Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
maxgall

Ksiażka którą chciał(a)bym przeczytać

Rekomendowane odpowiedzi

Taaa, wiem że ta praca istnieje, ale nie spotkałem się z jej reedycją, tak jak to się stało z tomem '1600-1602'.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Drodzy Panowie, wydaje mi się, że z reedycją części 1603-1604 się nie spotkaliśmy, bo to po prostu nie ta skala. O wojnie w latach 1600-1602 Herbst napisał książkę, o wojnie w latach 1603-1604 - artykuł (w: Studia Historica w 35-lecie pracy naukowej Henryka Łowmiańskiego, Warszawa 1958, s. 295-307). Herbst już szerszy artykuł napisał o samej kampanii letniej 1601 (w: Przegląd Historyczno-Wojskowy, t. IV, Warszawa 1931, s. 199-234).

I jeszcze jedno, po przeczytaniu 100 stron O Kreml i Smoleńszczyznę W. Polaka uważam, że ten autor powinien zająć się opisem lat 1612-1618.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   

Tofiku, jesteś nieoceniony - teraz przynajmniej wiem czego szukać!

Dotychczas błądziłem poszukując autonomicznej publikacji - jak to przypisy i bibliografie mogą czasami zwodzić człowieka ;)

I jeszcze jedno, po przeczytaniu 100 stron O Kreml i Smoleńszczyznę W. Polaka uważam, że ten autor powinien zająć się opisem lat 1612-1618.

Masz na myśli opisanie stosunków z Moskwą czy sutuacji w "całej" RON?

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Masz na myśli opisanie stosunków z Moskwą czy sutuacji w "całej" RON?

Prędzej to pierwsze.

Ale co to znaczy w "całej" RON? ;) Bo jeśli chodzi o stosunek szlachty do awantury, to poruszał ten temat już J. Maciszewski (Polska a Moskwa 1603-1618), jeśli chodzi o stosunki z konfederacjami to poruszali ten problem m.in. A. Prochaska, J. Besala (w swoich biografiach Żółkiewskiego), ale jakichś monografii walk i stosunków z lat 1613-1618 się nie uświadczy... Nie wiem jak jest jeszcze z Królem i carem Wisnera, ale nigdzie nie można tego dostać (nawet w wydawnictwie).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   
Ale co to znaczy w "całej" RON?

Całej RON, czyli również (oprócz działań "na kierunku" Moskiewskim) północ (trwający z małymi przerwami konflikt ze Szwecją), południu (Turcja wraz krajami lennymi) oraz stosunki z Cesarstwem.

W takim przypadku wyszłaby z tego niezła cegła (sie rozmarzyłem :P ). Chociaż przydało by się takie całościowe opracowanie - analiza pojedynczych "konfliktów" czy bitew bez całościowego spojrzenia na sytuację RON w tym okresie może prowadzić na manowce ;)

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A ja bym chciał przeczytać książki, które ukazały się już - daawno temu i w związku z tym są białymi krukami.

Marius Daille, La bataille de Montdidier, Paris 1922

Baur de Betaz (u.a. Bearb.): Die Luftstreitkräfte in der Abwehrschlacht zwischen Somme und Oise vom 8. bis 12.August 1918,

R. Hnaslian, Der deutsche Gasangriff bei Ypern am 22.April 1915,

J. Mordacq, Le Drame sur l'Yser

Może ktoś ma przypadkiem i mógłby choć skserować ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Szarak   

Kadrinazi to chyba jakaś prowokacja ze strony PWS'ów ;)

Żeby nie było totalnego offtopic, to napiszę, że czekam aż pewna księgarnia sprowadzi dla mnie książkę "Rzecz o hetmanie Wyhowskim" Łukasza Ossolińskiego, która wyszła w tym roku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   
Przyłączam się. Na najobszerniejszy opis tej kampanii trafiłem u Podhorodeckiego ("Wazowie w Polsce"), z tego co mi wiadomo, nie ma po polsku jakichś monografii tej wyprawy, nawet w obszerniejszych artykułach typu tych w SMHW.

Udało mi się znaleźć taki tytuł: "Z dziejów wyprawy Zygmunta III do Szwecji w roku 1598. Relacje i Diariusze", Krzysztof Tyszowski, Lwów 1927.

Na razie tylko tytuł, ale być może po odnalezieniu trochę zaspokoi mój (nasz?) apetyt.

pozdr

Edytowane przez maxgall

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   

Pojęcia nie mam, a już żadnego gdzie to można znaleźć ;)

Może to faktycznie też jest część jakiegoś większego zbioru, jak sugerujesz? Tylko jakiego?

Udało mi się tylko znaleźć informację że dr Krzysztof Tyszowski był bibliotekarzem Ossolineum we Lwowie.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mi się marzy:

porządna biografia Łaszcza (może sam się za nią zabiorę, choć nie będę miał dostępu do archiwów)

porządna całościowa monografia wojny moskiewskiej 1654-1667

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.