Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Kto był najlepszym polskim dowódcą II ws?

Najlepszy polski dowódca to:  

62 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • Władysław Anders
      8
    • Tadeusz Kutrzeba
      1
    • Stanisław Maczek
      13
    • Władysław Sikorski
      2
    • Stanisław Sosabowski
      3
    • Wiktor Thommée
      0
    • Franciszek Kleeberg
      0
    • inny jaki?
      5


Rekomendowane odpowiedzi

Moim zdaniem jest to:

Stanisław Maczek

Generał, 1939 d-ca 10. Zmotoryzowanej Brygady Kawalerii, z którą po ciężkich walkach w Małopolsce przeszedł granicę rumuńską. Organizator i d-ca pol. I Dywizji Pancernej w W. Brytanii, uczestnik lądowania w Normandii, bitew we Francji (m.in. pod Falaise), Belgii i Holandii, do dziś ulice miast, które wyzwalali noszą imie I Dyw-pan.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Emjotka   

II WŚ to temat raczej mi obcy :roll: :wink: ,ale mogę powiedzieć,że najbardziej zaciekawili mnie generałowie Stanisław Maczek, Zygmunt Szyszko-Bohusza i Władysław Anders...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Szumo   

A ja dałem głos na Sosabowskiego. Podoba mi się on z charakteru. Nigdy nie był przekonany do Market - Garden. Ogólnie facet mi się podobał. :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Archon45   

Można oddać jeden głos w ankiecie oddałem go dla W.Andersa a dalej w kolejnosci poleciał bym tak Stanisław Maczek i Władysław Sikorski .

pzdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bejdak   

Możecie mnie posądzić o patriotyzm lokalny, ale dla mnie najlepszym dowódcą był mjr. Jan Piwnik ps."Ponury".

Jeden z pierwszych "cichociemnych" zrzucony do kraju 7 listopada 1941 roku. W lecie 1942 r. skierowany przez Komendę Główną Armii Krajowej do "Wachlarza", dowodził II odcinkiem w Równem. Dowódca akcji odbicia z więzieniów w Pińsku (żołnierzy "Wachlarza"). W brawurowej akcji 18 stycznia 1943r. zadanie wykonał i uwolnionych więźniów przetransportował do Warszawy. W marcu tego roku został powołany na komendanta Kedywu w Okręgu Radomsko-Kieleckim Armii Krajowej gdzie podjął pracę nad organizacją dużej jednostki partyzanckiej, która powstała pod nazwą "Zgrupowania Partyzanckie Armii Krajowej Ponury". Latem zgrupowania z powodzeniem wykonały szereg ataków na obiekty wroga i akcji dywersyjnych( m. in. 1.IX.1943 zajęcie miasta Końskie). Zorganizował produkcję Stenów w Suchedniowie. W grudniu 1943r. rozkazem Komendanta Głównego Armii Krajowej został odwołany z dowództwa Zgrupowań i w lutym 1944 r. odkomenderowany do dyspozycji Okręgu "Nowogródek" Armii Krajowej. Początkowo dowodził samodzielnym oddziałem partyzanckim, a następnie VII batalionem 77 p.p. Armii Krajowej. W czasie jednego z udanych ataków na obiekty niemieckie, 16 czerwca 1944 r., poległ pod Jewłaszami. Pośmiertnie został awansowany do stopnia majora; był odznaczony Krzyżem Walecznych dwukrotnie i Krzyżem Virtuti Militari IV klasy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja oddałem głos na Tadeusza Kutrzebę ponieważ był to jedyny trzeźwo myslący polski dowódca w okresie kampanii wrześniowej. Myslę że gdyby to on a nie Rydz-Śmigły był Naczelnym Dowódcą, los Polski mógł potoczyć sie inaczej, a kampania wrzesniowa wcale nie byłaby z góry przegana...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Stanislaw Sosabwoski - dowodzil 1 SBS - walczyl w Holandii.

dokłądniej SOSABOWSKI dowodził SBSP (samodzielna brygada strzelców spadochronowych) w Holandi podczas operacji MARKET-GARDEN,wlaczyli parenascie km. na południe od ARNHEM. :]

[ Dodano: 2006-05-17, 10:40 ]

ja oddałem głos na W.Andersa, robi wrażenie to czego dokonał.Moim zdaniem był najlepszym polskim dowódcą.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomek91   

Postawiłem na Generała Stanisława Maczka. Oprócz bitwy pod Falaise ,było zdobycie Bredy i słynnej bazy U-Bootów Wilhelmmschaven. Jako jedyny z powyższych generałów doczekał wolnej Polski.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Zagłosowałem na Maczka ale ciekawi mnie co by było gdyby rydz-śmigły pozwolił wcześniej kutrzebie zaatakować niemców. Może gdyby udało mu sięna kilkanaście dni wstrzymać niemców to alianci zachodni może by nas wspomogli bardziej wydajnie i wtedy Kutrzeba byłby bohaterem narodowym. A tak mało kto o nim do dziś pamięta. A dodanie tu majora Sucharskiego to jakieś nieporozumienie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
to alianci zachodni może by nas wspomogli bardziej wydajnie

mowisz o Angolach i Francuzikach które sprzedały Słowaków i Austriaków byle by osiągnąc pokoj?<lol> biorąc pod uwage ze to by zaatakowalibysmy III rzesze - to dostalibysmy po uszach od szkopów, angoli, francuzów a i sowieci by cos uszczkęli..

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Człowieczku jak nie wiesz o jakim planie kutrzeby ja mówie to się nie wypowiadaj. Jak ktoś to ładnie ujął nie bądź śmieszny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Sucharski, najlepszy polski dowódca? Jak dla mnie to on tutaj nie pasuje, już prędzej Ducha, Szyszko-Bohusza czy też Kopańskiego bym tutaj widział, ale nie Sucharskiego. Co do mojego głosu to wybrałem generała brygady Stanisława Sosabowskiego, głównie z racji mojej osobistej fascynacji tą postacią oraz wielkiej sympatii dla tego bohatera jakim niewątpliwie był. Wachałem się czy postawić na niego czy na Andersa lub Maczka. Generał Sosabowski był od samego początku człowiekiem niezwykłym, ciężkie dzieciństwo, następnie służba w CK Armii, podczas wojny polsko-bolszewickiej kontrolował dostawy alianckie dla Polski, to od jego decyzji zależało co kiedy trafiło do nas. Bohater września '39. Za obronę Warszawy na odcinku grochowskim otrzymał Virtuti Militari III Klasy. Potem służba we Francji aż w końcy stworzenie 1 SBS na Wyspach. Był jedynym dowódcą który otwarcie odważył się krytykować plan Market-Garden za co został odsunięty od dowództwa nad jednostką już po zakończeniu operacji. Mimo, że razem ze swoimi ludźmi osłaniał odwrót 1 DPD, to właśnie w głównej mierze jego siły pozwoliły w ogóle na przeprowadzenie operacji Berlin, oskarżono go o niepowodzenie operacji. A skończył jako dowódca służb wartowniczych. Najgorsze jest jednak to jak został potraktowany już po wojnie. Aby utrzymać swoją rodzinę, żonę i syna który stracił wzrok w powstaniu warszawskim musiał pracować jaki robotnik w fabryce silników. Za to, ze przez pewien czas nawiązywał kontakty z władzą ludową w Polsce ( to dzięki temu ściągnąl na Wyspy swojego syna "Stasinka") był traktowany przez polską emigację dość nieufnie. Zmarł na zawał serca 25 września 1967 roku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.