Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Bryśka

Auschwitz_Birkenau

Rekomendowane odpowiedzi

Bryśka   

Stworzyłam ten temat abyście podzielili się z mną /nami odczuciami i refleksami po wizycie na największym cmentarzu śmierci Auschwitz-Bierkenau

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bryśka   

Tak..oboź jest bardzo specyficznym miejscem za względu na szczegolną zbrodnie.. i powinien być chyba jakaś skala wiekowa od 14,15 lat bo przecież 10 letnie dziecko nie jest w stanie pojąc co się wydarzylo..

Miło ... na pewno nie pożałujesz... ja tam jestem codziennie

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Czym tu się dzielić właściwie? Ja byłam głęboka wstrząśnięta i wzruszona. A do komór nie weszłam jako jedyna, bo i na co tam patrzeć?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Byłem i najbardziej co mnie zszokowało to włosy, ogromna ilość ludzkich włosów, które pozostały tam do teraz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bryśka   

Racja... dla osób ,które po raz pierwszy "odwiedziły " muzeum Auschwitz-Birkenau to wszystko jest wtrząsąjące bo człowiek nie może zrozumiec tego jak mozna było w takim sposób zamordować tyle osób...zapytałas mnie czym sie własciwie dzielić ...o tym trzeba rozmawiać trzeba sie dzielic spostrzeniami ,wiadmosci...trzeba ,żeby za 20,50 ktoś wiedział ,że kiedys istniało takie miejsce gdzie kazdy dzien był walką o zycie...

[ Dodano: 2008-10-03, 19:38 ]

A jesli chodzi o włosy to w tym momencie one już są bardzo zniszczone z powodu szybkiego upływu lat i nie ukrywając musimy wziąsc pod uwagę ,że włosy te były obcinane ludziom zaraz po zagazowaniu ...Niemcy zarabiali na wszystkim nawet na włosach zagazowanych ... pozostałościa jest rowniez włosianka ,która znajduje sie na ekspozycji w jednym z blokow... pewien polski poeta po wizycie w Auschwitz i zobaczeniu tej włosianki napisał wiersz...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   
trzeba ,żeby za 20,50 ktoś wiedział ,że kiedys istniało takie miejsce gdzie kazdy dzien był walką o zycie...

To ludzie będą wiedzieć, bo taka zbrodnia mam nadzieję już się nigdy nie wydarzy i te wydarzenia będą przestrogą. Ważne jest to, żeby Zachód nie uważał, że to były polskie obozy zagłady.

[ Dodano: 2008-10-03, 19:39 ]

A co do włosów- robiono z nich materace dla Niemców.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bryśka   

Dlatego przyjeto nazwe niemieckie oboz zagłady w Polsce..jednak rzadko stosuje się tą nazwe :wink: ...

[ Dodano: 2008-10-03, 19:44 ]

Wszystkie rzeczy zrabowane ofiarom po segregacji w "kanadzie" trafiały w głąb III Rzeszy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Nim odwiedziłem Oświęcim sporo w temacie wiedziałem . Literatura jest dosyć bogata. Mimo to , samo miejsce zrobiło na mnie niesamowite, wręcz przerażające wrażenie , być może zadziałały tu wspomnienie tych co przeżyli . Nie wiem . Bardziej irytujące było zachowanie innych zwiedzających ( w Stutthofie było podobnie ) którzy rozbawieni zwiedzali obóz :!: Nie byli to Niemcy , tylko Polacy . To jest smutne ...............

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bryśka   

Bardzo ciezko jest zrozumiec ludzi kiedy w obliczu takiej tragedii potrafią się jeszcze z tym miejscu smiac..przeciez to jest największy cmentarz na świecie !! i teraz by trzeba było zadac pytanie "czy przychodząc na cmentarz smiejesz się ,ze na grobami swoich bliskich...

Najbardziej zszokowało mnie zachowanie pewnej przewodniczki z obozu ,która na popularnym portalu nasza-klasa.pl zamiesciła zdjęcia z "sesji" z kolegami po fachu pomiędzy blokami w muzeum ... mną to wrząsnelo ...jak bardzo trzeba byc .. nie potrafie znalezc słowa ,ktore podsumowało by to zachowanie

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
trzeba ,żeby za 20,50 ktoś wiedział ,że kiedys istniało takie miejsce gdzie kazdy dzien był walką o zycie...

Dopóki żyją naoczni świadkowie tych zbrodni oraz ich dzieci, pamięć będzie trwała, gdy oni zejdą z tego świata, z każdym rokiem, pamięć będzie malała, może nie zaniknie, bo przecież tak wielka liczba ofiar przemawia nawet do najbardziej bezdusznej osoby, ale z roku na rok będzie coraz gorzej...

I dlatego trzeba o tych miejscach mówić, rozmawiać przy każdej okazji, a jak będzie potrzeba, to trzeba o tym nawet krzyczeć...by pamięć trwała jak najdłużej...na wieki...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bryśka   

Tak.. będzie... a ile osób na tym świecie smie twierdzic ,że obozy koncentracyjne w ogole nie istniały ..ile osób nie potrafi zrozumiec światowej potęgi tej tragedii,która rozegrala się przeciez nie tak dawno...a wszystko pozostaje zywe jakby to było wczoraj

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   
Dlatego przyjeto nazwe niemieckie oboz zagłady w Polsce..jednak rzadko stosuje się tą nazwe :wink: ...

Polacy wywalczyli tą definicję. Dokładnie brzmieć ona powinna: niemieckie obozy zagłady na ziemiach polskich. A co do tego stosowania: nawet niektórzy Żydzi uważają, że to były polskie obozy :roll: W latach 80- tych bodajże, w Szwecji można było dostać ulotkę, która stwierdzała, że Żydzi, którzy padli ofiarą Holocaustu mieszkają w USA...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bryśka   

W Niemczech niektórzy,dalej mysla ,że to były polskie obozy koncentacyjne i ,ze ich narod w zadnym stopniu nie przyczynił się do powstawania takich obozów...

Jak wspomniałas o Żydach przypomniał mi się blok zydowski.. kiedy po raz pierwszy tam weszłam ... wyszłam zszokowana i zapłakana równoczesnie ... zaden inny blok nie zrobił na mnie takiego wrazenia...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Robimy lekkiego OT, może założysz temat o świadomości ludzi na świecie dotyczącej Szoah? Te wystawy są tak zorganizowane, że wstrząsają, na dodatek to miejsce ma taki strasznie smutny i przygnębiający, wręcz pełen rozpaczy klimat, ale to chyba cecha charakterystyczna wszystkich obozów zagłady. Ponadto cela 1m x 1m. Jak tam można było wytrzymać...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.