Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Najbardziej kultowa rzecz PRLu to:  

119 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • bary mleczne
      6
    • festiwal piosenki żołnierskiej w Kołobrzegu
      2
    • pocztówki dźwiękowe
      3
    • motocykle Junak, WFM i WSK
      4
    • kolejki, listy społeczne przed sklepami, komitety kolejkowe
      8
    • Państwowe Gospodarstwa Rolne
      0
    • pochody pierwszomajowe
      2
    • kartkowy system racjonowania żywności
      1
    • sukcesy polskiego sportu
      9
    • bezpłatne miejsca w akademiku
      3
    • sprzedaż alkoholu po godzinie 13:00
      4
    • samochody Warszawa, Syrena, Fiat 126p
      10
    • radioodbiornik Pionier
      1
    • pralka Frania
      0
    • seriale/filmy
      9
    • inne jakie?
      3


Rekomendowane odpowiedzi

W ankiecie podałem kilka kultowych rzeczy pochodzących właśnie z PRLu, która waszym zdaniem byłą tą najbardziej kultową, a może którejś wam dziś brakuje?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mer   

Zaznaczylam "sukcesy polskiego sportu" - tylko to dobre bylo w tamtych czasach. Pralka Frania, ktora nie prala, kolejki przed sklepami (ktore angole uwielbiaja), jedzenie na kartki (jak w angli podczas wojny 60 lat temu) to bylo ochydna

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Qdl4ty   

Przede wszystkim motocykle np. Junak ,mimo niedostatku i ustroju w panstwie byly produkowane .....a co do sportu to tez nie bylo zle ;]

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mer   

eee...chyba za komuny były motory (motocykle :?: ) "Osy" - jeśli się nie mylę - to chyba dobre były :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Qdl4ty   

Osy to byly skuterki droga Mer ;] - czy byly dobre , przede wszystkim mily manuala i konkurowaly z wloskimi ( wprawdzie niedostepnymi w Polsce np. Lambretta i Vespa ).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Emjotka   

Dla mnie najfajniejszą rzeczą z PRLu są pocztówki dźwiękowe :lol: ... niestety większości znalezionych gdzieś w starociach nie da się nawet odsłuchać,bo są zdate,ale za to niektóre są naprawdę piękne :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mer   

brakuje mi jeszcze w ankiecie opcji - seriale/filmy - uwielbiam je z tamtych lat, tak samo jak aktorzy - ale szczególnie serial "Alternatywy" z którego teraz to się śmiejemy, ale wtedy tak było, czy chociaż by "Poszukiwany poszukiwana" lub "Nie lubię poniedziałku" - wszystkie filmy przedstawiają chore życie za komuny, już nie wspominają o kultowym "Czterdziestolatku" albo o "Zmiennikach" :razz:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
brakuje mi jeszcze w ankiecie opcji - seriale/filmy - uwielbiam je z tamtych lat, tak samo jak aktorzy - ale szczególnie serial "Alternatywy" z którego teraz to się śmiejemy, ale wtedy tak było, czy chociaż by "Poszukiwany poszukiwana" lub "Nie lubię poniedziałku" - wszystkie filmy przedstawiają chore życie za komuny, już nie wspominają o kultowym "Czterdziestolatku" albo o "Zmiennikach" :razz:

Miś, Rejs, Alternatywy, Sami, Nie lubie poniedziałku, Kogiel Mogiel, Janosik, Hans Kloss, 4 pancerni i pies ect. masz racje to były seriale/ filmy :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mer   
Miś, Rejs, Alternatywy, Sami, Nie lubie poniedziałku, Kogiel Mogiel, Janosik, Hans Kloss, 4 pancerni i pies ect. masz racje to były seriale/ filmy :wink:

Tak, uwiebiam, je. nie wymieniłeś jeszcze "Polskie drogi" "Sami swoi" "Dom" "Wojna domowa" "Jan Serce" - filmy o powstaniu warszawskim - no i przebój - "Jak rozpętałem II Wojnę Światową" :razz:

Szczególnie w tych wojennych filmach było chayzmatyczne to, że rosyjscy żołnierze, to jacyś tacy nieśmiertelnim tak dobrze zaprzyjaźnieni z Polskimi żołnierzami itp... nie wierze...

* A Hans Kloss to boater filmu "Stawka większa niż życie" - tysiąc "wpadek" w filmie, ale muzyka i scenariusz bardzo dobry :razz:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Oj, tak- filmy i seriale królują [szczególnie te Chęcińskiego], ale pralka Frania też niczego sobie :mrgreen:

Do tej pory na wsiach można ją spotkać :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mer   
Do tej pory na wsiach można ją spotkać :wink:

żeby tylko - w blokach też :razz:

kultowe "rzeczy" - a raczej sprawy, to jeszcze to, że nauczyciele [te stare kadry] to uczyli tak, aby odwalić, i nawer rodzić dziecka na wywiadówce musiał wstawać, gdy nauczyciel wchodził do klasy... :?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pfl   

Dla mnie najbardziej kultowe były kolejki. To coś co najbardziej kojarzy mi się z Polską Ludową.

Przepraszam, a co wśród kultowych rzeczy robią Państwowe Gospodarstwa Rolne :?:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dla mnie najbardziej kultowe były kolejki. To coś co najbardziej kojarzy mi się z Polską Ludową.

Przepraszam, a co wśród kultowych rzeczy robią Państwowe Gospodarstwa Rolne :?:

Jak to dlaczego? Dziś wielu ludzi za tym tęskni i wieszają psy na ludziach, którzy to zlikwidowali, więc PGR musiał się znależć na liście. Nikt nie zaznaczył pochodów 1 majowych, bo pewnie nikt ich nie pamięta, ja zresztą też nie. Wiem z opowieści różnych ludzi, że właściwie nic nie zwalniało z obecności pod olbrzymimi konsekwencjami. Trzebabyło przechodzić te 2-3 godziny ze szturmówką dookoła jakiegoś placu śpiewając pieśni 1 majowe.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

zagłosowałem na kolejki :P osobiście może mnie tak nie fascynują, zadziwiające jest jednak jak niektórzy ludzie za nimi tęsknią :P codziennie gdy idę do szkoły widzę conajmniej 20-osobowa kolejkę w miejscu gdzie przyjeżdża rolnik i sprzedaje jajka. Przyjeżdża około 10 a ja idę do szkoły o 7.30 :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lana   

a gdzie tu gramofon Bambino, czy kolonie oraz Fundusz Wczasów Pracowniczych? :P ja zaglosowalam na seriale i filmy bo mysle ze sa naprawde swietne:P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.