Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Najbardziej kultowa rzecz PRLu to:  

119 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • bary mleczne
      6
    • festiwal piosenki żołnierskiej w Kołobrzegu
      2
    • pocztówki dźwiękowe
      3
    • motocykle Junak, WFM i WSK
      4
    • kolejki, listy społeczne przed sklepami, komitety kolejkowe
      8
    • Państwowe Gospodarstwa Rolne
      0
    • pochody pierwszomajowe
      2
    • kartkowy system racjonowania żywności
      1
    • sukcesy polskiego sportu
      9
    • bezpłatne miejsca w akademiku
      3
    • sprzedaż alkoholu po godzinie 13:00
      4
    • samochody Warszawa, Syrena, Fiat 126p
      10
    • radioodbiornik Pionier
      1
    • pralka Frania
      0
    • seriale/filmy
      9
    • inne jakie?
      3


Rekomendowane odpowiedzi

Tomasz N   

No i Giewonty, palone przez inteligencję pracującą. Klasa rządząca paliła Sporty.

Z tymi Giewontami to jest ciekawy przypadek, bo zdarzyło się w nich przypadku właśnie, że podwyżka zamiast spadku konsumpcji (palenia) spowodowała jej podwyżkę. Było to nawet gdzieś opisane. Kiedy Giewonty skoczyły z 6 zł na chyba 7,20, to palacze masowo przerzucili się na Sporty chyba po podwyżce po 4,50, a że budżet palacza został ten sam, ilość wypalonych sztuk w Polsce wzrosła.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A ktoś pamięta buty "Sofix"?

Bardzo dobre buty - nosiłem 3 lata i miałem 2 pary. Jedne sznurowane, a drugie zapinane na rzepy.

A odnosząc się do tzw. kultowych rzeczy PRL:

- samochód SYRENA - niezła jak na owe czasy konstrukcja pojazdu masowego. Dość przypomnieć, że Niemcy Zachodnie wymyśliły wówczas pojazd Isetta, a Włosi Fiata 500; obie konstrukcje przewidziane jako pojazdy masowe nie umywały się do naszej Syrenki. Potem w 1966 roku skonstruowano Syrenę 110, ale skończyło się na prototypach. No cóż, Francuzi nie zasypiali gruszek w popiele i wyprodukowali Renaulta 4, dość wierną kopię naszej Syrenki 110 (podobnie było z naszym Beskidem i Renaultem Twingo). Potem, za Jaruzela, uwalono jeszcze niezłą konstrukcję Warsa.

- seriale; było ich wiele w PRL. Pamiętamy tylko te najlepsze, a dość wspomnieć soceralistycznych "Dyrektorów" (produkcja środkowego Gierka), infantylne "Barbara i Jan" (środkowy Gomułka) i z tego samego okresu "Kapitan Sowa na tropie" (reżyser - kultowy Bareja).

- wódka Vistula (czar kombajnisty - ponoć pędzona na jakichś prochach) oraz Bałtyk (produkowana z odpadów pocukrowniczych i po produkcji krochmalu). Kac trzydniowy murowany :P:D:P;);) .

To tyle na razie.

Edytowane przez Stary belfer

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Speedy   

Hej

- wódka Vistula (czar kombajnisty - ponoć pędzona na jakichś prochach)

Ja spotkałem gdzieś twierdzenie, że Vistula produkowana była z syntetycznego alkoholu etylowego wytwarzanego w przemyśle petrochemicznym. Nie wiem czy to prawda, ale to możliwe.

Przez jakiś czas (nie tylko w Polsce) ocet spożywczy produkowano z syntetycznego kwasu octowego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pamiętam hasło:

Vistula - zborze wymłóci i chłopa wywróci!

Bo była wódka Vistula ale i kombajn Vistula.

Ja ten slogan znam tak:

„Kosi, młóci i przewraca”, pasuje do obu produktów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

A co do papierosów, była jeszcze taka marka 8.5. Nazywaliśmy je milicyjnymi ( 8 klas podstawówki 5 miesięcy kursu ).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Traktorzysta w berecie z antenką jako element wiejskiego krajobrazu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Glosowalem na slynna restrykcyjna "13-ta". :D

Chyba dlatgo,ze spiewano o tym absurdzie nawet piosenki:

Do kultowych rzeczy bym dodal wszelkiej masci czerwone transparenty i tablice,ktorymi obwieszano dworce PKP,budynki publiczne itp.umieszczajac na nich pompatyczne a pouczajace cytaty np. z postanowien kolejnych zjazdow PZPR.

Tutaj mozna sobie poczytac.Ubaw gwarantowany :lol: :

http://www.joemonster.org/art/1195/Hasla_z_billboardow_PRLu

Edytowane przez Mariusz 70

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko , czy w PRL faktycznie akademiki były bezpłatne ( tak jest w ankiecie ) studiowałem już w wolnej Polsce i za Akademik musiałem płacić ( były dofinansowania około 50% w zależności od dochodu i Wydziału ) :unsure:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

Nie były, przynajmniej w latach osiemdziesiątych. Można było dostać częściowe zwolnienie od płatności w zależności od dochodu na jednego członka rodziny. Przy czym przy przydzielaniu miejsc w akademiku też stosowano ten klucz, przynajmniej teoretycznie. W każdym razie akademik był, o ile pamiętam około połowy tańszy niż przeciętne miejsce na stancji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Były bezpłatne.

Wcześniej można było mieszkać w akademikach całkiem bezpłatnie o ile otrzymało się prawo do bezgotówkowego stypendium mieszkaniowego. Jeśli się go otrzymało w całości - nie płaciło się za akademik, można też było mieszkać na podstawie czegoś co nazywało się pomoc rzeczowa w postaci prawa do zakwaterowania za ustaloną opłatą.

Szerzej, a więc o ograniczeniach i cenzusach dochodowych można przeczytać w publikowanych Zarządzeniach Ministra Szkolnictwa Wyższego w sprawie wykonywania rozporządzeń RM w sprawie pomocy materialnej dla studentów szkół wyższych oraz warunków korzystania z domów i stołówek studenckich i innych podobnie brzmiących aktów prawnych.

Mnie najbardziej spodobał się przepis, ze taki student musi prezentować:

"Nienaganną postawę moralną i obywatelską przez co rozumie się jego stosunek do ustroju Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej..."

/to akurat z rozporządzenia z 1964 roku/

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

No cóż jak papier to papier, pamięć bywa zawodna, a dałbym się zarżnąć, że za akademik się płaciło.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

/to akurat z rozporządzenia z 1964 roku/

To rok 1964, w latach późniejszych akademiki przestały być bezpłatne, pytanie tylko kiedy. Ja nie pamiętam ale może secesjonista coś wygrzebie? Po 1989 czy jeszcze przed.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pocztowki dzwiekowe to juz wprawdzie nie moje czasy,ale kiedys wygrzebalem ich sporo w rodzinnych szpargalach.Byl nawet taki rarytas jak ilustrowane muzyka, romantyczne wyznania milosne mojego ojca :rolleyes: . Nagrywalo sie to podobno w jakichs specjalnych studiach.Poginely te ciekawe pamiatki w zawierusze porzadkow i przeprowadzek niestety bezpowrotnie, czego nie moge dzis odzalowac. :(

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.