Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Najlepsza armia średniowiecza  

114 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Najlepszą armie średniowiecza posiadało:

    • Królestwo Francji
      4
    • Królestwo Anglii
      9
    • Cesarstwo Bizantyjskie
      8
    • Turcja
      10
    • Królestwo Polski
      19
    • Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego
      3
    • Królestwo Szwecji
      1
    • Inna jaka?
      8


Rekomendowane odpowiedzi

pawlo18   

ja wybralem turkow gdyz badz co badz byli jedna z najsilniejszych armii biorac pod uwage sredniowiecze oczywiscie polska armia tez byla dobra szczegolnie w poczatkach panstwa piastowskiego moglismy toczyc rownorzedna wojne z europejskimi potegami niestety pozniejsze nieszczescia zacofaly troche nas

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Widze, ze sie niektorym pojecie 'zbroja' miesza z pojeciem 'sredniowiecze'. No i skrzydla z grzbietu wyrastaja ;):lol::D .

Smutne.

Glosuje na 'innych'. Jesli o calej epoce mowa, to najskuteczniejsza armia na terenie Europy byla armia mongolska.

Przykre, lecz prawdziwe. Nikt inny nie odniosl tylu zwyciestw z takimi efektami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pawlo18   

Na pewno tak bylo ale to byl bodajze skrawek sredniowiecza gdy zaczeli mongolowie wojny prowadzic wiec bym raczej nie zaliczyl ich do najsilniejszej armii biorac pod uwage cale sredniowiecze

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Mongołowie pojawili się na 200 lat przed końcem średniowiecza i podbili ogromne terytoria (choć gorzej z ich centralizacją i utrzymaniem). Chyba tylko armia bizantyjska walczyła przez całe średniowiecze (lub prawie - zależy od periodyzacji), co nie oznacza, że była najlepszą - choć moim zdaniem w poszczególnych okresach ona była najlepsza (czasy Belizariusza i Narsesa; czasy Bazylego Bułgarobójcy).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Regulus   

Ostatnia opcja - Mongołowie, którzy nie mieli sobie równych w swoich czasach. Pomijając drobne porażki miażdżyli wszystko na swej drodze. Sukcesy zawdzięczali nie tylko naturalnym dla koczowników kunsztowi wojennym i odwadze, lecz przede wszystkim znakomitej organizacji i dyscyplinie, stanowiących wówczas rzadkość. Podobno Czyngis korzystał z pomocy jakiegoś bliżej nieokreślonego Chińczyka w budowie armii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tak tak armia mongolska składała się prawie wyłącznie z konnicy nawet maszyny oblężnicze były przewożone na wielkich wozach.Mongołowie szybko zaskakiwali przeciwnika a gdy była przewaga liczebna wycofywali się szybko.zaleli oni całą Ruś ale moim zdaniem :peace: Francja miała najbardziej profesjonalną armię na całym (wtedy znanym) świecie. :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
.zaleli oni całą Ruś

Chyba nie całą - pod Nowogrodem ich chyba nikt nie widział. Zajęcie Kijowa było wystarczające do rozciągnięcia swych wpływów nad całą Ruś.

ale moim zdaniem :peace: Francja miała najbardziej profesjonalną armię na całym (wtedy znanym) świecie. :wink:

Tak profesjonalną, że jej rycerstwo (ok. 25 tys. ludzi) dostawało baty od angielskiej armii (ok. 5 tys. ludzi) pod Azincourt - nie tylko tam zresztą.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

mimo wszystko skłaniam się do stwierdzenia ze to armia bizantyjska była najlepszą armią ówczesnej Europy.

pamiętajmy,że na to jaka była armia wpływało mase czynników: kultura,sposób ukształtowania się państwa. niewielkie różnice między ustrojami i sposobami prowadzenia polityki zagranicznej potrafiło zmienic sposob walki na polu bitwy.

mowicie ze mongolowie byli swietni ponieważ atakowali nagle,z znienacka...a dlaczego? uczono ich za młodu żyć jak drapieżne zwierzęta. jeśli lew nie zaatakuje z ukrycia i nagle-nie upoluje zwierzyny.

spojrzcie na Anglie i Polskę. nasi przodkowie nie byli scislymi wasalami krola (mowa o 1410 o którym byla dyskusja). szlachta mogla nie zgodzic sie z decyzjami swego wladcy i tylko porzadne argumenty i poparcie znakomistosci szlachetkich nie wywolywalo zniechecenia do walki. w Anglii za bunt skazywano podobno na smierc=albo walczysz albo gin jak zdrajca. poswiecenie widac było chociazby w walkach na terenie Francji ^^

a Bizancjum...walczyło do konca :) baaaardzo dlugo...

takie jest moje zdanie. prosze o poprawienie jesli gdzies popelnilem blad w imterpretacji historii :) nie jestem historykiem ^^ to raczej moja pasja.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
takie jest moje zdanie. prosze o poprawienie jesli gdzies popelnilem blad w imterpretacji historii nie jestem historykiem ^^ to raczej moja pasja.

Wydaje mi się, iż rzeczownik "Mongoł" ("Mongołowie") piszemy z dużej litery. Poza tym - ich taktyka walki nie polegala na "atakowaniu nagle, z nienacka", tylko na długich, błyskawicznych przemarszach, i pojawianiu sie tam, gdzie się ich najmniej spodziewano (manewr) - przecież pod Legnicą 9 kwietnia 1241r. Henryk Pobożny mógł spokojnie ustawić swoje hufce do walnej bitwy (miał na to czas) z bratem Batu - chana Ordu. To Ordu zdecydował, w ktorym momencie ma zaatakować.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Zaznaczyłem Anglię z powodu jej "czarnych" łuczników. :)

Ci angielscy łucznicy.. ach! :P Jestem ich fanem! :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
shamrok   

Dużo zależy nie od samej armii tylko dobranej do niej taktyki walki, więc uważam, że najlepszą armię stworzyli Mongołowie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Kiedyś na wykładzie z historii średniowiecznej Polski, pani profesor opowiadała przy okazji omawiania stylów walki zbrojnej anegdotycznie, że dlatego Tatarzy vel Mongołowie odnosili sukcesy z rycerstwem europejskim, ponieważ nie obowiązywał ich kodeks walki. Armie chrześcijańskie wychodziły na przeciw siebie, walczyły parę godzin, potem robiły przerwę (za obopólną zgodą, czasami przeciwnicy spotykali się "przy piwie"), a następnie wznawiali walkę. Mongołowie zaś nie szanowali i nie mieli takiego kodeksu jak rycerze europejscy, którzy ci walczyli honorowo. Tatarzy - nie musieli walczyć honorowo. A przynajmniej honorowo w stylu europejskim.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.