Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Służby specjalnie w II RP

Rekomendowane odpowiedzi

Woj   
Jakie były służby specjalne w II RP? Wreszcie, czy miały jakieś sukcesy?

Czy aby nie za dużo tych nowych tematów tworzonych dla samej idei tworzenia? Na temat tu poruszony są spore ksiazki (nawet i o identycznym z tematem wątku tytule) - stąd trudno rzecz streścić w paru zdaniach.

Choćby dlatego że służb było.. parę, a każda z nich miała na koncie i sukcesy i porażki. Jak to w życiu. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem, ale dziwne, abym się ograniczał w tworzeniu tematów w dziedzinach, które mnie interesują, chciałbym podyskutować lub czegoś się dowiedzieć. Taka publiczna uwaga jest wg mnie wielce nietaktowna takową sugestię można było zawrzeć w PW na które staram się odpowiadać mimo ich dużej ilości adresowanej do mnie.

Ale do rzeczy, co do tych służb owszem było ich kilka:

Biuro Wywiadowcze Ministerstwa Spraw Wewnętrznych

Inspektorat Defensywy Politycznej przy Komendzie Głównej Policji Państwowej

Wydział Informacyjny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych

Oddział II Sztabu Generalnego WP – wywiad i kontrwywiad wojskowy

Niestety informacje o nich są dość lapidarne, a już szczegółów niestety nie mogłem się doszukać.

Co do literatury warto ją podać oczywiście, ale jeszcze lepiej podyskutować o tym jak to z tymi służbami II RP było, bo to, że było jak w życiu nic do tematu nie wnosi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Woj   
Z całym szacunkiem, ale dziwne, abym się ograniczał w tworzeniu tematów w dziedzinach, które mnie interesują,

Ależ bez urazy - oczywiscie! ;)

chciałbym podyskutować lub czegoś się dowiedzieć. Taka publiczna uwaga jest wg mnie wielce nietaktowna takową sugestię można było zawrzeć w PW na które staram się odpowiadać mimo ich dużej ilości adresowanej do mnie.

W takim razie równie publicznie przepraszam. Nie zamierzałem być niegrzeczny. ;)

[a prywatnie zdania nie zmieniam]

Co do literatury warto ją podać oczywiście, ale jeszcze lepiej podyskutować o tym jak to z tymi służbami II RP było, bo to, że było jak w życiu nic do tematu nie wnosi.

Na wszelki wypadek z góry przepraszam...

Może jestem człowiekim starej daty (już?! ;) ), ale w moim pojęciu najpierw wypadało by zapoznać się z literaturą, a potem ewentualnie dyskutować. Na dobry początek może być Andrzej Misiuk, Służby specjalne II Rzeczypospolitej, Warszawa 1998. Nie pozbawione słabości - choćby ze względu na "wszystkoistyczny" charakter - ale jako wstęp całkiem odpowiednie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam pytanie na temat literatury dotyczącej akcji "wózek", o której pisali Kozaczuk (Bitwa o tajemnice) i Misiuk (Służby specjalne II Rzeczypospolitej). Niewtajemniczonym wyjaśnię, że chodziło o przechwytywanie przez polski wywiad poczty przewożonej pociągami tranzytowymi przez Pomorze (Niemcy - Prusy Wschodnie) i fotografowanie tajnej korespondencji. Oddział II miał to robić na tyle skutecznie, że Niemcy podobno dopiero we wrześniu 1939 r. dowiedzieli się jak wiele informacji Polacy przejęli. Niestety poza ogólnymi wiadomościami w tych książkach nie spotkałem się z dokładniejszymi o niej informacjami. Czy ktoś kojarzy może coś na ten temat? Będę wdzięczny za wiadomość.

Pozdrawiam,

kolejowiec

Edytowane przez kolejowiec

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widoczna   

Witam, robię prezentację na temat ,,Działalność tajnych służb II RP poza granicami kraju".Informację jakie znalazłam to:

Biuro Wywiadowcze Ministerstwa Spraw Wewnętrznych

Wydział Informacyjny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych

Inspektorat Defensywy Politycznej przy Komendzie Głównej Policji Państwowej (IDP KGPP)

Oddział II Sztabu Generalnego WP – wywiad i kontrwywiad wojskowy Biuro Szyfrów – Wywiad Radiowy i Kryptologia

Czy o te służby chodzi? Czy są to służby które działały poza granicami kraju?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Organizowaliśmy też grupy dywersyjne. Niemcy, Sowiety, Czechosłowacja i Rumunia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Początkowo akcja miała kryptonim "Ciotka", zmiana nazwy nastąpiła w 1936 r., szef Ekspozytury nr 3 w Bydgoszczy pisał:

"Z uwagi na to,iż określenie 'ciotka' znają już osoby spoza Oddziału II Sztabu Głównego, na przykład funkcjonariusze policji, poczty i straży granicznej, z dniem 4 marca 1936 r.zmieniłem określenie 'ciotka' na określenie 'wózek'. Określenia tego będę stosował tylko w odniesieniu do poczty zagranicznej, badanej w pociągach tranzytowych i poczty gdańskiej. [...] w odniesieniu do poczty krajowej badanej przez Samodzielne Referaty Informacyjne pozostawiam w użyciu dotychczasowym określenie 'ciotka'. Zmianę powyższą motywują koniecznością zachowania jak najdalej idącej konspiracji i tego, tak ważnego źródła wiadomości, jakim jest poczta tranzytowa".

/J. Bochaczek-Trąbka "Z działalności Ekspozytury nr 3 w Bydgoszczy w latach trzydziestych. Akcja 'Wózek'"; "Zeszyty Naukowe WSOWL", Nr 4 (162), 2011; za: CAW, Oddział II SG, sygn. I.303.4.6035, Pismo Jana Żychonia do Szefa Oddziału II SG z dnia27.03.1936 r., k. 32/

Pomysłodawcą miał być kpt. Janusz Rowiński. Pociągi na trasie: Piła – Chojnice – Tczew i na odcinku: Szczecinek – Chojnice – Tczew –Malbork traktowane były jako eksterytorialne, były plombowane, ale jechały bez eskorty - co ułatwiało polskim służbom penetrację.

Można zajrzeć do:

"Bezpieczeństwo Wewnętrzne Drugiej Rzeczypospolitej" red. A. Pepłoński, A. Szymanowicz

"Polski wywiad wojskowy 1918–1945" red. P. Kołakowski, A. Pepłoński

W. Jastrzębski "Major Żychoń i bydgoska ekspozytura wywiadu"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   
Niewtajemniczonym wyjaśnię, że chodziło o przechwytywanie przez polski wywiad poczty przewożonej pociągami tranzytowymi przez Pomorze (Niemcy - Prusy Wschodnie) i fotografowanie tajnej korespondencji. Oddział II miał to robić na tyle skutecznie, że Niemcy podobno dopiero we wrześniu 1939 r. dowiedzieli się jak wiele informacji Polacy przejęli.

Kolejowiec oczywiście nie odpowie.

Zastanawia mnie jednak, czy należy uważać Niemców za idiotów.

Bo tak się niby pisze, że "akcja wózek" była skuteczna.

Literaturkę do tego się dodaje...

Ale - Konkrety skuteczności działania Oddziału II znamy?

Bo ja nie.

Co to całe grzebanie w cudzych bagażach i poczcie cywilnej wniosło?

Nie wiem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A trudno samodzielnie zapoznać się z podaną pracą?

Co do oceny efektów akcji - były dość rozbieżne, vide: opinia majora Tadeusza Nowińskiego.

Przytoczona przeze mnie autorka pisała:

"Akcja „Wózek” przynosiła w pewnych okresach około 60% materiałów wywiadowczych, jakie w ogóle napływały do Oddziału II ze wszystkich placówek wywiadu na Niemcy (płytkiego i głębokiego). W ocenie Wydziału Studiów Oddziału II materiały zawierały informacje o znaczeniu strategicznym (m.in. tajne rozkazy sztabów niemieckich)".

Ze szczegółów wymienia np.:

- plany gry wojennej w Prusach

- listę polskich agentów zlikwidowanych przez Niemców

- nowe wzory uzbrojenia

- roczny bilans pracy kontrwywiadu niemieckiego

- inne tajne dokumenty dowództwa niemieckiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   
Ze szczegółów wymienia np.:

- plany gry wojennej w Prusach

- listę polskich agentów zlikwidowanych przez Niemców

- nowe wzory uzbrojenia

- roczny bilans pracy kontrwywiadu niemieckiego

- inne tajne dokumenty dowództwa niemieckiego.

Ahaa.

Ciekawe rzeczy Niemcy pakowali do pociągów jadących tranzytem przez Polskę.

To, że ktoś coś tam wypisuje (w tym ja), nie powinno nas zwalniać od myślenia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A może poldas powie nam coś więcej o tych działaniach w ramach tej akcji zamiast nas informować o kwestii zwalniania z myślenia.

Jak się nic nie wie i nie chce się skorzystać z podanych opracowań - może lepiej nic nie pisać? To jak z tym tematem o agentach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.