Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
+Immune+

El-Alamein

Rekomendowane odpowiedzi

riv   
Nie znam danych dot. dziennych transportów z zaopatrzeniem dla Rommla- ale np. w czerwcu 1942 APanc "Afryka" otrzymała zaledwie 3000 ton wobec wymaganych 45 000.

Tak, ale zaopatrzenie dotarło do Afryki, ale problem był z dostarczeniem go dalej.

Co ciekawe, jak się okazuje w krytycznych chwilach DAKu pod El-Alamein w październiku i listopadzie '42 paliwo i amunicja były w Afryce- ale leżały w magazynach w Tobruku, nie docierając na front.

No właśnie. Rommel w ogóle nie zadbał o szlaki zaopatrzeniowe. A z Tripoli faktycznie była jedna droga i to nie utwardzona. Tylko co z tego wynika- Anglicy mieli im te drogi wybudować? To jest ewidentne zaniedbanie Sztabu i dowódcy Africa Korps. Należało zadbać o szlaki komunikacyjne i nikt tego za nich nie zrobi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   
A z Tripoli faktycznie była jedna droga i to nie utwardzona.

Via Balbia była nie utwardzona? Tutaj fotka: http://audiovis.nac.gov.pl/obrazy/PIC_2-2020.jpg

Z tego co się orientuję była to i tak najlepsza droga w Afryce Północnej- wybudowana przez włoskich inżynierów a co jak co, ale w tym fachu Włosi byli świetni- vide fortyfikacje Tobruku.

Niemniej faktem jest, że wobec tak poważnego problemu nie docierania zaopatrzenia na front dowództwo APanc "Afryka" powinno zadbać o zorganizowanie kolejnych szlaków zaopatrzeniowych. I zadbać o ich ochronę.

Szkopuł jest w tym , że 90 DLek. miała obejść umocniony box El -Alamein a w praktyce weszła prosto w niego.

Z jakiego powodu tak się stało? Czy przyczyną była burza piaskowa, która rozpętała się na obszarze działań wojennych?

-"Manhood", "Bacon" i "Splendour". Niestety nieudane.

Mógłbyś w skrócie przybliżyć mi te operacje?

Właśnie to Deir El Shein. Uporczywie bronione przez Hindusów umożliwiło kontratak resztek brytyjskich brygad pancernych i wejście 9 DP ( australijskiej).

Wracając do Twojego wcześniejszego wpisu, można powiedzieć, że gdyby Deir El Shein nie trzymało się tak dzielnie, to Nehring miałby pod Ruweisatem nie tak wcale trudną robotę i może dopiąłby swojego celu- wyszedł na tyły XIII KA.

Dywizja nowozelandzka broniła południowego sektora 8 Armii. W krytycznych dniach 1-3 lipca nie wzięła ona udziału w kluczowych walkach na północy.

Carell pisze, że wchodzący w jej skład 28. Batalion Maorysów 3 lipca, podczas ich ataku wychodzącego z Quaret el Abd, rozpędził DPanc "Ariete" i zdobył całą jej artylerię, tym samym zagrażając odkrytej flance Rommla. Czyli jednak jakiś tam wkład w losy bitwy miała.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
zabs82   
No właśnie. Rommel w ogóle nie zadbał o szlaki zaopatrzeniowe. A z Tripoli faktycznie była jedna droga i to nie utwardzona. Tylko co z tego wynika- Anglicy mieli im te drogi wybudować? To jest ewidentne zaniedbanie Sztabu i dowódcy Africa Korps. Należało zadbać o szlaki komunikacyjne i nikt tego za nich nie zrobi.

Rommel miał zawsze w nosie zaopatrzenie. Liczył, ze zawsze zdobędzie na przeciwniku, aż się przeliczył. A tak nie powinien się według mnie zachowywać d-ca armii.

Problem zaopatrzenia był zawsze taki sam. Wąski front i jedna droga, brak jakichkolwiek możliwości zamaskowania się przed lotnictwem. Teren wprost wymarzony dla "terrorystycznych" ataków na linie zaopatrzeniowe. Jak 8 Armia nacierała na zachód miała ten sam problem. Podejrzewam ( ale to tak prywatnie), że Rommel mógł ogołacać kolumny zaopatrzeniowe PAA na potrzeby motoryzacji swych oddziałów na pierwszej linii.

Rommel po 1,5 rocznych walkach powinien uwzględnić to w swych kalkulacjach, ale mu nie wyszło.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   
A jak to się miało u Niemców? Nie znam stanów liczebnych DAKu i Włochów, niemniej posiadam takie oto dane liczbowe dotyczące sprzętu (stan na końcówkę czerwca 1942): 55 czołgów, 15 wozów rozpoznawczych, 77 dział artyleryjskich i 65 dział ppanc. Dodatkowo znacznym problemem było lotnictwo Kesselringa, a raczej jego brak nad obszarem działań wojennych + nadwyrężone linie zaopatrzeniowe.

Ja znam troche inne dane:

Pozycji spod El- Alamein miało bronić 108 tys. żołnierzy niemieckich i włoskich zgrupowanych w 14 dywizjach (4 pancerne, 2 zmotoryzowane i 8 piechoty), 460 dział (w tym 86 zdobytych w czasie kampanii rosyjskiej dział 76,2 mm), 850 dział przeciwpancernych, 496 czołgów wraz ze 192 wozami pancernymi, wspartymi 350 samolotami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   
Ja znam troche inne dane:

Pozycji spod El- Alamein miało bronić 108 tys. żołnierzy niemieckich i włoskich zgrupowanych w 14 dywizjach (4 pancerne, 2 zmotoryzowane i 8 piechoty), 460 dział (w tym 86 zdobytych w czasie kampanii rosyjskiej dział 76,2 mm), 850 dział przeciwpancernych, 496 czołgów wraz ze 192 wozami pancernymi, wspartymi 350 samolotami.

Mi jednak chodziło o I bitwę pod El-Alamein, 1-3 lipca 1942 rok. Ty natomiast, o ile mi się wydaję, podajesz stany na okres operacji "Lightfoot".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
zabs82   
Wracając do Twojego wcześniejszego wpisu, można powiedzieć, że gdyby Deir El Shein nie trzymało się tak dzielnie, to Nehring miałby pod Ruweisatem nie tak wcale trudną robotę i może dopiąłby swojego celu- wyszedł na tyły XIII KA.

Bo dokładnie taki był plan!!!! I dlatego właśnie kładę nacisk w mych teoriach na te krytyczne dni 1-2 lipca i Deir el Shein.

Bacon - nocny atak (14/15 lipca 1942) ana wzgórze Ruweisat wykonany przez 4. i 5 nowozel. BP ,atak miały wspierać dwie brytyjksie BPanc 2. i 22. .Po kontrataku 15 DPanc. "Oś" odzyskała wzgórze.

Slendour - atak z 22 lipca 26. austr BP na Tel el Eisa podczas którego pośmiertnie zdobył Arthur S. Gurthey zdobył VC. Sukces pod Tel El EISa umożliwił tego samego dnia wieczorem 24.austr BP atak na wzgórze Ruin (Ruin Ridge).

Manhood - atak z 26/27 lipca na wzgórze Ruin (Ruin Ridge) przeprowadzony przez 24. austr BP. Na południe od Ruine Ridge zaatakowała 69.bryt BP. Atak nieudany -słaby plan, zła koordynacja z czołgami, które wpadły na miny

To słowa DanielaIP z innego forum, ale chyba się nie obrazi ;)

Pozycji spod El- Alamein miało bronić 108 tys. żołnierzy niemieckich i włoskich zgrupowanych w 14 dywizjach (4 pancerne, 2 zmotoryzowane i 8 piechoty), 460 dział (w tym 86 zdobytych w czasie kampanii rosyjskiej dział 76,2 mm), 850 dział przeciwpancernych, 496 czołgów wraz ze 192 wozami pancernymi, wspartymi 350 samolotami.

Prawdopodobnie mylisz kolego bitwy. My teraz dywagujemy o pierwszej, lipcowej bitwy pod El Alamein, a ty przedstawiłeś dane z końca października, z tej drugiej "słynniejszej" bitwy

.

Carell pisze, że wchodzący w jej skład 28. Batalion Maorysów 3 lipca, podczas ich ataku wychodzącego z Quaret el Abd, rozpędził DPanc "Ariete" i zdobył całą jej artylerię, tym samym zagrażając odkrytej flance Rommla. Czyli jednak jakiś tam wkład w losy bitwy miała.

A możliwe, możliwe sprawdzę u Barra jak będę w domu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   
Mi jednak chodziło o I bitwę pod El-Alamein, 1-3 lipca 1942 rok. Ty natomiast, o ile mi się wydaję, podajesz stany na okres operacji "Lightfoot".

to wówczas miał Rommel ok ok. 850 czołgów- tak mi się przynajmniej wydaje.

Jakim cudem w ciągu miesiąca dostarczyli by my 500 czołgów? Ale sprawdzę. a skąd masz takie dane?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   
Mi jednak chodziło o I bitwę pod El-Alamein, 1-3 lipca 1942 rok. Ty natomiast, o ile mi się wydaję, podajesz stany na okres operacji "Lightfoot".

to wówczas miał Rommel ok ok. 850 czołgów- tak mi się przynajmniej wydaje.

Jakim cudem w ciągu miesiąca dostarczyli by my 500 czołgów? Ale sprawdzę. a skąd masz takie dane?

Z Carella ("Lisy Pustyni") i Piekałkiewicza ("Wojna w Afryce 1940-43")- dane liczbowe raczej się pokrywają z tym, że ten drugi przedstawił je trochę dokładniejsze.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
zabs82   
to wówczas miał Rommel ok ok. 850 czołgów- tak mi się przynajmniej wydaje.

Jakim cudem w ciągu miesiąca dostarczyli by my 500 czołgów? Ale sprawdzę. a skąd masz takie dane?

Uściślijmy:

Początek lipca mniej jak 100 maszyn. 23 października ( początek "Ligftfoot" to niecałe 500 maszyn). A "po drodze" mamy jeszcze Alem El Halfa.

Myślę, że liczby się zgadzają. Z tej 500-tki tak powiedzmy pół na pół to włoskie i niemieckie.

To piszę z pamięci, ale wydaje mi się, że w tym okresie Malta była bardzo ostro bombardowana i nie była w stanie wykonywać swego "ofensywnego "zadania.

Poza tym front było przez te 3,5 m-ca raczej ustabilizowany, więc był czas na uzupełnienie czołgów.

Pod Alem el Halfa gdy Rommel bardzo szybko przekonał się , że zaskoczenia nie będzie, raczej oszczędzał czołgi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   
Z tej 500-tki tak powiedzmy pół na pół to włoskie i niemieckie.

Piekałkiewicz podaje stan czołgów Osi w Afryce na październik '42 na 489 maszyn: 211 niemieckich i 278 włoskich.

To piszę z pamięci, ale wydaje mi się, że w tym okresie Malta była bardzo ostro bombardowana i nie była w stanie wykonywać swego "ofensywnego "zadania.

Wydaje mi się, że nie. Piszę za "Kesselringiem" Mackseya- ofensywa powietrzna na Maltę 2. Floty Powietrznej trwała podczas wiosny '42. Po 20 marca, kiedy w wyniku skoncentrowanego ataku lotnictwo Osi zdobyło dominację w powietrzu, Malta jako baza wojskowa RAFu rzeczywiście przestała się liczyć. Do 29 kwietnia Brytyjczykom została garstka myśliwców na Malcie. Naloty te mogły chwilowo pomóc usprawnić dostawy zaopatrzenia do Afryki, lecz nie rozwiązywały problemu. Do tego czasu Niemcy stracili ponad 300 maszyn. Dodatkowo w bliskim czasie Kesselring miał utracić 2. Flotę Powietrzną w związku z nową, szykowaną w Rosji ofensywą. 9 maja 1942 dotarły na Maltę z lotniskowców nowe Spity i można powiedzieć, że od tego momentu wyspa znów stała się cierniem w tyłku Kesselringa.

Poza tym front było przez te 3,5 m-ca raczej ustabilizowany, więc był czas na uzupełnienie czołgów.

W tym czasie dotarła też do Afryki BSpad "Ramcke" i 164. Dywizja Lekka.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Ciekawe, ze opisujac zmagania w Afryce w rejonie kanalu nikt nie wspomnial o Jasperze Maskelyne i jego "Magic Gangu".

Byla to przeciez dosyc interesujaca dzialalnosc.

Edytowane przez gregski

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.