Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ania02101

Najdawniejsze ślady człowieka w naszych okolicach

Rekomendowane odpowiedzi

mimo że inni wynaleźli go już wcześniej. :P

No właśnie nie jest powiedziane, że na świecie wynaleziono go wcześniej, jeszcze raz jest on najstarszym albo jednym z najstarszych bumerangów odnalezionych na świecie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W takim razie trzeba byłoby zagłębić się w datowania i odnaleźć najstarszy :P Wtedy można przypuszczać iż był to pierwszy (najstarszy) i wynaleziony bumerang.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
werde777   

u mnie w lesie są jakieś kurhany i to dość liczne,niby pomieszkiwali tu kiedyś Celtowie:) no i są jakieś ruiny zamku rozwalonego przez husytów,nie daleko jest też zamek stary Książ(też ruiny) sam zamek stary nie jest ale był budowany na dawnym grodzie i pewnie liczył by sobie dzisiaj paręnaście wieków:)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Jeśli widzisz kurhan to to nie oznacza, że jest celtycki, jest całe mnóstwo kultur stosujących obrządek kurhanowy.

Gdzie mieszkasz?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pacam   

W moim przypadku to gockie kurhany z III wieku ne. (20 kilometrów). Nieco dalej- 40 kilometrów- jest kurhan z I wieku pne oraz (podobno) inne, z IV tysiąclecia pne. Ale to już jest niesprawdzone.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W mojej Małej Ojczyźnie, czyli na ziemi elbląskiej (ściślej Wysoczyzna Elbląska) znaleziono ślady człowieka (motyka z rogu renifera) z przed około 10 tys.lat temu. W tym czasie rozciągała się na tych obszarach tundra, po której wędrowały grupy koczowników, trudniących się zbieractwem, polowaniem na renifera i rybołówstwem. W późnym neolicie zjawiła się tu ludność stosująca ornamentykę w formie odcisków sznura na powierzchni glinianych naczyń. Połączywszy się wciągu następnych stuleci z tubylczą ludnością myśliwsko-rybacką wytworzyła lokalną grupę kultury ceramiki sznurowej zwanej rzucewską. Zajmowała ona nadmorskie obszary od nasady Helu po Mierzeję Kurońską. Wielką osadę sznurowców odkopano w latach 1933-35 w mojej miejscowości - której nazwy ze zrozumiałych względów nie podam. Ludność ta zajmowała się polowaniem na foki i zwierzynę leśną, a także rybołówstwem i hodowlą bydła. Używała żaren do mielenia (importowanego) zboża lub prażonych żołędzi. Kamienne narzędzia polerowali na płytach z tego samego materiału. Broń prócz kamiennych czekanów stanowił łuk, a strzały zbrojono krzemiennymi grocikami w kształcie lancetu lub liścia. Do wyrobu ozdób używano głównie bursztynu. W epoce brązu żyła tu ludność prabałtycka, która pod

koniec epoki zmieszała się z przybyłą na te tereny ludnością kultury łużyckiej. We wczesnej epoce żelaza wybudowała na tym terenie sieć silnych grodów. W tym samym czasie napływała tu ludność (prasłowiańska) kultury pomorskiej. Nie ustalono dotychczas, czy przenikanie na ziemie kultury łużyckiej miało charakter pokojowy, czy podboju. Interesującą cechą kultury wschodniopomorskiej są słynne urny twarzowe, z wyobrażeniem oczu i nosa na szyjce lub brzuścu popielnic, zawierające prochy zmarłych, składane w sarkofagach z płyt kamiennych, czyli grobach skrzynkowych. Później... ale zapuściłem się zbyt daleko w starożytność.

Dane zaczerpnięte (czytaj; zerżnięte) z Informatora krajoznawczego "Elbląg i okolice".

Pozdrawiam ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

We wczesnej epoce żelaza wybudowała na tym terenie sieć silnych grodów. W tym samym czasie napływała tu ludność (prasłowiańska) kultury pomorskiej.

Oj oj oj

Przede wszystkim na tej tezie na pewno zaciążyło dziedzictwo profesora Kostrzewskiego. W międzywojniu wyszła teza od polskich badaczy - będąca odpowiedzią na tezy niemieckie o indogermanach, że kultura Łużycka była kultura protosłowiańską czy też protosłowiańsko-bałtyjską (i wszelkie możliwe kombinacje tych dwóch). Kultura pomorska powstała na bazie kultury łużyckiej ( a w zasadzie jednej z grup tejże kultury) poddanej wpływom płynącym z północnych Niemiec, Jutlandii i południowej Skandynawii (oczywiście w wielkim skrócie) - widać to i w popielnicach twarzowych i w urnach domkowych (te były wcześniej). Rozumowanie w tym względzie było proste - skoro kultura łużycka była protosłowianska (czy podobnie) to i wyrosła na jej fundamencie kultura pomorska czy wejherowsko krotoszyńska czy grobów skrzynkowych czy popielnic twarzowych (inne nazwy tej samej jednostki) również taka być musiała. Dziś coraz częściej przyjmuje się, ze Słowiańszczyzna powstała czy wyodrębniła się za naszą wschodnią granica i to wiele lat później, w sumie ja spotkałem się chyba tylko i wyłącznie z takimi tezami.

W epoce brązu żyła tu ludność prabałtycka

Top jest bardziej prawdopodobne. Opiera się na tym co zauważył m.in. profesor Kolendo1 a mianowicie, nazwy plemion podanych przez Tacyta w Germanii ,ale i Ptolemeusza, a umiejscawianych na tych terenach przez współczesnych badaczy odpowiadają nazwom plemion podawanym przez źródła krzyżackie. U Tacyta (Germania 45)2 znajdujemy taka oto wzmiankę

ergo iam dextro Suebici maris litore Aestiorum gentes adluuntur (...) Zatem na prawym brzegu Morze Swebskie obmywa siedziby ludu Estiów(...)

__________________________________________________________

wszystkie teksty podkreślone pochodzą z postu użytkownika Wiesław z Bogdańca

1 Kolendo J., Źródła pisane w badaniach nad strefami kulturowymi i etnicznymi Europy Środkowej w okresie rzymskim [w] Świat antyczny i barbarzyńcy. Teksty, zabytki, refleksja nad przeszłością, Warszawa 1998, pag 49-55

2 Tacyt, Germania, przek. Tomasz Płóciennik

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ad. Furiusz

Dziękuję za zwrócenie uwagi. Rzeczywiście "źródło" było oparte na " Pradziejach Pomorza" Józefa Kostrzewskiego, jednego z twórców teorii autochtonicznej - uznawanego za najwybitniejszego archeologa polski XX wieku. Wstyd się przyznać, ale nie zagłębiałem się wcześniej w tym temacie, a niewątpliwym błędem było oparcie się tylko na jednym źródle - gdyż i takie autorytety jak profesor Kostrzewski mogą być w błędzie.

Pozdrawiam ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

15 km od Pszczyny w Paprocanach znaleziono kamienną siekierkę. Było to przed I wojną i teraz nie wiadomo gdzie teraz jest. Miałem jej zdjęcie, ale gdzieś wsiąkło.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

No popatrz, mnie przytrafiła się podobna historia. Pacholęciem będąc, nad rzeczka znalazłem krzemienną siekierkę. Pokazałem ja pani od geografii i ta mi ją zabrała i siekierka wsiąkła. Teraz, gdy sobie o tym myślę to mi trochę szkoda. Gdyby pokopać w tamtym miejscu może znalazłoby się coś jeszcze. Tym bardziej, że w okolicy, w której się wychowałem, co i rusz znajdowano jakieś starożytności

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Martinus   

Pytanie brzmi dlaczego ową siekierkę dałeś "pani od geografii" a nie chociażby historykowi który przynajmniej w teorii powinien mieć na ten temat nieco większą wiedzę? :)

Swoją drogą w jakiej okolicy ją znalazłeś?

Wiesław z Bogdań:

"W mojej Małej Ojczyźnie, czyli na ziemi elbląskiej (ściślej Wysoczyzna Elbląska) znaleziono ślady człowieka (motyka z rogu renifera) z przed około 10 tys.lat temu. W tym czasie rozciągała się na tych obszarach tundra, po której wędrowały grupy koczowników, trudniących się zbieractwem, polowaniem na renifera i rybołówstwem."

Zapewne będzie to znalezisko pochodzące z kultury świderskiej lub jeśli nieco starsze Bromme-Lyngby.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   
Pytanie brzmi dlaczego ową siekierkę dałeś "pani od geografii" a nie chociażby historykowi który przynajmniej w teorii powinien mieć na ten temat nieco większą wiedzę? :)

Swoją drogą w jakiej okolicy ją znalazłeś?

A zwróciłeś uwagę, że gregski pacholęciem był? Może Panią od geografii po prostu bardziej lubił.

A pochodzi z okolic na północ od Warszawy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
A zwróciłeś uwagę, że gregski pacholęciem był?

Tak było! I do tego przecudnej urody!

Nie bardzo pamiętam, jakie motywy mną kierowały ponad 3o lat temu, może takie, ze pani od geografii była moja wychowawczynią.

A pochodzi z okolic na północ od Warszawy

Nic właśnie! Pochodzę z okolic 20 km. na zachód od Warszawy. Jakieś 2 km od mojego domu odkopano olbrzymie zagłębie metalurgiczne z okresu początku naszej ery (Biskupice, gmina Brwinów, powiat Pruszków). Natomiast w samym Brwinowie praktycznie, co chwila przy okazji prac budowlanych znajdowano jakieś ślady człowieka. Praktycznie nikt tego nigdzie nie zgłaszał. Wprost przeciwnie, starano się owe znaleziska ukrywać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Martinus   

Rozumiem chociaż jak napisałeś siekiera była krzemienna więc raczej nie należy łączyć ją z owym ośrodkiem metalurgicznym związanym z kulturą przeworską? (grupa nidzicka?).

Zapewne była neolityczną chociaż teraz oczywiście można tylko i wyłącznie gdybać.Swoją drogą pamiętasz czy miała otwór w środkowej części czy też nie? Jeśli miała był to topór a nie siekiera.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

To był bardzo ciekawy przedmiot.

Niezbyt duży, jak pamiętam to był wielkości pięści dorosłego faceta, (ale nie Pudziana). Miał nadany kształt siekiery (czy też topora, nie bardzo kumam różnicę). Otwór był wywiercony gdzieś w 80%. Podczas wiercenia odłupał się kawał materiału od strony obucha i cała zabawa poszła na marne.

Myślę, że nigdy nie był używany.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.