Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ksk

Rozpad sojuszu trzech zaborców Polski

Rekomendowane odpowiedzi

ksk   

Mam pewien problem. Mam wyjaśnić dlaczego sojusz trzech zaborców Polski rozpadł się na przełomie XIX i XX w.

Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć o co w tym chodziło?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

sojusz trzech zaborców rozpadl się finalnie na początku XX w; glównie z powodu nie kontynuowania polityki Bismarcka by Niemcy byly w sojuszu ze wszystkimi.

Tak naprawdę rozpad sojuszu trzech mocarstw nastąpil pod koniec I WŚ. w 1916 okazalo się, że nie ma mięsa armatniego na front, więc zaczęto przekonywać Polaków, że to pod ich berlem [N ; A ; R] Polska będzie jedynie i naprawdę niepodlegla. Realne możliwości by niepodleglość mogla być prawdziwa nastąpila w:

1917 r - rewolucje w Rosji i wybuch wojny domowej w tym kraju lącznie z deklaracją o unieważnieniu rozbiorów

1917 r - deklaracja Wilsona o Polsce i dostępie do morza

1918 - rozpad A-W i wybuch niepokojów w N.

Gdyby wygrala któraś ze stron i Rosja by istniala to uzyskanie niepodleglości byloby znacznie znacznie trudniejsze. Jedynie faktyczny rozpad dwóch krajów zaborczych rozklad trzeciego umożliwily "skonsumowanie" niepodleglości i ustalenie granic państwa w czasie uporczywych wojen w l 1918 - 1921.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.