze tam ze nieznane jest pochodzenie i nazwa tego rysunku ; no własnie moze to byc samodzielny herb ?

31dd78074bcf27f6.jpg

jest to jeden z czterech rysunków na sklepieniu w baszcie Szlacheckiej na zamku w Krasiczynie , trzy kolejne takie same przedstawiaja lilie , pogoń i lisa . Czy to sa 4 oddzielne herby czy tylko jeden rozłozony na czesci ?

Pytanie wzieło sie z tego ze w internecie przy opisie zamku pojawia sie takie zdanie : " Na sklepieniu do dziś można zobaczyć herby rodzin związanych z właścicielami Krasiczyna "

Nie mam pojecia o historii i tylko tak na chwile zainterosowałem sie tym przypadkiem ;) pozdrawiam :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Ten pierwszy herb jest na pewno jednym złożonym z kilku pól na swojej tarczy. Ten drugi herb (w czerwonym tle zbrojna prawica z przeszytą strzałą zwróconą ku podstawie). Przynajmniej w tych co podałeś tutaj w obrazkach. Trzeba zajrzeć do herbarza, tam są wszystkie herby.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
eginthen   

Witam ;) polecam w poszukiwaniach wiadomosci o herbach ksiazke napisana przez Juliusza Ostrowskiego pt ; Ksiega herbowa rodow polskich . . Oczywistym jest , ze XVIII /XIX wieku istnialo kilka linii rodu Sapiehow , no; Tytul ksiazat Rzeszy zostal nadany przez cesarza Leopolda , 14 wrzesnia 1700 roku tylko linii czerejskiej (rozanskiej ) Sapiehow , stosowny dyplom zaginal jednak wsrod zawieruchy wojennejw 1765 roku ... dlatego prawdopodobnym jest ze linia owa uzyskala pozniej potwierdzenie i ,, nowy herb,, ?? tylko czy to jest ten herb i ta linia to juz jest istny puzzel :)

pozdr .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Co do tej "ręki"... to można ją było spotkać w herbie rodu Slizien (Ślizen):

"Świat powinien być na tarczy, jak go zwyczajnie z krzyżem malują, ale bez pasa na nim, na hełmie trzy pióra strusie, tsk go opisuje MS. Ks. Kojał. alem ja widział w dedykacyi pewnej książki, że na hełmie z korony powinna wychodzić ręka do góry wyciągniona, przecież trochę w łokciu zgięta, przez której łokieć strzała przechodzi, z lewej ręki tarczy, na prawą, z dołu w górę trochę. Tym się herbem pieczętują Slizieniowie w księztwie Litewskiem".

/"Herbarz polski Kaspra Niesieckiego, s. j: powiększony dodatkami...", wyd. J.N. Bobrowicz, Lipsk 1841, T. VIII, s. 26 i n./

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.