Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
gregski

Piraci - cicha wojna u wybrzeży Somalii

Rekomendowane odpowiedzi

gregski   
Kolejny paradoks tego świata. Kosowo - "tak" (przynajmniej dla wielu), Somaliland - "nie".

Też to zauważyłem i dlatego przywołałem ten przykład.

Paradoksalnie, najlepsza sytuacja była, gdy rządzili fundamentaliści z Unii Trybunałów Islamskich (fakt, że chyba w miarę umiarkowani).

Dlaczego "paradoksalnie"? Islamskie prawodawstwo może nam się nie podobać, ale w wielu krajach jest w stanie utrzymać porządek (vide Arabia Saudyjska). Może powinno dotrzeć do „coponiektórych”, że nie wszędzie oczekują demokracji "jak kania dżdżu"?

Już to zrobiono - vide interwencja Etiopii pod koniec 2006 r. Z dyskusyjnym skutkiem.

Oczywiście masz rację, to był taki żart (podobnie jak kilka innych moich komentarzy).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nie, chyba nie. Oddźwięk światowy byłby raczej negatywny i chyba nikt nie chciałby popsuć sobie image.

No tak. Image najważniejszy. Ważniejszy niż to, że zginęłoby od takiego ataku dziesiątki, może setki tysięcy osób.

To jest "mały pikuś", wklep sobie w google hasło "Somalia" i przeczytaj ile tam ludzi ginie dziennie bez udziału Amerykanów.

Wklepałem. I nie widzę?

Tu widzę problem, w obecnej chwili nikt mi nie przychodzi do głowy.

Skoro nie przychodzi ci nic do głowy, to może trochę ciszej nad tymi apelami, które wnioskujesz.

W przeciwnym razie zostają bombardowania. Chłopaki potrenowali na Serbii to może i tam dadzą sobie radę?

Bez komentarza. Co Ci takiego zrobiła tamtejsza ludność, że chcesz ich terytorium zrównać z ziemią?

A co to ma do rzeczy?

To ma bardzo dużo do rzeczy, jeśli chodzi przynajmniej z punktu widzenia Polski. Skoro nie pływają czy z bardzo rzadka pływają tam statki polskiej bandery to nie widzę powodu by się tym jakoś bardziej przejmować.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
Skoro nie pływają czy z bardzo rzadka pływają tam statki polskiej bandery to nie widzę powodu by się tym jakoś bardziej przejmować.

A ja widzę, bo ja tam pływam!

Gdyby sprawę miały załatwić tylko państwa bander statków tam pływających to padłoby na Liberię, Panamę Maltę i Cypr (no może jeszcze Norwegię).

Skąd Ci przyszło do głowy, że bandera ma jakieś znaczenie?

Co Ci takiego zrobiła tamtejsza ludność, że chcesz ich terytorium zrównać z ziemią?

A coś ich kurde nie lubię!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Rezz112   

Nie przejmować... Tak postawa to mi przedrozbiorowego sarmatę przypomina, Carpe Diem żyjmy chwilą.

Trzeba myśleć o przyszłośći, co jak porwą polski statrk to dopiero zaczną myślić o zwiększemiu bezpieczństwa.

TAk samo było z rozbiorami Polski, historia lubi się powtarzać.

Pozdrawiam

Rezz112

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A ja widzę, bo ja tam pływam!

Gdyby sprawę miały załatwić tylko państwa bander statków tam pływających to padłoby na Liberię, Panamę Maltę i Cypr (no może jeszcze Norwegię).

Skąd Ci przyszło do głowy, że bandera ma jakieś znaczenie?

Bo jakby nie miała bandera jakiegoś znaecznie to by jej nie było?

No widzisz, skoro te statki są tam zarejestrowane to niech te państwa się tym przejmują. I armatorzy owych statków skoro wolą pływać pod obcą banderą. Chcą zaoszczędzić? To niech oszczędzają. Nie mogą jednak wtedy oczekiwać żadnej większej opieki ze strony państwa polskiego; na taką opiekę potrzeba pieniędzy, a skarb państwa sam z siebie się nie zapełnia.

A coś ich kurde nie lubię!

Jesteś rasistą?

Edytowane przez NRohirrim

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
Chcą zaoszczędzić? To niech oszczędzają. Nie mogą jednak wtedy oczekiwać żadnej większej opieki ze strony państwa polskiego

;):D:D

A w przeciwnym razie to mógłbym czegokolwiek oczekiwac?

:D:D:D

Jesteś rasistą?

Tak! Nie lubię żółtych!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tak, w przeciwnym razie mógłbyś oczekiwać ochrony ze strony państwa polskiego.

Edytowane przez NRohirrim

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dlaczego "paradoksalnie"? Islamskie prawodawstwo może nam się nie podobać, ale w wielu krajach jest w stanie utrzymać porządek (vide Arabia Saudyjska). Może powinno dotrzeć do ?coponiektórych?, że nie wszędzie oczekują demokracji "jak kania dżdżu"?

Paradoksalnie, bo według wizji świata Busha Juniora zdaje się, że każdy islamista to fundamentalista, a fundamentalista to terrorysta (chyba, że akurat go lubimy i kupuje F-15 czy F-16) ;) .

A tak poza tym - cenna myśl. Choć demokracja sama w sobie - i przy swoich wadach - mi się dosyć podoba... Tym bardziej, że sprawa jest traktowana jakby nader wybiórczo. Jak obcinają ręce i kamienują w imię szariatu, tudzież trzymają naród za twarz, "nasi przyjaciele", to jest OK. Jak to samo robią "ci źli" - to łamią podstawowe prawa człowieka...

No, ale jeżeli kiedyś Czerwonych Khmerów uważało się za prawny rząd Kambodży, aby dopiec Wietnamowi i ZSRR, to co się dziwić już takim zupełnym drobiazgom w polityce supermocarstwa.

Tak! Nie lubię żółtych!

Oj, Gregski - uważałbym, bo nie każdy musi się poznać, że to dowcip (mam nadzieję...).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Wydaje mi się, że tam porządek najłatwiej zrobiłyby kraje islamskie. Amerykanie maja złą reputację a na dodatek są zaangażowani w zbyt wielu miejscach a i nastroje u nich jakby bardziej izolacjonistyczne.

Europejczycy nie maja środków i woli zrobienia czegokolwiek.

Bracia w Allachu byliby dla Somalijczyków najbardziej strawni, ale nie widać na horyzoncie takiego państwa, które mogłoby to zrobić.

Podejrzewam, że ten wrzód dalej będzie ropiał przyprawiając światową gospodarkę o kolosalne straty. Statki mojej firmy pływają teraz do Stanów trzymając się z daleka afrykańskich wybrzeży i omijają Madagaskar od wschodu zamiast przechodzić przez kanał mozambicki. Z powrotem pokonują tą samą trasę zamiast przez morze Śródziemne i kanał Sueski. W efekcie droga do Stanów wynosi 44-45 dni zamiast 34- 35, a droga powrotna 42 zamiast 27.

Historia z Europą jest podobna.

Wystarczy tylko powiedzieć, że dzienny czarter VLCC kosztuje 120-200 tysięcy $ (w zależności od koniunktury).

A płacimy za to my na stacjach benzynowych (i nie tylko)

Oj, Gregski - uważałbym, bo nie każdy musi się poznać, że to dowcip (mam nadzieję...).

Nie martw się, pisząc to sprawdziłem czy nie ma koło mnie jakiegoś Azjaty!

Gdzieś przeczytałem, że są od nas nie tylko bardziej pracowici, ale jeszcze bardziej inteligentni. To już chyba powód, żeby nie lubić zawziętych mądrali?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bracia w Allachu byliby dla Somalijczyków najbardziej strawni, ale nie widać na horyzoncie takiego państwa, które mogłoby to zrobić.

Pytanie co powiedzieliby na to Europejczycy i Ameryka.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Z opoznieniem....

To może bomby atomowe na nich zrzucić od razu? Czy sobie zdajesz sprawę, że to istnieją normalne miasta, wsie i ludność cywilna? Czy nie wystarczy, że we wspomnianej przeze mnie Operacji Mogadiszu z 1993 zostało zamordowanych tam 1000 cywilów?
Tam po stronie tubylczej zgineli wylacznie cywile. Cywilnosc a i czasem maloletniosc nie przeszkadzala im w uzywaniu broni.
Poza tym piraci przetrzymują ponad ćwierć tysiąca zakładników, zgadnij co by się z nimi stało.
Za to teraz jest zakladnikom bosko. Nikt ich nie dreczy, nikt nawet nie mysli o ich ukatrupieniu.
Pragnę też żebyś się odniósł/a do tego, co to Polskę ma obchodzić w ogóle niby? Ile statków pod polską banderą tam przepływa? Prawie żaden, na palcach ręki można policzyć, albo może w ogóle żaden.
Jednym z podstawowych obowiazkow panstwa jest troska o los obywateli na obczyznie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W najnowszym "Morze, statki i okręty" jest spory artykuł K. Kubiaka, związany z piractwem somalijskim (s. 76-81). Autor zajmuje się głównie rolą, którą odgrywają (i zamierzają odgrywać) poszczególne państwa, wysyłając - pod pretekstem zwalczania piractwa - swe siły do regionu.

Rzecz niewątpliwie godna lektury.

Na marginesie - dla mnie nowością była tam podana informacja (na s. 78), że zatopioną przez indyjską fregatę "jednostką piracką" (swego czasu informacje o tym osiągnięciu pojawiały się bodajże nawet na Onecie), był prawdopodobnie tajlandzki trawler rybacki (14 ofiar wśród rybaków).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Właśnie przeczytałem, w „Numiast Telegraph", że Rosjanie organizują wczasy na jachcie w rejonie zatoki Adeńskiej. Kosztuje to nie mało, bo 3500 funtów za dobę. Na pokładzie jest zespół profesjonalnych, odpowiednio uzbrojonych ochroniarzy. Dodatkowo za głupie 5 funtów dziennie możesz wypożyczyć "kałacha" (100 sztuk amunicji kosztuje raptem 7 funciaków).

Pływacie "w te i we wte" z nadzieja, ze ktoś sie na was skusi. Potem zabawa sie zaczyna i masz szansę coś ustrzelić. Nie wiem tylko, czy w razie sukcesu można zabrać do domu głowę upolowanej zwierzyny, aby ją w ramach trofeum powiesić nad kominkiem.

A już myślałem, że nic nie jest mnie w stanie zadziwić!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.