Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Kalendarium Powstania Warszawskiego - projekt wstępny

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Kilka dni temu dzięki dziondze powrócił temat kalendarium, wcześniej poruszany przez widiowego i Pancernego. Na chwilę obecną pracujemy nad kształtem projektu, i zastanawiamy się, jak ma być ostatecznie realizowany. Co prawda całość z czasem zostanie przeniesiona na Portal, jednak na początek ograniczymy się do forum. Pomysłów na realizację całości jest kilka:

I. Projekt będzie zamknięty. Wówczas kolejne dni po opisaniu w jednym poście, będą zamykane. Nie będzie można nic dopisywać.

II. Projekt będzie w pełni otwarty. Po założeniu tematu z danym dniem, każdy będzie mógł wpisać coś od siebie.

III. Wersja pośrednia, czyli początek opracuje czy to dzionga, czy ja, czy ktoś inny, opis zostanie wrzucony, i potem będzie można dopisywać kolejne wydarzenia w ramach uzupełnień.

Jeśli ostatecznie wybrany zostanie projekt I albo III, wówczas będziemy szukać osoby chętne do stałej współpracy. Dlatego już teraz chciałbym się zapytać, kto w razie czego podjąłby się tworzenia dokładniejszych opisów, i może jeszcze z jakiego zakresu?

Wszelkie pomysły odnośnie tworzenia kalendarium, uwagi, sugestie, mile widziane.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kto w razie czego podjąłby się tworzenia dokładniejszych opisów, i może jeszcze z jakiego zakresu?

Wydaje mi się, że dałbym radę. Odnośnie zakresu, to może Ty sam Albinosie podasz owe tematyki do wyboru?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Głównie chodzi o politykę i poszczególne dzielnice. Nie chciałbym nikomu niczego narzucać. To ma być Wasz wybór, coś w czym dobrze się czujecie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Głównie chodzi o politykę i poszczególne dzielnice. Nie chciałbym nikomu niczego narzucać. To ma być Wasz wybór, coś w czym dobrze się czujecie.

W takim razie zastanowie się i w najbliższych dniach napiszę czym chciałbym się zająć ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
III. Wersja pośrednia, czyli początek opracuje czy to dzionga, czy ja, czy ktoś inny, opis zostanie wrzucony, i potem będzie można dopisywać kolejne wydarzenia w ramach uzupełnień.

Dla mnie, było by to idealnym rozwiązaniem, a to wynika z tego, iż co chwila wypływają nowe fakty, dokumenty utajnione w Polsce jak i innych państw biorących udział w II WŚ, okryte terminem tajności, tracą swój status i są podawane do wiadomości publicznej. Co powoduję, iż na niektóre wydarzenia można spojrzeć z innej perspektywy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Dla mnie, było by to idealnym rozwiązaniem,

W sumie istotnie byłoby to chyba najlepsze rozwiązanie. Była by i baza do uzupełniania, i swoboda tegoż uzupełniania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Też zgadzam się z Pancernym. Trzeba by się jeszcze zastanowić nad strukturą. Jak Wy byście chcieli żeby to wyglądało?

Ja myślałam o podziale na poszczególne dzielnice, ale trzeba się liczyć z tym, że to będzie wymagało od Nas dużo pracy. A może chcecie, żeby do jednej daty powrzucać wydarzenia z wszystkich dzielnic?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ja myślałam o podziale na poszczególne dzielnice, ale trzeba się liczyć z tym, że to będzie wymagało od Nas dużo pracy. A może chcecie, żeby do jednej daty powrzucać wydarzenia z wszystkich dzielnic?

Ja jestem za podziałem na poszczególne dzielnice + co działo się zagranicą + ewentualnie akcja "Burza".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   
co działo się zagranicą

Świetny pomysł. Naprawdę bardzo mi się podoba :) Mam pewne obawy, że wszystkich dni nie będziemy w stanie wypełnić dotyczących za granicą, ale spróbować zawsze warto (rozmowy Mikołajczyka ze Stalinem, rozmowy Stalina z Churchillem itd.).

ewentualnie akcja "Burza"

Ten pomysł niekoniecznie mi się podoba, ale poczekajmy na Albinosa ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Ja myślałam o podziale na poszczególne dzielnice, ale trzeba się liczyć z tym, że to będzie wymagało od Nas dużo pracy. A może chcecie, żeby do jednej daty powrzucać wydarzenia z wszystkich dzielnic?

Ogólnie podział na dzielnice jest dobrym pomysłem. Mam jednak jedno "ale". To musi zostać zrobione w temacie o konkretnym dniu. Inaczej przez pierwszą połowę sierpnia przybyło by nam około 200 tematów. A to za dużo. Wydaje mi się, że w pierwszym temacie można by skrótowo omówić najważniejsze wydarzenia, które doprowadziły do wybuchu Powstania, zarówno w Kraju jak i na świecie. W pozostałych wyraźnie podzielone opisy poszczególnych dzielnic, ogólna sytuacja w Warszawie, kwestie polityczne. Widziałbym to mniej więcej tak:

Dzielnice:

Wola-

Żoliborz-

Mokotów-

Śródmieście-

itd.

Sytuacja ogólna-

Wydarzenia polityczne-

Problem "Burzy" wydaje się być ciekawy, chociaż dokładny opis wszystkich działań, nie ma większego sensu. Można by się ograniczyć do tego, co bezpośrednio tyczyło się Powstania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   
Inaczej przez pierwszą połowę sierpnia przybyło by nam około 200 tematów.

Dlatego właśnie miałam wątpliwości początkowo co do tego podziału na dzielnice ;)

Sytuacja ogólna-

Chodzi Ci o broń, zrzuty itp.? Bo nie bardzo rozumiem szczerze mówiąc... :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Problem "Burzy" wydaje się być ciekawy, chociaż dokładny opis wszystkich działań, nie ma większego sensu. Można by się ograniczyć do tego, co bezpośrednio tyczyło się Powstania.

To właśnie miałem na myśli ;)

Świetny pomysł. Naprawdę bardzo mi się podoba :) Mam pewne obawy, że wszystkich dni nie będziemy w stanie wypełnić dotyczących za granicą, ale spróbować zawsze warto (rozmowy Mikołajczyka ze Stalinem, rozmowy Stalina z Churchillem itd.).

Oczywiście, że nie wszystkie dni zostaną wypełnione, ale będzie to ładnie współgrało z opisem co działo się w W-wie tego dnia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Dlatego właśnie miałam wątpliwości początkowo co do tego podziału na dzielnice ;)

I dlatego tez wydaje mi się, że taki podział na dni, a wewnątrz konkretnych dni na dzielnice, byłby najlepszy.

Chodzi Ci o broń, zrzuty itp.? Bo nie bardzo rozumiem szczerze mówiąc... :)

To też, chociaż zrzuty to już bardziej przy poszczególnych dzielnicach, jako wzmianki że tu i tu, o tej i o tej godzinie, dokonano zrzutu. Bardziej jednak mam na myśli działania, które wykraczają poza jedną dzielnicę/rejon walk. Czyli ogólnie rzecz biorąc sytuacja operacyjna. Dzielnice to kwestie bardziej taktyczne.

Oczywiście, że nie wszystkie dni zostaną wypełnione, ale będzie to ładnie współgrało z opisem co działo się w W-wie tego dnia.

Czyli mamy kolejny punkt kalendarium.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
taki podział na dni, a wewnątrz konkretnych dni na dzielnice, byłby najlepszy.

Ja bym proponował dać sobie spokój z podziałem na dzielnice, wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem byłoby spisanie wszystkiego według dni.

Dzień 1, 2, 3…, data, godzina, miejsce, wydarzenie.

Czytelnie i bez zbędnego podziału, który mógłby zaciemnić odbiór i mamy od razu obraz całej Warszawy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.