Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Achilles

Wojna z najemnikami po I wojnie punickiej

Rekomendowane odpowiedzi

Achilles   

Po pierwszej wojnie punickiej gospodarka Kartaginy została zrujnowana. Ponadto trzeba było wypłacić najmowanym żołnierzom zapłatę za wierność i ofiarność. Niestety to było bezpośrednim powodem "wybuchu" powstania, które okazało się bardzo krwawe w przebiegu.

Jak można było uniknąć tej wojny? Czy Kartagińczycy mieli możliwość negocjowania z Rzymianami mniejszej wartości ofiarowywanego złota? Czy mogłaby istnieć jakaś inna wymówka, w którą uwierzyliby rozgniewani żołnierze? Czy zakończenie tego powstania z obiektywnego punktu widzenia było sprawiedliwe?

Zapraszam do dyskusji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Może najpierw ciut o samej wojnie, przebiegu, wybuchu i innych działaniach - w innym temacie napisałem- w 240/239 do senatu wpłynęła prośba najemników stacjonujących na Sardynii o opiekę którą Rzym, co oczywiste przyjął. Polibiusz (I.88.10) podaje, że Rzym potraktował przygotowania Kartaginy do wyprawy na Sardynię z 237 aC jako atak na państwo rzymskie. Więcej W. L. Carey, Nullus videtur dolo facere. The Roman Seizure of Sardinia in 237 B.C., "Classical Philology" t.91 z.3 (1996), s.202-222.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

P. van Alfen, A Late Third century BC Hoard of sardo-Punic Bronzes (IGCH 2290) [w:] Fides. Contributions to numismatics in Honour of Richard A. Witschanke, pod red. P. van Alfen, G. Bransbourg, M. Armand, Nowy jork 2015, s.127-150 może kilka słów wyjaśnień IGCH to Inventory of Greek Coins Hoard a numerek 2290 - to po prostu pozycja w tymże inwentarzu. Wbrew tytułowi ów skarb nie jest złożony z monet greckich. Został on zakupiony w 1958 roku i wiadomo o nim tylko tyle, że pochodzi z Sardynii. Sporo jednak wskazuje, jeśli idzie o stan monet, że rzeczywiście było to jedno znalezisko gromadne a nie składanka kilku skarbów.

Skarb ten to 59 monet typu SNG Cop 246 i jednej monety SNG Cop 387. Te pierwsze to monety sardo-punickiego typu jeśli idzie o wielkość i ikonografię ale nie wybijane przez Kartagińczyków a przez zbuntowanych najemników na Sardynii. ich ikonografia jest dość typowa dla monet punickich - na rewersie koń w prawo z odwrócona głową, nad nim gwiazda z promieniami, do tego byk i głowa Kory na awersie.

Ta druga moneta jest kartagińska, ma bardzo zbliżona ikonografię i wielkość - oba typy maja średnicę ok 20 mm. Przy czym monety pierwszego typu waza ok 2g podczas gdy te drugiego typu ok 3.66g. Co je jeszcze różni? Dbałość o wykonanie choćby krążków. Te pierwsze liczniejsze w tym skarbie monety są po prostu produktem zbuntowanych oddziałów na Sardynii które wykorzystały jedyne znane sobie wzorce ale z powodu słabości ekonomicznej biły monetę gorszej jakości bo lżejsza.

Spora ciekawostka jest też to, że ta pojedyncza moneta jest nieco młodsza i wybijano ja po 237 aC - co wskazywałoby na to (razem z dużym starciem monet najemników, co wskazuje na ich długą cyrkulację), że rzymianie po zajęciu wyspy czas jakiś jeszcze pozwalali funkcjonować monetom kartagińskim na miejscu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.