Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
LordHector

Bohaterski wrzesień 1939 r.

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałym zwrócić uwagę na bohaterski wyczyn Polakó we wrześniu 1939 r. Polacy zostali 1 września zatakowani przez Niemcy, 17 września przez ZSRR, mimo obiecanej pomocy przez Francje i Wielką Brytanie Polska musialą walczyć sama. Polska stawiała opór przez miesiąc. Natomiast gdy Francja została zaatakowana przez Niemcy, Francja ostałą pomoc i Polski i Wielkiej Brytani, była lepiej uzbrojona niż Polska Francja. Mimo to, Francja skapitulowała wcześniej to świadczy o woli walki Polaków. Warto też podkreślić, że Niemcy po walce z Polską poniosły ogromne straty, natomiast po walce z Francją straty nie były tak widoczne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jamaster   

Tak masz racje wiadomo Francuziki to według mnie tchórze przypomniec należy że chyba jako jedyna w europie polska miała podziemną armię.Polska z reguły zawsze była sama szkoda że zawsze byliśmy na lodzie ,osamotnieni

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tak masz racje wiadomo Francuziki to według mnie tchórze przypomniec należy że chyba jako jedyna w europie polska miała podziemną armię.Polska z reguły zawsze była sama szkoda że zawsze byliśmy na lodzie ,osamotnieni

We Francji było państwo Vichy kolaborujące z Hitlerem, ale z tego co pamiętam owszem polska miała największą podziemną armię, ale francuski Ruch Oporu był drugi pod względem liczebnośc w Europie. Francja miała ogromną Linię Maginota, które Rzesza by nie sforosowała, lecz Francja popełniła ten sam błąd z I wś..., czyli nie wzięła pod uwagę, że Niemcy zaatakują ją poprzez Belgię i Holandię, a poźniej było coraz gorzej... Dunkierka... Mimo wszystko Francja wyszła z wojny w bardzo dobrym stanie, właściwie bez zniszczeń.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Qdl4ty   

Chialem dodac, ze to glownie Polacy walczyli we Francji przeciwko Niemcom ( Francja sie poddala ) a i tak po wojnie zostali zaproszeni do stolu obrad jako jedni ze zwyciezcow ;)

Zdecydowanie bardziej od Niemcow nie lubie wlasnie "zabo-jadow" :!:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomek91   

Polacy pokazali prawdziwą wolę walki. Na teatrach drugiej wojny światowej nie było drugiej tak odważnej armii.Z czego się to brało ???? Z wychowania. Polacy byli wychowywanii w tradycji patriotycznej. Mieli we krwi walkę za swoją ojczyznę . I można mówić "Po co to było? Dlaczego tyle osób tyle zgineło ??? " Oni nie kalkulowali. Dla nich dobro ojczyzny było ważniejsze.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   
Mimo to, Francja skapitulowała wcześniej to świadczy o woli walki Polaków.

Ostatnią bitwą była bitwa pod kockiem 2-5 pażdziernika, czyli z nami walczyli 35 dni. A Francja skapiulowala po 42 dniach. Kolejny mit obalony.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Niestety czas pokazał, że waleczni, odważni i wychowani w tradycji patriotycznej Polacy niewiele osiągneli. Nie chcę żeby mnie źle zrozumiano. Uważam za godne podziwu to, że broniliśmy się dziennie przez trzydzieści kilka dni... w końcu walczyliśmy na dwa fronty z przeciwnikami poza naszym zasięgiem. Niestety żąbojady nie walczyli tak zaciekle, kolaborowali z Niemcami, chociaż trzeba im przyznać, ze mieli ndrugi najliczniejszy ruch oporu w Europie ( po Polsce) jednak składał się on w większości z komunistów francuskich. Jak już kiedyś pisałem: w interesie aliantów było utrzymanie silnej Francji jako przeciwwagi dla Niemiec, a los Polski tak odległej dla Aglików czy tym bardziej USA nie był palącą kwestią. Uznali nas za strefę wpływów ZSRR.. Mimo bohaterstwa okupionego krwią polską przlewaną w Europie i Afryce niewiele nam z tego przyszło. Spod władzy jednego okupanta dostaliśmy się pod włądzę następnego... Gloria Victis....

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kinciol   

Postawa Polaków w czasie II wojny światowej zasługuje na najwyższe uznanie. Od samego początku nasi rodacy stawili czoła wrogu, pomimo jego znaczącej przewagi. Bohaterstwo, którego świadectem stała sie heroiczna walka i przelana krew, jest dla mnie wzorem patriotyzmu. Ci ludzie w chwili próby, we wrześniu `39 byli gotowi oddać swoje życie, żeby ocalić ojczyznę. Polska tak długo musiała walczyć o swoją niepodległość. gdy wreszcie przyszła pod postacia II Rzeczpospolitej, miła im zostać znów zabrana. Dlatego właśnie broniliśmy się od początku. Heroizm Polaków ich wiara i poczucie polskości są dla mnie najwyższą wartością.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Patriotyzm piękna rzecz, tylko co nam po honorze gdy już jesteśmy martwi? Ja tam wychodzę z założenia że martwy się nikomu nie przydam a żywy mogę coś jeszcze zdziałać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Cytat:

Mimo to, Francja skapitulowała wcześniej to świadczy o woli walki Polaków.

Ostatnią bitwą była bitwa pod kockiem 2-5 pażdziernika, czyli z nami walczyli 35 dni. A Francja skapiulowala po 42 dniach. Kolejny mit obalony.

Gratulacje. Możesz być z siebie dumny. Odpowiedz tylko na jedno pytanie. Francuzi skapitulowali po 42 dniach. A kiedy skapitulowali Polacy? Kiedy podpisali z Hitlerem pokój? Odpowiedź brzmi nigdy. Polacy skończyli wojnę w 1945 co daje nam 6 lat. Pisanie że Polacy przegrali po 35 dniach jest zwykłą ignorancją.

Patriotyzm piękna rzecz, tylko co nam po honorze gdy już jesteśmy martwi? Ja tam wychodzę z założenia że martwy się nikomu nie przydam a żywy mogę coś jeszcze zdziałać.

Czyli uważasz że Ci, którzy zginęli w obronie ojczyzny we wrześniu '39 roku byli/są dla Polski nieprzydatni?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   
Gratulacje. Możesz być z siebie dumny. Odpowiedz tylko na jedno pytanie. Francuzi skapitulowali po 42 dniach. A kiedy skapitulowali Polacy? Kiedy podpisali z Hitlerem pokój? Odpowiedź brzmi nigdy. Polacy skończyli wojnę w 1945 co daje nam 6 lat. Pisanie że Polacy przegrali po 35 dniach jest zwykłą ignorancją.

Regularna wojna we Francji zakończyła się po 42 dniach walk, a w Polsce po 35 to jest fakt.

Oczywiście po zakończeniu regularnych walk wciąż zarówno we Francji jak i w Polsce działała partyzantka, jednak o ponownych regularnych działaniach na ziemiach dzisiejszej Polski możemy mówić od lipca 1944, a we francji od 6 czerwca. Czyli regularna wojna trwała dłużej na terytorium Francji i Francja dłużej się broniła to są dwa niepodważalne fakty. Równie oczywiste są zasługi polskiego i francuskiego ruchu oporu. Pisanie że Polska przegrała po 35 dniach nie jest ignoracją tylko faktem. Mimo śmierci milionów obywateli wolna Polska odrodziła się dopiero po 50 latach.

Czyli uważasz że Ci, którzy zginęli w obronie ojczyzny we wrześniu '39 roku byli/są dla Polski nieprzydatni?

Faktycznie to bardzo dziwne że uważam że ludzie, którzy nie żyją od 67 lat są teraz polsce niepotrzebne. Nie twierdzę że ci którzy walczyli w pierwszych dniach września postąpili głupio. Jednak od klęski nad Bzurą i wkroczeniem Sowietów do Polski dalszy opór nie miał sensu. Mam nadzieję że kolega nie będzie się ze mną spierał i starał się udowodniać że lepszy polski żołnierz martwy niż żołnierz na zachodzie, czy opiekujący się własną rodziną.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Cytat:

Mimo to, Francja skapitulowała wcześniej to świadczy o woli walki Polaków.

Ostatnią bitwą była bitwa pod kockiem 2-5 pażdziernika, czyli z nami walczyli 35 dni. A Francja skapiulowala po 42 dniach. Kolejny mit obalony.

Gratulacje. Możesz być z siebie dumny. Odpowiedz tylko na jedno pytanie. Francuzi skapitulowali po 42 dniach. A kiedy skapitulowali Polacy? Kiedy podpisali z Hitlerem pokój? Odpowiedź brzmi nigdy. Polacy skończyli wojnę w 1945 co daje nam 6 lat. Pisanie że Polacy przegrali po 35 dniach jest zwykłą ignorancją.

Patriotyzm piękna rzecz, tylko co nam po honorze gdy już jesteśmy martwi? Ja tam wychodzę z założenia że martwy się nikomu nie przydam a żywy mogę coś jeszcze zdziałać.

Czyli uważasz że Ci, którzy zginęli w obronie ojczyzny we wrześniu '39 roku byli/są dla Polski nieprzydatni?

W/g dokumentów niemieckich ( Die Feldzug in Polen) Kampania w Polsce zakończyła się 26.09.1939r. (a więc z datą zakończenia II Bitwy Tomaszowskiej i kapitulacji Warszawy). Dalsze działani niemieckie to była likwidacja niewielkimi wydzielonymi siłami lokalnych punktów oporu. Bitwa pod Kockiem (02 - 05.10.1939r.) nie jest w/g Niemców zaliczania do Kampanii Wrześniowej - ot, lokalna potyczka z kombinowanym oddziałem Wojska Polskiego, usiłującego przebić się do GSU w Stawach k/Dęblina. My na to patrzymy jednak inaczej. Co do naszej kapitulacji - akty kapitulacji podpisali d-cy poszczególnych armii/oddziałów wziętych do niewoli (np. gen. Piskor, gen. Kutrzeba, czy gen. Kleeberg), Warszawa, Modlin, Hel, czy Westerplatte. Rząd Polski jej nie podpisał z oczywistych względów - dzień po wkroczeniu sowietów był już w Rumunii.

P.S. określenia "Kampania Wrześniowa" na wojnę w Polsce używali Niemcy. My używamy nazwy "Wojna Obronna 1939r."

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomek91   
Ostatnią bitwą była bitwa pod kockiem 2-5 pażdziernika, czyli z nami walczyli 35 dni. A Francja skapiulowala po 42 dniach. Kolejny mit obalony.

Pragnę tylko zaznaczyć , że Niemcy w czasie ataku na Francję i państwa Beneluxu mieli tysiąc czołgów mniej niż podczas Kampanii Wrześniowej 1939 r.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Chialem dodac, ze to glownie Polacy walczyli we Francji przeciwko Niemcom

Chyba jednak głównie Francuzi. Polacy stanowili tylko mały procent sił koalicji - działał przecież Brytyjski Korpus Ekspedycyjny, oddziały belgijskie, oraz francuskie oddziały kolonialne (np. z Afryki).

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Chialem dodac, ze to glownie Polacy walczyli we Francji przeciwko Niemcom

Chyba jednak głównie Francuzi. Polacy stanowili tylko mały procent sił koalicji - działał przecież Brytyjski Korpus Ekspedycyjny, oddziały belgijskie, oraz francuskie oddziały kolonialne (np. z Afryki).

pzdr.

Chodziło chyba o zaangażowanie, którego naszym nie brakowało i ich wartość bojowa była bardzo wysoka w porównaniu z francuskimi malkotentami prezententowaliśmy się bardzo dobrze.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.