Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
widiowy7

Dzika Dywizja 1918-1922

Rekomendowane odpowiedzi

widiowy7   

Jestem akurat w trakcie czytania wspomnieniowej książki o tytule jak w temacie.

Autor Stefan Brzeszczyński młody porucznik, dowódca baterii artylerii w tej dywizji. Cała dywizja została sformowana w okolicach Odessy w 1918 roku. Jej dowódcą był generał Żeligowski.

A dlaczego Dzika? Autor pisze tak:

Zwano ją powszechnie "Dziką dywizją" Dlaczego?-trudno dociec. Może dlatego, że składała się głównie zjednostek najbardziej awanturniczych, butnych, samowolnych, żołnierzy, którzy z dumą nazywali siebie, szczególnie w kawalerii "hołoworezami", ot coś w rodzaju starodawnej Siczy Zaporoskiej; może dlatego, że tak uzbrojenie, jak i konie, uprząż, rzędykońskie musieli zdobywać na bolszewikach, walcząc dziko i zaciekle o każdy karabin czy siodło, bo dobrowolnie niechętnie je oddawali; może wreszcie dlatego, że nie śmierdząc groszem, byli przeważnie nie strzyżeni i nie goleni, w wyszarzałych rosyjskich mundurach, tylko z polskim orzełkiem na czapce... Niemal do każdego oddziały dywizji można było zastosować zwrotkę z "Powrotu taty Mickiewicza: "Brody ich długie, kręcone wąsiska, wzrok dziki, suknia plugawa..."

Dzicy z wyglądu i dzicy w boju, ale towarzysze o złotych sercach!

Gdy w maju 1919 roku, dywizja ewakuowała się się z Odessy, przez Rumunię do Polski, pd razu znalazła się w ogniu walk w Małopolsce Wschodniej.

Po rozformowaniu dywizji ( będąc oficjalnie częścią armii Hallera, na mocy porozumień z Francuzami nie mogła walczyć z Ukraińcami ), bateria Brzeszczyńskiego, została skierowana na front bolszewicki, za Wilno.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   
Czyli utworzeniu na jej podstawie 10-ej dywizji WP?

Naturalnie.

Pod koniec czerwca 1919 roku, rozpoczęło się formowanie 10. DP, wykorzystując do tego celu kadry 4. DS, gen. Żeligowskiego.

Pierwszym dowódcą został gen. Gustaw Zygadłowicz, po nim od 3 czerwca do 19 listopada 1919 r., gen. Babiński, z kolei po nim funkcje dowódcy ponownie objął Zygadłowicz, a w szczytowym okresie działań wojny polsko-bolszewickiej tj. od kwietnia do września 1920 roku 10. DP dowodził gen. Żeligowski, dawny dowódca 4. DS.

10. DP zwolniono po wygranej Operacji Warszawskiej i skierowano na Wołyń-Podole. Jako że od 5 września ND WP, rozpoczynało kolejną ofensywę w kierunku na wschód od linii górnego i dolnego Bugu, Gniłej i Złotej Lipy oraz na północ od Dniestru. Wraz z 10. DP, przerzucono na południowy odcinek frontu dywizje: 4., 8., 9., 18. oraz 2. DJ

Pozdr.

B.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

10. DP, przypisano organizacyjnie do 3. Armii, a wedle OdB (L.dz.650/I) z dn. 4.IX.1920 r., skład owej dywizji prezentował się następująco:

10. DP

-Kompania sztabowa,

-Poczta pol. 35

-Pluton żandarmerii pol.

-Pluton aut pancernych

XIX Brygada

28 pp.,

29 pp.,

XX Brygada

30 pp.,

31 pp.,

Brygada Artylerii

I/10 pap. (1, 2, 3 bateria)

II/10 pap. (4, 5 bat.)

I/10 pac. (1, 3 bat.)

III/4 pap. (8,9 bat.)

Jazda

Kompania dyonu strz. konnych,

214 p. uł.,

Techniczne

X baon saperów,

1/X komp. saperów,

Komp. tel. nr 10,

2 plutony II baonu 1 p. czołgów

Tabory

Kolumna taborów nr 413, 414, 415, 419,

i czasowo przydzielone nr 116, 527, 757,

Szpitale

Szpital polowy nr 402, 902,

Czołówka sanitarna,

Kompania sanitarna,

Pozdr.

B.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.