Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Piszemy książkę...

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli sam miałbym napisać: to książkę o życiu codziennym w postaci dziennika... mój pomysł jest taki, by pisały ją dwie osoby będące w związku (mężczyzna i kobieta) gdzie relacjonują swe odczucia co do minionego dnia - a każdy ma osobną szpaltę, zatem na połowie strony jest relacja mężczyzny, na drugiej kobiety.

Jak dla mnie ciekawa konfrontacja.

A z historii:

brakuje wydawnictw o organizacji gospodarki III Rzeszy w języku polskim, stąd większość (w tym i naszych forumowiczów) opiera się na wspomnieniach Speera, co nie jest wskazane.

Brakuje literatury polskojęzycznej opisującej szkolnictwo III Rzeszy.

Brakuje pełnej edycji z lat 1939-1945 RB dla Generalnego Gubernatorstwa, mamy Metryki Koronne, a tego - brak.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Brakuje literatury polskojęzycznej opisującej szkolnictwo III Rzeszy.

No to jesteś już drugą osobą, która z chęcią zapewne podjęłaby się zadania opracowania tematu ;)

Jeśli sam miałbym napisać: to książkę o życiu codziennym w postaci dziennika... mój pomysł jest taki, by pisały ją dwie osoby będące w związku (mężczyzna i kobieta) gdzie relacjonują swe odczucia co do minionego dnia - a każdy ma osobną szpaltę, zatem na połowie strony jest relacja mężczyzny, na drugiej kobiety.

Jak dla mnie ciekawa konfrontacja.

Co najmniej ciekawa. Dla mnie to byłaby wręcz fantastyczna rzecz. Tak więc secesjonisto pracuj, pracuj ;)

Natomiast co do mnie, to po głowie chodzi mi kilka tematów, ale znając swoje ograniczenia intelektualne byłbym szczęśliwy z jednej biografii (takiego jednego z inicjałami T.W.). Ale nie takiej typowej. Bardziej czegoś na kształt zbioru krótkich artykułów na najróżniejsze tematy (może coś na kształt pracy Zumthora o Wilhelmie Zdobywcy, która od strony prowadzenia opowieści jest dla mnie absolutnym mistrzostwem), gdzie życiorys głównego bohatera jedynie pozwala przeskakiwać z wątku na wątek. W tym wypadku byłaby to opowieść o losach Warszawy i jej mieszkańców od 1914 do powiedzmy 1945. Choć jak znam moje szczęście, to skończy się co najwyżej na średniej klasy (choć to jest dość optymistyczna wersja walorów literacko-naukowych) pisaninie do szuflady... Przynajmniej będę miał co przekazać w spadku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

secesjonista: czyli kierunek radzieckie archiwa, ale kupa pieniędzy i szukanie tego co po świecie... w kwestiach niemieckich...

U mnie skromniej:

- by zrealizować i napisać jeden z dwóch trzech pomysłów na fajną książkę - taką do czytania...

- by opisać na podstawie realnych danych to co działo się w gospodarce PRL-u [nie uważam by to co było było realne]

- opisać historię Alaski, z punktu widzenia kolejnych gorączek złota. Takie poniekąd zamknięte historie... od l. 70 tych XIX w. do końca 20-tych XX w.

- rzetelnie zbadać i opisać to co jest w podziemiach i okolicach Wałbrzycha - tzw. Riese...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo pojmuję co mogę znaleźć w archiwach radzieckich np. na temat szkolnictwa w III Rzeszy, czego by nie było w nieniemieckich?

Kolega może mi to objaśnić?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

secesjonista: dokładnie to co Rosjanie zachachmęcili. To nie jest kraj z tych co udostępniają bez większych problemów archiwa zainteresowanym. Nie wierzę w to, że zabierając sobie archiwa wojskowe zabierali tylko to co wojska dotyczyło, a resztę zostawili...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W tym obszarze mało ukradli, wystarczy przejrzeć niemieckojęzyczne pozycje, by zobaczyć jak bogate źródła posiadają u siebie.

Brak jest jedynie polskich wydań.

Dlatego kolega jak pisze o gospodarce III Rzeszy to głównie powołuje się na Speera... ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Porzadne opracowanie na temat historii gdanskiej wojskowosci.

Wstyd,ze nic takiego jeszcze nie powstalo :(

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.