Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
zdobywca17

Kultura ubajdzka

Rekomendowane odpowiedzi

Pragne poswiecic ten temat na omowienie pierwszej pradziejowej kutury jaka byla kultura ubajdzka. Wiem o niej niewiele, tylko tyle ze powstala ok. V tysiaclecia p.n.e. Domostwa z tego okresu byly budowane z mulu i trzciny, istniala drobna plastyka terakotowa, budownictwo sakralne oraz do grobow zmarlych wkladano bizuterie osobista, naczynia, a czsem kosci ryb i zwierzat.

Za kazda nowa informacje byl bym bardzo wdzieczny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   

Małe sprostowanie : nie jest to najstarsza kultura w mezopotamii.

starsze sa kręgi kulturowe:

Dżarmo

Hassuna

Amuk

czatalhuyuk.

I Half

Zas kultura Ubaid pojawiła się u schyłku VI tys. pne. Ubaid 1 jest utożsamiana z kulturą Eridu.

Ludność ubajdzka wznosiła prostokątne domy z suszonej cegły, których centralnym punktem był dziedziniec. Domostwa miały prawie 200 m2 powierzchni. Pojawiają się pierwsze świątynie stojące na platformach metrowej wysokości.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amica   

Ludność ubajdzka zasiedlająca okolice dolnego Tygrysu i Eufratu zbudowała stałe osiedla (m. in. na miejscu późniejszych miast Eridu, Girsu, Ur, Uruk i Nippur). Osiedle w Eridu, zbudowane nad brzegiem Zatoki Perskiej było małą osadą rybacką ze świątynią, w której prawdopodobnie czczono bóstwo wody. Przybytek ten, stojący na miejscu późniejszych sumeryjskich świątyń boga Enki, był wielokrotnie odbudowywany. Gospodarka kultury Ubaid opierała się na rolnictwie, hodowli i rybołówstwie (rybacy ubajdzcy zapuszczali się w swych wyprawach aż na wybrzeże Omanu). Tutejsza ludność, przynajmniej od późnej fazy kultury Ubaid używała miedzi. Narzędzia sporządzano też z gliny (występującej w obfitości na miejscu) i z krzemienia oraz obsydianu, które to surowce musiano importować (m. in. z Anatolii). Ubaidzkie osady były niewielkie, zabudowane domami z cegły mułowej, które mogły mieć duże rozmiary (tak jak np. na stanowisku Tell Madhur). Domy posiadały bogate wyposażenie- naczynia gliniane, żarna, piece, paleniska, narzędzia, typowe dla ludności rolniczej Bliskiego Wschodu w okresie prehistorycznym. Zmarli w tej kulturze grzebani byli na cmentarzach w jamach ziemnych, czasem zawierających komory grobowe obudowane cegłami. Jako dary grobowe składano wraz ze zmarłymi naczynia, żywność i figurki gliniane. Wspomniane świątynie ubajdzkie budowano z cegieł na małych podwyższeniach. Oprócz funkcji sakralnej pełniły one rolę miejsc spotkań społeczności i skarbców. Były miejscami pielgrzymek okolicznej ludności. Społeczności kultury ubajdziej możemy z dużą dozą pewności określić jako wodzowskie, przy czym rolę "wodza" pełnił w tym wypadku kapłan, mający kontrolę nad kultem religijnym. Świątynie były zapewne budowane wspólnym wysiłkiem całej społeczności. Ślady wpływów kultury Ubaid odnajdywane są w Syrii i Iranie, a nawet we wschodniej Anatolii. Niemniej jednak osiedla ubajdzkie były słabo zaludnionymi nadrzecznymi wsiami. Wobec ciągłości kulturowej między okresem ubaidzkim, a kulturą Uruk uzasadnione wydaje się stwierdzenie, że ludność ubaidzka musiała zawierać element protosumeryjski

źródło http://www.histurion.pl/strona/baza/art/po...cji_w_azji.html

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Martinus   

Nie wiem co autor tematu miał na myśli pisząc o najstarszej kulturze prehistorycznej ale bez wątpienia był w błędzie.

Faza O 6200-5500 BC.Proste formy ceramiczne,geometryczny ornament.Gł stanowisko - Tell el-Ueili.

Faza 1 (Eridu) 5500-5000 BC.Wysoka jakość ceramiki,starannie malowana.Brak pochówków.Główne stanowisko - Eridu, Tell el-Ueili.

Faza2 - Hadżi Mohammad.K.Obeid opanowuje całą płd Mezopotamię.Obecnie traktowana jako całość z fazą 1.

Faza 3 5000-4500 BC.Ekspansja na całą Mezopotamię.Gł stanowiska plłd: Eridu - wynalezienie wieloobrotowego koła garncarskiego,uproszczone formy dekoracyjne. Północ: Tepe Gawra,Yarim Tepe.Faza 3 trwa tu dłużej i nie wyróżnia się fazy 4.

Faza 4. 4500-4000 BC.Budowle trójdzielne,ceramika na wieloobrotowym kole, zanik wyszukanej dekoracji.

faza 5 4200-4000/3800 BC. Przejściowa pomiędzy Obeidem a Uruk.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.