Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
asiolekb

Dlaczego zaczęto uprawiać rośliny i hodować zwierzęta?

Rekomendowane odpowiedzi

asiolekb   

Jak uważacie dlaczego człowiek podjął się uprawy roli i hodowli zwierząt?

Najsłynniejsze hipotezy na ten temat mówią o zmianie klimatu, powodach demograficznych oraz ideologiczno-religijnych.

Może macie własne zdanie na ten temat?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

I demografia, i klimat, i religia. Klimat spowodował, że w niektórych rejonach zmniejszyła się liczebność zwierzyny łownej, ochłodziło się, co spowodowało, że pojawił się głód. Aby to przewalczyć, potrzeba było zapasów, większej ilości żywności, stałego dopływu. Rozwój liczby ludności też robił swoje, coraz więcej gęb do wyżywienia. Zaczęła się wśród ludzi specjalizacja, pojawiły się pierwsze hodowle i uprawy. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym pojawił się obrządek grzebania zmarłych. No i jak tu zmarłym okazywać szacunek, jeśli trzeba wędrować? A tak się dzieje w społeczności łowiecko-zbierackiej, że trzeba zmieniać tereny zasiedlenia. Tak więc wszystkie trzy przyczyny, które wymieniłaś, łącznie miały wpływ. Samo łowiectwo i zbieractwo już nie wystarczało do przetrwania. Ponieważ człowiek posiada zdolności przystosowawcze, to jego tryb życia ewoluował.

Pozdrawiam i powodzenia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

A znowu moja teoria. ;)

Człowiek z natury jest leniwy. A łatwiej jest bydełko hodować, niż wyruszać na długie, czasami nieowocne polowania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
I demografia, i klimat, i religia. Klimat spowodował, że w niektórych rejonach zmniejszyła się liczebność zwierzyny łownej, ochłodziło się, co spowodowało, że pojawił się głód. Aby to przewalczyć, potrzeba było zapasów, większej ilości żywności, stałego dopływu. Rozwój liczby ludności też robił swoje, coraz więcej gęb do wyżywienia. Zaczęła się wśród ludzi specjalizacja, pojawiły się pierwsze hodowle i uprawy. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym pojawił się obrządek grzebania zmarłych. No i jak tu zmarłym okazywać szacunek, jeśli trzeba wędrować? A tak się dzieje w społeczności łowiecko-zbierackiej, że trzeba zmieniać tereny zasiedlenia. Tak więc wszystkie trzy przyczyny, które wymieniłaś, łącznie miały wpływ. Samo łowiectwo i zbieractwo już nie wystarczało do przetrwania. Ponieważ człowiek posiada zdolności przystosowawcze, to jego tryb życia ewoluował.

Pozdrawiam i powodzenia.

Wyjasnia to uprawe ziemi, ale omija hodowle ;)

Ludy pasterskie do dzis istnieja, niektore zmarlymi o tyle sie przejmuja, zeby nigdy wiecej nie trafic na miejsce pochowku...

To chyba byla pierwsza proba podporzadkowania otoczenia.

Pies sam sie jakos przypaletal, ale jakas lame, koze, owce trzeba bylo zlapac i na sznurku trzymac. Potem poszlo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
wątek przeniosę na forum ponieważ bardzo jestem ciekawa jakie inni mają koncepcje na ten temat.

Wedle życzenia, przeniesiony ;)

Też jestem ciekaw co inni mają do powiedzenia, zapraszam do dyskusji,

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sargon   
ochłodziło się
Eeee, a konkretnie można prosić w których regionach się ochłodziło i w czasie udomowienia jakich roślin?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
ochłodziło się
Eeee, a konkretnie można prosić w których regionach się ochłodziło i w czasie udomowienia jakich roślin?
FAKT! Sargon, moje uklony. Nie zauwazylem tego :wink: .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Eeee, a konkretnie można prosić w których regionach się ochłodziło i w czasie udomowienia jakich roślin?

Dobre pytanie, ale nie wiem ;(

Taką teorię usłyszałem na Discovery Science przy okazji omawiania wyginięcia Neandertalczyków. Bardzo więc prawdopodobne, że dokonałem nadużycia i walnąłem niezłym humbugiem. Jeśli popełniłem błąd, to się kajam i biję w piersi i proszę o sprostowanie (i kasuję kanał Discovery). I proszę o łagodny wymiar kary i tak już sumienie wystarczająco mnie gryzie, o wstydzie nie wspomnę...

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sargon   

Udomowienie zbóż w Mezopotamii to okres ok. 8,5 tys lat pne - jeśli wtedy był zmiany temperatury to generalnie tendencja szła w górę (aczkolwiek oczywiście były okresowe wahania, jak to zazwyczaj).

Co do neandertalczyków, to istotnie była taka teoria - mówiła o tym, ze neandertalczyków dobiło nagłe ochłodzenie ok. 24 tys lat temu. Sęk w tym, ze wtedy najprawdopodobniej neandertalczyków już nie było, a datacja ostatnich znalezisk na 24 tys lat jest niepotwierdzona.

Gdzieś tam to było w temacie o neandertalczykach :wink:

http://www.ncdc.noaa.gov/paleo/pubs/jouzel...jouzel2007.html

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bogini   

Według mnie gdy ludzie z roku na rok zaczeli się doskonalic wpadli na pomysł by chodowac, oswajac zwierzęta zgadzam się z hipotezom mostostalu ,a także uważam ,że uprawa roli (roślin) zapewniła by im niezbędne produkty do użycia codziennego.Oraz zapeniało im także większe bezpieczeństwo .

Pozdrawiam Piszcie dalej ;) :Pa: :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fryc01   

Jak dla mnie zaczęto uprawiać rośliny i hodować zwierzęta z czystego lenistwa. Łatwiej jest na miejscu dbać o zwierzę i roślinki niż uganiać się za zwierzakami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Może nie z lenistwa co z wygody ;) Poza tym na pewno łatwiej im było uprawiać jakąś roślinkę i hodować świnki itp niż uganiać się za np. mamutem :) No ale też klimat się zmieniał co było również przyczyną zmiany stylu życia. Możliwy był osiadły tryb życia więc wykorzystali okazję i osiedlali się na stałe. :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
zaczęto uprawiać rośliny i hodować zwierzęta z czystego lenistwa

Już to gdzieś pisałem.

Na pustyni Kalahari w skrajnie nieprzychylnych dla człowieka warunkach ludzie tam żyjący poświęcają na pracę (polowanie) średnio 4 godziny dziennie (tak obliczają fachowcy) i wystarcza im to do utrzymania się. W rolnictwie i hodowli (już nie na pustyni) czas pracy jest niepomiernie dłuższy od 8 do 12 godzin dziennie.

Jak wiec długość pracy przy polowaniu i uprawie roli ma się do tezy o lenistwie? Z tego powodu do dzisiaj powinniśmy być myśliwymi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.