Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ania02101

Najdawniejsze ślady człowieka w naszych okolicach

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ;) Postanowiłam że założę taki temat z dwóch powodów. Po pierwsze takie opisy przydają się każdemu kogo interesuje archeo. Poza tym chyba warto wiedzieć co działo się kiedyś tam gdzie teraz mieszkamy. :P Zapraszam wszystkich do tematu :D

Jako założycielka opiszę sytuację na terenie Ziemi Kietrzańskiej (Wyż. Głubczycka). Skupię się na obecnie badanych stanowiskach i na największym stanowisku, które jest chlubą tego obszaru :D

Ziemie Kietrzańskie są takim terenem na którym od najdawniejszych czasów zamieszkują ludzie. Dzieje się tak ze względu na panujące tu dobre warunki glebowe i hydrograficzne.

Już od paleolitu ludzie zamieszkiwali te strony, świadectwem tego jest m.in stanowisko w Lubotyniu, które jest pozostałością obozowiska człowieka neandertalskiego. Kolejnym stanowiskiem jest stanowisko kult. magdaleńskiej z Dzierżysławia na którym została znaleziona zawieszka- Wenus paleolityczna. Druga w Polsce. Po paleolicie następuje mezolit który nie jest tu uwidoczniony, później neolit w którym ludność na tym terenie zakładali osady.

Po epoce kamienia następuje epoka brązu z której słynie Kietrz. cmentarzysko łużyckie z Kietrza to jedno z większych cmentarzysk. Wyróżnia się tam 6 głównych faz rozwojowych w tym 4 które przypadają na epokę brązu. Badania wykopaliskowe prowadzone przez prof. M. Gedla. Zróżnicowane pochówki i inwentarze, raj dla archeologów.

Kolejnym stanowiskiem tym razem z epoki żelaza (laten) jest osada celtycka z Nowej Cerekwi. Stanowisko to znane głównie z dużej ilości monet celtyckich. Monety te zadziwiają wielkością (mniejsze od dzisiejszej monety o nominale 1 grosza).

W wolnym czasie opiszę kolejne stanowiska :P Zapraszam do opisywania swojej okolicy pod względem archeologicznym lub dyskusji na temat podanych w owym temacie stanowisk.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
legion   

Witam (znowu)!

No to jak się orientuje w mojej książeczce to na moich terenach żyli Neandertalczycy (ok.100-35 tys. lat temu - paleolit środkowy)

i homo sapiens sapiens

(35 - 10 tys.lat temu paleolit górny) ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witam ;) Już myślałam że temat pójdzie w nie pamięć :D

Może tak dokładne nazwy stanowisk (miejscowości) :)

No to jak się orientuje w mojej książeczce

Co to za książeczka jeśli można wiedzieć? :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
legion   

To moja książeczka (jeśli można powiedzieć książeczka 527 stron) to moja już wcześniej chwalona DZIEJE POLSKIE ATLAS ILUSTROWANY !

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
legion   

No to tak eeeeeeee... mam to w legendzie było to tak - KRAKÓW, JASKINIA MAMUTOWA, JASKINIA MASZYCKA, JASKINIA CIEMNA JASKINIA OKIENNIK, PIEKARY, JASKINIA OBŁAZOWA. A i jeszcze u ty wynaleźli jakiś bumerang z kła mamuta (25 tys. lat temu) gdzieś przy jaskini obłazowej. :mrgreen:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
wynaleźli jakiś bumerang z kła mamuta

Jesteś pewien, że w okolicach Krakowa ludzie wynaleźli bumerang z kła mamuta?

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jesteś pewien, że w okolicach Krakowa ludzie wynaleźli bumerang z kła mamuta?

Po pierwsze nie wynaleźli tylko wykonali ;) Po drugie jest to całkiem możliwe a nawet stwierdzone :) Więc jest to na pewno bumerang i na pewno z kła mamuta.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jesteś pewien, że w okolicach Krakowa ludzie wynaleźli bumerang z kła mamuta?

Po pierwsze nie wynaleźli tylko wykonali

Mi własnie chodziło o tą różnicę ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nie wynaleźli tylko wykonali
Mi własnie chodziło o tą różnicę :D

A jesteście całkowicie pewni, że nie wynaleźli a jedynie wykonali?

Z tego, co wiem jest to najstarszy (albo jeden z najstarszych) znalezionych bumerangów, jeżeli jest najstarszy to bardzo możliwe i wielce prawdopodobne, że jednak wynaleźli.

Nawet, jeśli nie jest on najstarszy to jest rzeczą możliwą samodzielne wynalezienie tego sprzętu właśnie przez ludzi zamieszkujących tereny, na których został on odnaleziony.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No tak ludzie tych terenów mogli go wynaleźć nie wiedząc o tym że gdzieś indziej wynaleźli już coś takiego. Jeżeli tak jak mówisz jest to najstarszy taki przedmiot tutaj to można powiedzieć że jest on wynaleziony przez tutejszą ludność :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest najstarszy natomiast na świecie jest on najstarszy lub jeden z najstarszych bumerangów a nawiasem mówiąc bumerangów używano też w starożytnym Egipcie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.